Дата и час: 24 Сеп 2018, 04:50

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2008, 00:18 
Лейтенант
Лейтенант

Един прекрасен слънчев ден, който душата ти пее…В който всичко живо е навън защото във въздуха има нещо опияняващо…магнетично и неустоимо като това да докоснеш недостижимото за самият теб. И този сладък делириум е подсилен от познатата миризма на бензина, която е прелюдие към най-старият наркотик в човешката история…не, не е хашиш, нито екстракт от екзотично растение. Нарича се, Адреналин. Онова странно невидимо вещество което се е появявало неведнъж във вените на всеки човек..като производно на върхов момент, на избягната опасност, на “за малкo… Да, пристрастяващо е. Веднъж бръкнал в делвата с медеца, трудно е за Мечо да устои да не бръкне пак с лапата и да и оближе космите. Та така и с Настрадинчо и лъскавят му анатолски жребец. Няма значение кой му го е купил. Може и да си го е купил сам. Но, този мото…пардон жребец, го кара да се чувствува шастлив…Душата му се изпълва със адреналин, пардон щастие …навива масу.., ахем юздите изправя го на задните крака и се втурва надолу из мегдана пред възхитените погледи на цялото село. Ех…велик е! Не мислите ли? Опааа (в буквален превод = извинете)…какво стана? Юнака май сгази един-двама на края на площада и се метна с главата надолу в дола за боклука, ама нейсе…случват се и такива работи. Бог да ни пази нас ездачите, защото гадните каруцари не си гледат в огледалата да ни правят път, когато сме на важна мисия до кварталното кафене или ни гонят шибаните гвардеици на полицейският кардинал. Не стига че не гледат в огледалата ами и правят обратни завои по средата на пътя за да ни подлагат крак. Пък когато наоколо няма каруцари и пътят е прав, пак си падаме, просто така за да не губиме тренинг да помитаме простолюдието…Но, всъщност (доближете се да ви прошепна на ушенцето да не ни чуят) си падаме просто от некомпетентност, слаба подготовка и факта, че нещо дълго дето отказва да си седи в калъфа ни подпира брадата, поради липсата на шлема и ни е трудно да погледнем трезво на ситуацията…(шлем? и к'во туй ся?)

О, Неразумний юроде… Спри се за миг, излез от страниците на Дюма и се замисли трезво над реалността. Мотоциклета е най-безмилостното и безпощадно превозно средство. Всяка грешка допусната върху него, дали от теб самият или останалите участници в движението е винаги и за твоя, ако не само за твоя сметка. Има ли значение кой е виновен, когато потърпевшият си ти? Има ли значение, кой е виновен, ако вече не си на този свят? Дали това че си доказал собствената си некомпетентност и простотия в желанието си да се покажеш е обогатило някого или просто му е причинило загуба…било финансова, физическа…или такава за която няма обезщетение? Мотоциклета е съвършен в своята простота. Малък или голям, мощен или тромав, той е само едно оръдие в ръцете на ездача…Един индикатор за компетентност (или липсата на такава), подготовка (или липсата на такава), но най-вече трезва мисъл и разсъждение. Колкото е по-мощен мотора, толкова е по-трудно изпитанието върху нервите и самоконтрола. На мотоциклета, собственото благополучие зависи само и единствено от самият ездач. Tези, които решават да си затворят очите пред простите истини, които въплъщават същността на мотоциклета рано или късно заплащат цената на своето пренебрежение. Лошото е, че тогава вече няма пазарлък…а само идва дебелата сметка, понякога придружена от черният бирник с голямата коса.

“Батееее! Пука ми!” ухилва се поредният герой, размърдва пръсти в джапанките, наглася очилцата, почесва космат баджак, заляга зад слюдата и излита на задна гума. Я палете бързо да го гониме със 160 км/h да му обясниме колко много бърка…Шегувам се, разбира се. Все пак…Дарвин си е свършил работата, а пък човешката природа винаги е изпитвала едно такова неудържимо влечение към самоунищожение. Не сте съгласни? Дори поне малко? Хмм…тогава вдъхнете дълбоко от заобикалящата ви зеленина, отпуснете се назад в седалката, включете на първа и...просто се повозете. Eй така…не за другите, не за мацките, не за зяпльовците, а просто за себе си. Бавничко, за собствен кеф и удоволствие. Убеден съм, че тогава и гвардейците на полицейският кардинал ще ви оставят на мира, пък и каруцарите няма да имат нужда от огледала за да ви видят. И току виж…в тази моя сантиментално-идеалистична фантазия, дебелите сметки биха поизчезнали, черната хроника би обрасла с паяжина, а пък уважението би изместило озлоблението и пренебрежението обзело всички нас. Хубаво е човек да си помечтае, нали? Още по-хубаво е да се опита да осъществи поне част от мечтите си…като започва не от грешките на другите, а от своите собствени. Аз вече съм започнал…А ти докъде си?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2008, 09:23 
Майор
Майор
Аватар

Българина за всичко си има точната приказка.
В случая: "Всичко с времето си."

Повечето 18-20г. (как искам да се върнат,нищо,че не беше толкова отдавна) момчета,правоспособни мотоциклетисти,едва ли вникват в горното.

А пичовете под 18г. сигурно те мислят за някой вехт професор по психология,примерно,и едва ли биха изчели поста от начало до края,камо ли да вникнат в смисъла.

Но... всичко с времето си.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2008, 18:15 
Капитан
Капитан
Аватар

niki_XL400V написа:
А пичовете под 18г. сигурно те мислят за някой вехт професор по психология,примерно,и едва ли биха изчели поста от начало до края,камо ли да вникнат в смисъла.

Пичовете под 18 едва ли знаят що е туй психология :D

Когато често се срещаме с дадени хора те стават част от живота ни. И като станат част от живота ни започват да се опитват да го променят. И се сърдят, когато не правим това, което те изискват от нас. Понеже всеки си мисли, че знае как другият трябва да живее живота си, но всъщност никой не знае как трябва да живее своя собствен!!!

Писането на български език с латински букви е същото като писането с лайна по стената-чете се, но не е приятно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2008, 21:48 
Сержант
Сержант

А аз да ви споделя пичовете ( лично аз де за другите незнам ), не само прочетох поста (от "Един прекрасен слънчев ден ... та чак до "А ти до каде си ? :) ) но и се замечтах ... и мога да кажа че действа някак си успокоително и ... абе нз може би за всеки е различно, но аз лично мога да го прочета още 2-3 пъти и да си помечтая едно хубаво :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2008, 22:29 
Полковник
Полковник
Аватар

хубаво разказче, но за съжаление не е реално. знам от опит, че тестваме търпението на оня отгоре многократно и все някога ще се излъжем за съжаление. бих могъл да кажа, че съм надраснал малко или много първичната, груба идея на мотоциклета, а именно скоростта. да не ме разберете погрешно - обичам скоростта и то много. просто вече съм на мнение, че трябва да се "настъпва" в контролирана среда като например писта и т.н. също така знам, че има доста добър шанс следващият път като се открият пред мен 3 празни магистрални платна да дам повечко газ. знам, че все ще се случи и само се надявам да не дам "прекалено" много и да стана част от черната хроника. грозната истина е, че изкушението е на едно завъртане на китката и именно, защото е толкова лесно постижимо е по-голяма вероятността да се поддадем на тръпката. дано имаме късмет да покараме доста, без сериозни инциденти и един ден с доволна усмивка на лицето да се обърнем назад :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2008, 08:48 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Нечий подпис тук във форума гласеше :
"По добре 20 минути по-късно тук, отколкото 40 години по рано горе"....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2008, 10:31 
Майор
Майор
Аватар

Eх, ако можеше поне за ден да го разберат и изпробват "тези с
джапанките", пък и ние (включая и себе си) щеше да е прекрасно!
Но уви, едва ли ще стане това. Колкото и да се пълнят черните хроники
пак се кара безрасъдно в участъци непозволяващи това.
Не става дума само за "ездачи" или "каруцари", а дори и пешеходците не
правят равносметка какво може да се случи.
Та такива сме си ние!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2008, 13:43 
Капитан
Капитан
Аватар

Мисля,че mugatu най-точно го каза! :abravo: Наистина е най-опасно да се поддадеш на изкушението от тръпката.Карайте разумно и дано всички имаме късмет!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2008, 14:23 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Има една книжка "Безопасна скорост" на Собиеслав Засада - неколкократен европейски рали шампион през 70-те г. Тя е стара и се отнася за шофирането на автомобил, но в нея има много интересни неща за самоконтрола и подтискането на инстинктивните реакции за самосъхранение, които понякога могат да се окажат фатални. Препоръвам я на всеки шофьор, макар и писана преди 25-30г. много неща важат и днес. Може да я свалите от тук, надявам се че колегите от rally-club.bg няма да имат против публикуването на линка.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]