Дата и час: 22 Сеп 2018, 15:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 00:28 
Лейтенант
Лейтенант

Здрасти. Кой съм аз питаш загледан в шофьорското огледало? Аз съм невидимият Немо, яхнал “совалката на донорите”. Имам лице като теб, душа като твоята и ходя всеки ден на работа…също като теб. Дишам, смея се и се радвам на живота си, също като теб. Мразя да ме класифицират под общ знаменател и да бъда жертва на стереотипи също като теб. С една дума, под шлема и екипировката ми се крие едно съвсем обикновено човешко същество като теб. Уважавам те, колата ти и нейните габарити…и те моля да отвърнеш със същото към мен, защото от твоето зачитане зависи живота ми. Кой съм аз за да ме уважаваш питаш? Аз съм този, който се подготвя постоянно за да може да компенсира на улицата за грешките на другите участници в движението…за тяхната липса на уважение…за тяхното пренебрежение...затова, че рядко осъзнават че всяка грешка било моя или чужда винаги се вписва в моята графа и после боли…мнoгo боли…понякога боли завинаги, пък често няма дори после. Вгледай се за миг отново в огледалото… Запитай се как се казвам. Дали моето име е отпечатано с пламтящи букви на предната ти или задната ти броня? На вратата на колата ти? Дали имам майка, баща…съпруга или деца…които ще целуват безжизненото ми лице…ще потърсят да стиснат прясно зашитата ми в моргата ръка или да докоснат смачканите ми от гумите на колата, гърди? Аз не мразя никого, както съм сигурен, че ти не ме мразиш мен. Всички сме хора и като такива често грешим. Ако съм сгрешил пред теб, не е нарочно. Затова извини ме…както бих те извинил и аз, когато си ме засякъл неволно, защото съм убеден че ще се постараеш да не го правиш отново. Знам, че бързаш. Знам, че си раздразнен. Знам, че имаш проблеми. Откъде знам? Ами и аз съм човек и имам същите. Но, не бих искал да се превръщам в проблем за теб, както съм убеден че и ти не би желал обратното. Затова ще се постарая да спазвам правилата на движението, също като теб. Клатиш глава. Не вярваш на мотоциклетисти? Аз първи? Добре. Съгласен съм... ще намаля скоростта си в знак на добра воля, за да не ти се бутам в бронята. Ще се въоръжа с малко търпение. Даваш ми път вече? Благодаря за разбирането и поздрав за теб от невидимият Немо. Радвам се, че и двамата продължаваме невредими…всеки за където е тръгнал без да разменим дори дума гласно. Все пак, когато хората имат желание да се разберат…начина е без значение. Важна е единствено наличността на добрата воля. Леко и безаварийно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 01:01 
Капитан
Капитан
Аватар

Дано повече хора прочетат това....не само мотористи.От това разказче лъха доброта!
Гарване, :bira:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 01:07 
Полковник
Полковник
Аватар

Гарване, благодаря отново за хубавите писания, всичко това е вярно, но ОБАЧЕ тези дни съм заклещена от трафика в кола - ето и малко наблюдения от "другата" страна..

Мрачно е. Мрачно ми е и в душата, и пред очите и пред закаляния "визьор" сиреч предното стълко на автомобила. Седя на светофара - 5тия по ред, и проклинам цялото си родословно дърво! Винаги, ама ВИНАГИ поглеждам и в ДВЕТЕ огледала за обратно виждане, когато дори само помръдвам, дори и на сантиметър.... И що да видя?!?! Ей, Бога ми - НИЩО!!! Зарево от свелини зад мен, фините капчици по огледалата ми ги умножават... Парното не работи добре, съответно всичко ми е замъглено. Черешката на тората е мъгла. Е в този момент се радвам, че не съм на мотора. Ако дори едва 10% от колите в трафика са в това положение....ужас...умряла съм!

Пазете се! Ама пазете се МНОГО! Не че на Цариградско при съшите условия карайки в лява лента не ме изшпревариха, колеги..напротив...даже харабийската със къде 160, ама АЗ ги видях и направих място...а другите?!?

До скоро на 2 колела, дано имаме циганско лято :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 13:54 
Майор
Майор
Аватар

Браво Гарване, поетичен и драматичен както винаги!

Писанието много ми напомни едн реклама, която уви не можах да намеря ... Един чичко в кола, нервиран от трафика, през цялото време засичаше и се дразнеше на един моторист дет си преправяше път между колите. До момента в който въпросния чичко, явно отиващ на заболекар и сядайки на стола забелязва същатата моторджийска каска на лавиците до машината, и влиза една сладка мацка и с усмивка му казва: - Днес не се ли видяхме някаде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 14:38 
Полковник
Полковник
Аватар

Цитат:
Все пак, когато хората имат желание да се разберат…начина е без значение

хубаво писание, но желание, не вярвам да съществува :? . все пак щом шофьора е в задръстване, яд го е на теб, че преминаваш като прашинка измежду капките. живота му е кофти, усмихва се едва ли не веднъж за седмица, че ако не и по-рядко, и както са повечето шофьори (и за мотористи важи в известна степен), ще направи всичко възможно да те "спъне", да ти прекъсне удоволствието от карането, защото щом той ше седи в колона от хиляди, то ще седиш и ти...

според мен повечето, които умишлено се правят на идиоти, го правят заради ниското самочувствие и високата комплексираност. така може би по някакъв начин гъделичкат егото си за момент, и злобата към теб, ги откъсва за минута от окаяното им съществуване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 18:34 
Майор
Майор
Аватар

Съгласен съм донякъде, но въпреки манталитета (манталитет на беден, унижаван и мачкан отвсякъде човечец), прави ми впечатление, че все повече шофьори започват да се съобразяват с двуколесните(щото не само мотоциклетистите трябва да се пазят, нали). Все по-често чувам разговори(ако щеш и на маса), как еди-кой-си се огледал и не засякъл двуколесно. Другия му осигурил предимство и т.н. Прави ми впечатление, че също така доста автомобилисти започват да са по-толерантни към двуколесните по време на движение.
На песимистите, дето веднага ще ме оплюват мога да кажа само, че доскоро всичко, което се чуваше бяха псувни, обиди и прочее, по адрес на двуколесните. Също така те винаги бяха виновни.
А може и да бъркам, може да си внушавам и само да ми се иска да е така... Кой знае? Дано не съм останал с грешни убеждения и дано това, което чувам да е тенденция на съзряване и на едно зараждащо се гражданско общество. :)

"...едните философи смятат, че животът в основата си е прост, но се подчинява на сложни закони, другите твърдят, че в основата си животът е сложен и се подчинява на прости закони, от трета страна идвам аз с убеждението, че животът в основата си е смахнат и пиенето никога не стига..."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 19:35 
Полковник
Полковник
Аватар

Последна промяна mugatu на 27 Сеп 2008, 02:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 23:22 
Капитан
Капитан
Аватар

Гаргата пише за "разговор" и..... "Радвам се, че и двамата продължаваме невредими…всеки за където е тръгнал без да разменим дори дума гласно. Все пак, когато хората имат желание да се разберат…начина е без значение."

Разбирам и - като даваш газ на маторя 150+ коня, се сещай че онзи в пасатора пред теб на 45+ с разклатена нервна система може също да реши да навие геврека или да си опущи тежкия глезен на газта или спиралата - и тогава к'во праим? Петна по броните?
Некви натрошени каски? Кости стърчащи през кожи?
!А леко!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 02:51 
Полковник
Полковник
Аватар

разбрах Red Raven какво иска да каже. казах просто, че в нашите географски ширини са много малко шофиорите, с които може да си кажеш толкова много и то само с кимване. много ще е хубаво ако всички бяха толкова толерантни, не само към мотористите, но и към всички останали на пътя. дано един ден станат нещата, както автора е написал. дано се прочете темата и от други форуми, и дано има положителен ефект.

п.с. предното мнение го изтрих. не защото смятам, че не е вярно, а защото не му е тук мястото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 08:46 
Полковник
Полковник
Аватар

Вярно е това, че тук манталитета е малко по-..хм .."темпераментен", но да караш мотор навсякъде по света си крие своите рискове. Поради тази причина в Германия например се планира изграждане на специална лента за движение, предназначена само за моторизирани двуколесни, подобно на лентата за велосипедисити.

Снимка от списание Motorrad:
Изображение

По този начин управата се надява да се намалят броя на инцидентите между мотрите и другите МПС-та.
Та искам да кажа, че ето една държава, която все пак е оценила мотора, като превозно средство със специален статут на пътя. Много често шофьорите на автомобилите виждат само и единствено плюсовете на мотора, който се провира през задръстването, но никой не се замисля какво ни е на нас екипирани на 30+ градуса, или по-актуалното мокри като мишки, зъзнещи от студения вятър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 09:00 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Bibata написа:
...но никой не се замисля какво ни е на нас екипирани на 30+ градуса, или по-актуалното мокри като мишки, зъзнещи от студения вятър.

Недей, че още малко и ще се разплача. Не моите, а може би твоите внуци ще дочакат подобни ленти у нас (ако дотогава още я има тая скапана държава).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 09:37 
Полковник
Полковник
Аватар

Fats написа:
Bibata написа:
...но никой не се замисля какво ни е на нас екипирани на 30+ градуса, или по-актуалното мокри като мишки, зъзнещи от студения вятър.

Недей, че още малко и ще се разплача.

Поплачи си, ще ти олекне ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 09:50 
Майор
Майор
Аватар

pamperso написа:
Прави ми впечатление, че също така доста автомобилисти започват да са по-толерантни към двуколесните по време на движение.

Аз имам също подобно впечатление....може би ако трябва да го изразя в проценти - 50% не пречат и се държат културно и предвидимо 30% дават дори път или се отдръпват като за запушили.....а 20% затварят и притискат и не обичат много двуколесните.... дори понякога ми е трудно да убедя някоя кола да мине преди мен. Най-много ни подценяват при засичане при включване в движението и особено бакшишите #-o

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 13:38 
Полковник
Полковник
Аватар

тия германци радват много. прав е Фатс, че скоро тук няма да видим подобен жест. пък и да направят такива ленти май ще открият само още едно платно за автомобилите, както става с Бус платната...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2008, 15:42 
Майор
Майор
Аватар

Абе хора, не разбирам защо сте такива песимисти??? Не знам кой ви е насадил кофти мисленето, че държавата е някой друг, а не ние? Че трябва да чакаме някой друг да ни "оправи", за да се почувстваме по-добре. Нека всеки да направи нещо положително за себе си и всички, с които се сблъсква в ежедневието и така ще се оправим, щото всеки един от нас я прави тая държавица.

"...едните философи смятат, че животът в основата си е прост, но се подчинява на сложни закони, другите твърдят, че в основата си животът е сложен и се подчинява на прости закони, от трета страна идвам аз с убеждението, че животът в основата си е смахнат и пиенето никога не стига..."

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]