Дата и час: 22 Окт 2018, 21:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2009, 19:24 
Лейтенант
Лейтенант

Сезонът наближава…Сезонът започва…Всеки го сърбят ръчичките. Е, човешко си е. Насъбралата се с месеци в душата ти дивотия кипи…търси отдушник нанякъде, в нещо което може да изцеди тази примитивна агресия акумулирала в следствие на мъчителното чакане…и чакане…и мечти най-после да седнеш на гърба на възлюбеното чудовище, да натиснеш стартера и да се насладиш отново на рева му. Стига сняг…Стига лед…аман от студ…стига толкова…ама наистина Стигааааааа! За мотоциклетиста, снежната и мокра зима е божие проклятие…Оприличимо на наркотична зависимост без каквито и да било изгледи за ефективно лечение. За мнозина от нас, миризмата на изгорелият бензинец е като токущо отворена бутилка ракия в треперещите ръце на безнадежднят алкохолик. Всяка следваща глътка може да ти е последна, но не можеш да се пребориш с огъня на нуждата в който, измитият ти, излъскван с месеци в гаража мотор, постоянно налива масло. Понякога нуждата е трудно описуема с думи…просто натиска аварийките там горе в гънките на мозъка (приема се че има такива) и незнайно как се озоваваш върху чудовището в пълен екип, при температура от -10 C, поел незнайно накъде, само и само да начешеш този пусти сърбеж…
Всяко търпение си има граници. Всеки мотоциклетист избира сам кога да започне сезона, ако разбира се изобщо го е спирал. Пък колкото по-рано, толкова повече се стопява чакането на истински топлите температури…тогава когато сезона е в същината си... нали така? Хубаво ми е да затворя очи и да си представя как съм отново сред приятели и мотори, сред познати усмихнати лица, разговори за коне, магарета, писти, хром и боботещи двигатели. Кой какво направил по мотора, подобрения, окачвания, ауспуси… И в реда на всички тези светли размисли, изведнъж като кофа студена вода ме облива мисълта, че за някои от тези хора началото на този сезон е началото на края. На този край от който няма връщане и където всички рано или късно се озоваваме (“карачите” винаги се ползват с приоритет). Някои от тези хора сред които се намирам няма да са до мен утре, защото са избързали с началото на края, а са изостанали с подготовката…било тя техническа (пробив в спирачните маркучи, дето работели “перфектно” миналата година), теоретическа (цяла зима само видео игри) или чисто практическа (е кой кара в 2-3 см лед през зимата?). Разбира се, една умерено дозирана комбинация от които и да е от 3-те гореизброени, също отваря вратата на черната катафалка. А дали на някои от тези приятели, които са ме заобиколили случайно не им минават същите мисли през главата? Дали не гледат на мен като на потенциялен покойник, особено като знаят, че ми трака токата на каиша? А дали случайно нямат право? Ако този моят толкова обичан и излъскан мотор ми “говори” и го разбирам, защо не мога да го чуя, че ме моли да си изкарам книжка? Защо не мога да го чуя, като ми плаче че под измитите му спойлери се крие капак с остаряло, разкъсано уплътнение? Че карбураторите му страдат от пневмония (липса на синхрон) и клапаните му не са отрегулирвани откакто е купен от първият му собственик? “Ееее бате! Съвсем се отнесе!” ухилва се подигравателно Моторко и се почесва по кубето. Е, сигурно е прав. Личната отговорност е огледало на индивидуалната съвест. А всеки мотоциклетист не задължително има книжка (защото книжката не кара мотора), но в замяна на това е излючително съвестен. Особено когато разчита на “слепите четириколесни” да компенсират за двуколесните му малоумия…
Както в живота, така и в мотоциклетизма…морето е до глезена, когато липсата на опит, подготовка и най-вече трезв разсъдък, превръщат наш Моторко в Гъливер. Като мотоциклетисти, ние плащаме скъпо винаги…както за личните си невежество и арогантност, така и за тези на нашите събратя. Именно затова ние самите сме отговорни за формирането на всякакви положителни или отрицателни стереотипи, които обществото си изгражда спрямо нас. Отговорни сме както за личната си безопасност, така и за чуждата. Затова е хубаво човек да се замисли с каква емоционална нагласа и подготовка прехвърля крак през мотора…след като не го е правил от 4-5 месеца. И нека да не се залъгваме…рефлексите, фокуса и манталитета на мотоциклетиста се променят драстично дори и само след месец прекаран само зад волана на колата. Затова, когато решим да започнем сезона отново…може би трябва да го започнем с ясното съзнание, че прохождаме отново. Трябва да започнем всичко отначало, не защото задължително сме начинаещи (пък и да сме няма нищо лошо или унизително), а защото не желаем да слагаме началото на края. Сезона е дълъг и най-хубавите му моменти тепърва предстоят. Има предостатъчно време да си спомним какво е countersteering, да го приложим отново съзнателно в ефект пък и да се погрижим за техническата изправност на мотоциклета си…ако вече не сме го направили. На мотоциклета, началото на сезона започва с усмивка…отпочинал, трезв, съсредоточен разсъдък и консервативна преценка на собствените възможности. Началото на края започва с зимният делириум на невежеството и липсата на адекватна, съзнателна подготовка. Отвън слънцето вече грее примамливо и пътищата са сухи. Мотора ти намига и те дърпа нетърпеливо за яката, като тъмнокоса богиня за...ципа на дънките. Кое начало си избра казваш? Memento mori! Леко и безаварийно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]