Дата и час: 17 Юли 2018, 04:43

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2006, 19:45 
Полковник
Полковник
Аватар

Не съм карал до сега с раница на гръб, нито с лека, нито с тежка.
Приятели са ми казвали, че карането с раница на гръб, било и лека раница, е много изморяващо и неудобно.
Така ли е в действителност и има ли значение какъв е мотора - чопър, нейкед, пистарка, еднуро, крос, АТВ? :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2006, 19:58 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Перфектно е с раница
и на гърба и на резервоара. На гърба колкото и да е голяма, ако е добре вързана за теб, т.е. да не са и хлабави презрамките да се мандахерца наляво-надясно - нема никви грижи.
Аз даже често карам с една 45килограмова раница, и понеже тя се държи здраво нямам никакви проблеми :))

"In a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit, and you touch this limit, and then think "Ok, this is the limit". So you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high."

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2006, 21:13 
Лейтенант
Лейтенант

Според мен, ако имаш къде да я закрепиш на мотора, направи го. Мен лично ме заболяват гърбът и раменете, а и като цяло е по-добре да ти е по-леко. А ако смяташ да возиш и човек на задната седалка, то въпросът въобще не стои :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2006, 23:51 
Полковник
Полковник
Аватар

по скоро '' въпросът '' не стои отзад, на гърба, а отпред, на гърдите :) за последния събор в Сопот пътувах с една спътница - нямаше как и трябваше да сложа раницата си по този начин ( на гърдите ), защото и девойката беше со сите дисаги! мотористка, ма с червила..:) :) :) та...не ме е заболяло нищо, просто се насладих на едно преживяване :)
зависи от раницата, от мотора, от човека ..:) :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 09:43 
Майор
Майор
Аватар

Както каза бат ви Вилко - зависи си от раницата ... аз първия пътнещо не я бях оправил като хората и постоянно се изсулваше на една страна и беше отврат ... но след като я нагласих както трябва всичко стана ток

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 10:15 
При ендурото ано е малка и стегната дори служи като протектор за гърба

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 11:04 
Капитан
Капитан

Позволете ми да не се съглася...

На гърба-може и да става, ама не и за спортен (спорт-турист) мотор и за по-високи скорости. Като легнеш и се получава ебати струята. Пък ако паднеш...
На резервоара-за по-горе написаните мотори не може да се легне изобщо. Като ходихме до Италия така се бех натоварил и над 150 ми се отвинтваше тиквата.
Затова за мен оптимален вариант е отзад на втората седалка с мрежа. Разбира се, ако се пътува по единично.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 11:30 
Полковник
Полковник
Аватар

Аз със стария мотор (доминатор) съм карал с раница и на гърба и отпред, и нямаше грижи. При по-дълги пътувания обаче си е малко досадно.
Като облечеш екипа и сложиш раницата се чувстваш все едно си в усмирителна риза. Ограничава ти движенията малко, но като цяло не е проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 12:26 
Полковник
Полковник
Аватар

Когато раницата е лека, наистина няма проблем, пази гърба от вятър и даже е приятно...Когато е тежка обаче ми се разказва играта и на кръста и на гърба и на врата...ама няма начин...който има червила за мъкнене така е :D :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 12:50 
Хм. А вие как така карате без раници? :)

Поради една или друга причина повечето пъти пътувам с раница. Големи проблеми съм нямал, но пък мога да споделя част от опита си.
На първо място - пътуването с раница не е проблем, при следните правила:
1. Ако раницата е обемна - задължително на задната седалка с мрежа или на раменете на втория човек.
2. Ако раницата е тежка - задължително да е върху мотора, а не на раменете. Отпред или отзад - виж точка 1.
3. ако раницата е лека - може да е на гърба.

Както Ристо правилно отбеляза - дали можете да сложите раницата на резервоара зависи много от мотора и от скоростите, с които ще карате.
Моят опит от Италия показа, че аз нямам никакви проблеми да си сложа раницата върху резервоара на парахода (голям спорт-турър) и да си перкам с 200. Нито пък имам проблеми, ако ми е на гърба. Тъй, че нещата явно опират до мотор. Карал съм доста пъти до Бс и обратно с 600-ка супер-спорт, пак съм нямал проблеми с болежки.

Други условия за пътуване:
1. всички каишки, които се размотават около раницата, трябва да се пристегнат и да не се развяват. Иначе плющят, отвличат вниманието, правят синини, душат и всевъзможни други неприятни дейности.
2. ако е на гърба, раницата трябва да се пристегне и прилепне добре, но да не ограничава движенията. Добре пристегната раница има и възпитателен ефект - изправя гърба на моториста.
3. Не оставяйте незакопчан цип, както и не оставяйте езика на ципа да е на проветриво място. Мои познати са си губили цялото съдържание на раницата, само защото са оставяли да стърчи от нея.
4. Не носете остри предмети в раницата - могат да ви прободат или намушкат в случай на падане.

Друго засега не се сещам....

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 13:19 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Tosho написа:
1. Ако раницата е обемна - задължително на задната седалка с мрежа или на раменете на втория човек

"куфарът" да му мисли :lol:

Цитат:
Не оставяйте незакопчан цип, както и не оставяйте езика на ципа да е на проветриво място. Мои познати са си губили цялото съдържание на раницата, само защото са оставяли да стърчи от нея.

Миналата година на път за морето ни задминаха на магистралата 3 момчета с мотори. Малко преди Пловдив единия беше спрял в аварийната, беше пуснал дългите и беше обърнал мотора срещу движението, а самият той с прибежки и припълзявания в крайна лява лента събираше тениски, кърпи и секви други текстилни произведения... В първия момент като видях парцалите, които бяха разпилени на доста голямо разстояние си помислих най-лошото, но после видях какво се е случило в действителност. Така че този съвет е наистина полезен!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 14:32 
Полковник
Полковник
Аватар

Sad but VERY true :( И аз загубих веднъж така доста ценности. Раницата беше с 2 ципа, които бяха закопчани горе по средата...От вятъра съответно са се отворили и всичко съдържимо си замина....по-лошото е че се случи в Германия, където не можеш просто да отбиеш на магистралата и да се върнеш да търсиш...пък и превоза на необезопасен и неосигурен багаж се наказва, та пак добре че не отнесох и глоба барабар с изгубеното :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 17:04 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Аз из града почти винаги карам с раница, но малка и обикновено не нося кой знае к'во в нея.Свикнал съм и не изпитвам никакъв дискомфорт. На дълъг път багажа го връзвам по всевъзможни начини:)С голяма и тежка раница на гърба не ми се налагало да карам, но веднъж трябваше да занеса един спален чувал , който беше натъпкан в раничка с една презрамка (е сещате се де!). Бях с яке от "промазан " плат, и раницата беше от подобна материя :), още на първото кръстовище като "натепах" по-рязко спирачките,цялата "система" се завъртя и видях съвсем от близо раницата :lol: , още ми чудно че не се претрепах!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 19:47 
Подполковник
Подполковник
Аватар

В града си карам почти винаги с раница. Преди години майка ми и баща ми имаха заведение и понеже нямах книжка за кола ходех на пазар с мотора(Симсон)качвал съм такива количества къде ли не по мен, и такива килограми че са ми оставали синки после.
Веднъж бързах много да се прибера и вместо да си сложа раницата на резервоара(с магнити и ластици)я вързах с ластиците зад мен. Тръгнах да се прибирам по околовръстното от студентски към драгалевци, обаче беше станало характерното задръстване в този участък, тръгнах отстрани(естественно), прибрах се у нас и раницата я нямаше! Всичките ми документи, ключовете, телефон, и съм забравил какво още. Така че ако решите да слагате раницата с ластици, гледайте те да са скъпи! Евтините китайски буклуци се разтягат, куките им се отварят, и в крайна сметка ще ви излезе по-скъпо!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 20:01 
Полковник
Полковник
Аватар

Нямам намерение да купувам каквито и да е китайки боклуци и шитове.
Раниците и саковете за мотор, от които трябва да избирам са следните:
http://www.newenoughhp.com/product_group_luggage_tour_master_cortech.htm
На този сайт има и друга екипировка.
Ще ги поръчам на един приятел в САЩ, който се прибира на есен. До тогава ще карам без раница.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 20:03 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Почти винаги карам с раница, и не съм усетил и грам неудобство. Обаче понеже вътре има инструменти,спрей за лепене на гуми ,и други тем подобни, много ме е шубе че ако се метна ще ми потрошат гърба.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2006, 20:51 
Капитан
Капитан
Аватар

На мен раницата не ми пречи,но това сизависи от раницата както казаха някой вече-мойта е една четвъртита такава и ми лепва супер.Гледам едни БУЛДОЗЕР,които имат хиляди джобчета,а и изглеждат удобни-мисля че с тях щее гот.
Много е важно раницата да се закопчава и през кръста...мисля,че ще е по-удобно,ако на всякъде си притегнал.На никаде не шава и т.н.....мойта си няма такова "коланче" за съжаление :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2006, 00:11 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Bibata написа:
Sad but VERY true :( И аз загубих веднъж така доста ценности. Раницата беше с 2 ципа, които бяха закопчани горе по средата...От вятъра съответно са се отворили и всичко съдържимо си замина....по-лошото е че се случи в Германия, където не можеш просто да отбиеш на магистралата и да се върнеш да търсиш...пък и превоза на необезопасен и неосигурен багаж се наказва, та пак добре че не отнесох и глоба барабар с изгубеното :?

Понже Бибата ми разказа тази история на живо и не зацепих веднага, да поясня. Когато раницата е с две закопчалки на ципа и те са закопчани горе, по средата, от вятъра циповете се отварят и накрая раницата зяпва и съдържанието и се разпилява.
Та съвета на Бибата беше и двата ципа да се докарват в крайно, долно положение, от едната страна, а да не се държат по средата горе. Така няма опастност да се разкопчеят.

10х Биба! :evala: :abravo:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2006, 01:33 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Ilarioncho написа:
Когато раницата е с две закопчалки на ципа и те са закопчани горе, по средата, от вятъра циповете се отварят и накрая раницата зяпва и съдържанието и се разпилява.
Та съвета на Бибата беше и двата ципа да се докарват в крайно, долно положение, от едната страна, а да не се държат по средата горе. Така няма опастност да се разкопчеят.

Мисля, че малък карабинер от магазините за 1 лв. или от най-близката сергия за китайски боклуци е напълно надеждно средство в борбата с отварящи се поради еди-какво-си-по-време-на-движение ципове :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2006, 15:09 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Wilco написа:
Перфектно е с раница
и на гърба... често карам с една 45килограмова раница, и понеже тя се държи здраво нямам никакви проблеми :))

Wilco като гледам килограмите...със сигурност нема да ти тежа на гърба, обещавам да се държа здраво и с мен нема да имаш проблеми...вервай ми! :wink: Шегувам се де...перфектно е с раница да, даже е препорачително! :wink:

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]