Дата и час: 24 Сеп 2018, 04:26

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 12:40 
Генерал-майор
Генерал-майор

Преди около месец, поради невнимание се сдобих с няколко драскотини на прясно боядисаният резорвоар… д’еба… това ми донесе кратко психическо растройство… но не това е темата.

Опцията за разглобяване и пребоядисване я отхвърлихме, поради ред причини, та трябваше да се намери друг начин за ретуширане на пораженията... донякъде се справих... та реших да споделя, с надеждата, че и някого може да му влезне в употреба.

Нужни съставки:
1. Водна шкурка 2000 – не по малко от 2000, щото ще патите /продава се във всеки магазин за авто бои/ - цена 1 лв. за лист, който е напълно достатъчен за 10-15 квадратни сантиметра
2. 1,5 L вода – може и от чешмата
3. Роло домакинска или тоалетна хартия – 0,50 лв.
4. Стара тениска или друг вид памучни парцали
5. 50 гр. Груба шлайф паста - /продава се във всеки магазин за авто бои/, препоръчвам паста на 3М – бяла на цвят – цена 3,60 лв.
6. 50 гр. Финна шлайф паста - /продава се във всеки магазин за авто бои/, препоръчвам паста на 3М – сива на цвят – цена 3,60 лв.
7. Препарат за почистване на прозорци... или нещо такова – 1,60 лв.
8. Подходящ по цвят бързосъхнещ лак за нокти -/от всеки по голям козметичен магазин/ - 5 лв. – това нещо се ползва ако имате по дълбоки драскотини, или евентуално слоят боя е напълно нарушен. Относно цветовете... оказа се че има доста голям избор, особенно в червената гама... имаше и 3 /три/ вида черно... както и няколко сини, зелени и лилави... абе вероятността да си намерите нещо много близо до цвета на вашия мотор е поне 60%

Общо : 15,30 лв.

Начин на приготвяне:
1. Много внимателно почиствате мястото и драскотините с помощта на препарата за прозорци и домакинската хартия.
2. Внимателно нанасяте лъка за нокти на нужните места
3. Изчаквате около 5 мин да изсъхне. Ако обаче сте решили да спестите 3 лв. И сте купили обикновен лак за 2 лв. Вместо бързосъхнещ за 5 лв. – ще почакате доста.
4. След като се убедите че лака за нокти е изсъхнал напълно, намокрете водната шкурка и почнете енергично да търкате... докато нивото лака за нокти се изравни с това на боята или лака на мотоциклета. Имайте търпение... на ръка става бавно.
5. Ако се налага повторете горните стъпки... поддържайте шкурката винаги мокра
6. Сега мястото е равно и драскотините са запълнени, но е доста матово от шкурката. Вземете памучния парцал и грубата шлайф паста... нанесете я и енергично... разтъркайте... и така няколко пъти... оставете пастата да изсъхне и после я премахнете с вода и домакинска хартия.
7. Повторете процедурата с финната паста... докато възвърнете блясъка на мястото, което обработвата.
8. Почистете... честито... не е като да е чисто ново, но е много по-добре от положението в началото.

Специални благодарности на:
1. Сево, че ме подсети за този номер с лъка за нокти
2. Онази мацка от козметичния магазин, която не ме нарече „извратен педал” когато поисках „бързосъхнеш черен лак за нокти”
3. Пича от магазина за авто бои на Ботев, които ми обясни как се работи с пастите.

Айде със здраве :)))

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 14:17 
Капитан
Капитан
Аватар

Е дано лакът издържи по-дълго.......Че като знам, колко им е животеца на тия лакове :? ..... Щото мисля, че няма да ти хареса да повтаряш тая процедура през 3 седмици....
Айде, пък ще споделиш за "трайността".

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 14:41 
LoveHate,

благодарности за споделената информация!!!

и аз си одрасках леко резервоара с болтовете на наколенките преди около месец, та и аз съм с подобен 'проблем'.

Biliana Razpiliana, то при лакирането на нокти, проблема с нетрайността не идва от лака, а от ноктите. ;)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 15:17 
Капитан
Капитан
Аватар

Добре де, нищо не съм казала :D . Просто се съмнявах, защото все пак използаваните "разтворители" при лаковете за нокти са разработени да щадят въпросните нокти т.е. не са силни, освен това са добавени разни омекотители и куп други "простотии". А и си мислех и за атмосферните условия.
Айде стига съм се обяснявала, за малки повърхности, сигурно нищо няма да му стане на лака.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 16:25 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Аз пък докато си сглобявах мотора и завивах последното болтче на предния калник, одрасках резервоара :mad: е знаеш как се почуствах...лошото е че е черен металик та едва ли ще се намери толкова фешън лак?
А защо трябва да оставиш пастата да изсъхне и я обираш с мокър парцал? Аз работех миналата година на авто-мивка в чужбина и нито една от пастите не се сваляше така, ами със строго сух парцал, дори ако е мокър се мажеше и не може да падне пастата?!?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2006, 16:35 
Генерал-майор
Генерал-майор

незнам.. така каза, тоя дето продаваше пастите...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2006, 20:34 
Лейтенант
Лейтенант

Love, шкурката не поврежда ли и боята около драскотините?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Юни 2006, 10:07 
Полковник
Полковник
Аватар

...само да вметна, че можеше вместо лака за нокти да се използва от боята с която е боядисан мотора, щото съм сигурен че при бояджийте винаги остава по некоя друга капка...

...иначе евалла за ентусиазма...:)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2006, 13:14 
Майор
Майор
Аватар

Тази процедура дали е възможна и върху пласмасовите части на мотора?
Питам за спойлерите и резервоара (пластмасов е). Предполагам, че не би трябвало да е проблем, но ако сте пробвали ще ми е от голяма полза.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2006, 15:45 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Ако е боядисана с боя пластмаса, да
Ако цвета е в самата пластмаса-не

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2007, 01:01 
Като алтернативен вариант остава лепенката. :? :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2007, 10:33 
Капитан
Капитан
Аватар

При мен слюдата е малко матирана от кореселин, та се чудя с тея шлайф пасти дали ще изкарам тоя мат..... Трябва да пробвам па квото дойде....

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2007, 12:59 
Капитан
Капитан
Аватар

ще можеш

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2007, 14:12 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

И още нещо - добре е местата изложени на риск от триене /резервоар от катарамата или ципа на якето/ и нараняване от частици на пътната настилка /калници, нискоразположени части от спойлера/ да се облепят внимателно с прозрачно силиконово фолио. Продава се в "М-комплект" и някои магазини където режат фолио с плотер.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2007, 16:59 
Майор
Майор
Аватар

Fats написа:
И още нещо - добре е местата изложени на риск от триене /резервоар от катарамата или ципа на якето/ и нараняване от частици на пътната настилка /калници, нискоразположени части от спойлера/ да се облепят внимателно с прозрачно силиконово фолио. Продава се в "М-комплект" и някои магазини където режат фолио с плотер.

Чаак пък толкоз пазене, оставете ги малко да се окльоскат..Боец без рани не може...трябва да има и нещо за кадем... :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2007, 07:25 
А така и аз имам питане. Коя е най фината полир паста. Слюдата е надраскана и трябва да я полирам, един майстор ми каза че няма такава паста и каквото и да правя ще се матира и трябвало после с лак.
Аз все си мисля че има пасти които полират до блясък ???

сам си отговорих. Имало такава паста тоя моя голям майстор ще да е :)
или специално за полиране на плексиглас или бижутерска.

Сега остава някой да каже от къде да си купя.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2007, 10:26 
Майор
Майор
Аватар

Max Trottle, преди време ходих да търся визьор в магазиан на "3 уши" ( докато още го имаше де) и момчето детопродава ми полира стария визьор с някаква паста за която ми обясни че вътре имало някакви реагенти и силикон, които общо взето химически запъват малките драскотини. Ефекта бе наистиан поразителен. Малко преди това и аз опитах да залича една бая дълбока деруга и общо взето съсипах визьора. Така че според мен не сиправи еьперименти с абразивни пасти а поразпитай в разните мото магазини за такава паста

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2007, 18:49 
stass мерси да 100% има нещо специално за целта точно такова ще търся. Ще поразпитам.

ето един линк по въпроса

http://r1-forum.com/forums/showthread.p ... +polishing

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Май 2007, 20:20 
Ако цвета си е в пластмасите на мотора пак става да се заличат драскотини с шлайфане и полиране, даже е по лесно отколкото при боядисани повърхности! Правил съм го и с драскотини дълбоки около 1мм. ама при толкова дълбоки си е хамалогия! Плексиглас се полира с полирпаста ,снопче памук и много инат! А иначе съм полирал визьори, за шлемове ,с шайба от вълнено кече монтирана на ръчна пробивна машина, която пък е застопорена на менгемето и е пусната да върти постоянно! За абразив ползвах паста за зъби Поморин (това беше във времената когато нямаше частни железарски магазини и съответно нямаше от къде да намеря полирпаста). Мажех пастата на шайбата постоянно така че да не допусна изсъхването и, в резултат си оплесквах целия гараж обаче визьора става нов ! Не трябва обаче да се натиска изобщо към шайбата, а само да се "гали" иначе много лесно прегаря плексигласа и е необратимо! Със същата техника съм полирал и пластмасови каски ,на които цвета е в пластмасата!

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]