Дата и час: 25 Апр 2018, 17:16

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 17:29 
Полковник
Полковник
Аватар

Фенове, четейки Street Strategies, ми хрумна че всеки е имал доста опасни ситуации, които могат да послужат на другите колеги да се опазят живи.

Тази тема я пускам за да може всеки да опише някаква опасност от която се е отървал на косъм и е могъл да я предотврати ако е знаел за нея.

Нека всеки опише също и някакъв извод, до който е стигнал след ситуацията.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 17:38 
Полковник
Полковник
Аватар

Един прекрасен ден се връщах към София през боровец. Пътя преди боровец.
Двулентов път (по една лента в посока), карам си аз малко по бързичко настигам 2 коли каращи една след друга, като втората пуска мигач и тръгва да изпреварва първата.
Всичко е ок, намалям, мигач и тръгвам след нея...след като изпреварихме бавната кола, тази пред мен не се прибира, нито намалява, караме и двамата в насрещното. По едно време, рязки спирачки и колата тръгва да завива в някаква малка пряка в ляво....кошмар, бях още с доминатора а той хич не обичаше да спира. Успях да се мушна отдясно на косъм от завиващата кола и от страх да не ме връхлети другата, която бяхме задминали.

Извода е....нема такъв изрод :)
Много внимавайте като правите изпреварвания заедно с друга кола, още повече ако има преки в ляво.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 17:46 
Полковник
Полковник
Аватар

Друг случай...карам към искъра, вали, мрачно (пак двулентов път), към кокаляне някъде колона коли, изпреварвам си аз колоната и зад един джип изскачат 2 пуберчета дето събират вода в носовете си от гордост че са станали жени....изобщо не погледнаха в мойта посока.
Скоростта не беше хич бърза, но ме изненадаха как се появиха изневиделица близо пред мен. Спирачки....задната гума носи...., добре че преджапаха бързо и изобщо не ме бяха видели...една секунда да се бяха забавили и щеше да има боулинг.

Така че внимавайте като изпреварвате колона за нещата които не виждате зад по-големите коли, джипове и камиони.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 17:48 
Лейтенант
Лейтенант

Ами... отсечката след Каблешково - посока пътя Бургас - София.
Доста движение, пред мен - камионетка. Карам близо до осевата линия и изчаквам да се изчисти насреща. През това време един намазан мерседес на няколко пъти ми се залепя отдясно, като така ми пречи да се прибера в платното. Направих му знаци да не ми пречи, но - не! И като тръгнах да изпреварвам камионетката, оня простак тръгна успоредно с мене и ме притисна до изпреварвания! Корема ми се обърна, ебаси!

Извод: очите на четири, изпреварване отдалече и с латерална дистанция от изпреварвания, достатъчна, щото да не може някой кретен да се залепи успоредно за вас!

Последна промяна Jordi на 06 Юли 2006, 18:11, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 17:53 
Полковник
Полковник
Аватар

Друг...карам си по несторов в сф, 3 ленти в едната посока.
Карам в най дясна, зад мен място бол, пред мен колите се сгъстяват към светофара, до който има много място за маневриране.
Решавам да се престроя в най-лява....поглеждам през рамо, няма коли, минавам зад една кола в средна лента, пак поглеждам през рамо, няма коли, обръщам се напред и ония спрели пред мен.....спирачки бум на оня в задника....после се оказа че спрели, защото някакъв излизал от една пряка и някой отпред го пуснал да мине....та цялата колона пред мене (средна лента) спряла изведнъж....

Като се престроявате и предимно като гледате назад, гледайте да има повечко място за реакция след връщане на погледа.
И изобщо планирайте си маневрите предварително, ако си промените решението за посока внезапно, стават бели.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 18:41 
Полковник
Полковник
Аватар

Друг съвет с неприятна ситуация.
Спирам пръв на светофара, светва зелено, тръгвам без да губя време, колата която е срещу мен и прави ляв завой се изстрелва да изпревари всички.....късно е за спирачки, накланям рязко мотора надясно за да го избегна...предната гума поднася (зимата беше, студен асфалт)...инстинктивно теглих един доста силен шут на асфалта от страната на която съм наклонил мотора.
Мотора се изправи моментално, и гумите вече имаха сцепление.
Идиота беше успял да спре.

(Нямате си на представа колко пъти съм се спасявал със шут на асфалта след поднасяне. Било то от пясък, вода, лош асфалт...)

Това е доста често срещана ситуация.
Много от шофьорите на коли изобщо си нямат на представа колко бързо тръгва един мотор без да си дава зор. За жалост неможе да се познае кой луд ще направи подобна маневра.

В случая мисля че не реагирах адекватно, по-добре е да се претърколиш през капака на колата, отколкото да влезеш под нея и да се натрошиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 19:23 
Майор
Майор
Аватар

Стоя си в средна лента на бул. "Драган Цанков", на кръстовището където е кулата ( не помян как се казва другия булевард), в посока кум дървеница . Светва ми зелено и аз потеглям. бях още пълен новак (и това ме спаси)и затова тръгнах по-бавно от нормалното. Миг по късно пред предното ми колело профуча кола , която беше изпревари всички отляво, като е навлязла е насрещото. За да не запречи идващите насреща и да не му се налага на идиота да чака всичкикоито са за направо, то й решава с мръсна газ( вероятно изобщо не е намалял заради сфетофара) да изпревари всички, да мине пред колоните за наляво и направо и да нарпави пред тях десен завой в посока към семинарията !

Та моят съвет е да не се изтрелвате по светофарите, защото идиоти всякакви...може няколко секунди забавяне да ви се отплатят скъпо и прескъпо !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2006, 21:59 
Полковник
Полковник
Аватар

Мястото беше прелеза на кръстовището на Вардар и централния булевард на Красна Поляна ( където минават рейсове 11,72,60 и трамваи 22,11) - на светофара в посока към новия пробив на Д. Несторов към Цар Борис.
Карам си аз и виждам отдалече, че ще хвана зеленото, ако дам малко газ, увеличавам скоростта до 60 км/ч; огледал съм се - моята лента е празна, а отсреща няма завиващи на ляво ( пуска ги с изчакване на насрещното движение, т.е. в случая аз). Изведнъж някакво старо, германско изчадие надава мръсен вой и полита в ляв завой без мигач, без никакви знаци, че няма просто да продължи направо и да се разминем... глупава постъпка - скочих паникьорската на спирачките ( още от курса свикнах да натискам едновременно и ръчната и крачната ), предното колело се поднесе, затова рязко отпуснах, наблегнах инстинктивно на крака - занесох задната гума... през цялото време се опитвах да насоча мотора в дясно от препречилата пътя ми кола...
повлякох крак, когато виждах как се блъскам ! а онази - защото се оказа жена - просто спря и ме изгледа, мисля че загасна. Точно както и Фил това че спуснах крак върху асфалта ме спаси - успях да овладея мотора и със сетни сили го насочих на безопасна дистанция за разминаване.. спрях да си поема дъх и да поискам справедливост :evil: :evil: онази успя да запали, докато момчето с нея и обясняваше как... избяга и по - добре за нея..

Извод :
при светофари, които пускат насрещното за ляв завой се оглеждайте за внезапно просветени за нова посока на живота си!! Внимавайте със рязкото натискане на спирачките.. Не знам доколо е правилно че освободих левия си крак от степенката и го пуснах като опора на земята, но това ми помогна..не знам дали не занесох грубо, защото насочих мотора в дясно покрай задницата на колата, но това също ми помогна..не знам дали трябваше да подам газ и да се шмугна, но не го направих..
Просто внимавайте и се оглеждайте!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2006, 13:22 
Капитан
Капитан
Аватар

Първо и основно правило което гледам да спазвам стриктно - като дългогодишен шофьор на кола а от скоро и на мотор:
Приемай всички около теб за кръгли идиоти и не разчитай никога на предимството и или спазване на правилника от околните. Винаги имай едно на ум.
А иначе конкретно за мотора една специфична опасност на която се натъкнах няколко пъти:
Дълга спряла двойна колона коли (в едната посока). Когато карам м/у двете колони, на няколко пъти ми се случва някоя кола внезапно да отвори врата - те не очакват движение около тях - нали уж всички са спряли. И само бърза реакция и късмет ме спасяваха.
Извод карайте винаги бавно в подобна ситуация - независимо колко безопасно и широко да изглежда разстянието м/у двете колони.

Yamaha FZ400, FZR600R

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2006, 16:26 
Майор
Майор
Аватар

...бул.сливница на кръстовището с мария луиза посока към христо ботев или "лъвов мост".карам бавно най в дясно почти ще мина на хората през краката дето чакат гр.транспорт.стори ми се най безопасно,така де разни бързаци бягат от десния тротоар,нали хората стъпили на улицата и се оглеждат...
тъкмо навлязох в кръстовището/светофара остана зад мен/ и бакшиша който караше ЗАД МЕН /много е важно/незнам защо/изведнъж чух рев на двигател от това че свали една скорост по ниска сигурно първа,като знам с колко карах/,тръгна да ме изпреварва от ляво за да завие надясно към централна гара.познаите как зави.като тръгна да завива,не пусна колата по напред,да ме изпревари читаво дори и да ме засече,ами като мина предна дясна врата,педераса мръсен помисли че е минал и нави волана пред мен като със задната врата и калника ми остърга крака/добре че бях с панталон/,споилера левия и предното колело което вече ме събори на земята та се поизпързалях до линията на трамвая/съдрах крачол и ръкав/
оставих го жив за да се покае пред мицките,но не би.като дойдоха доби смелост и ме пита"защо от краина дясна лента,карам направо,тя била само за завиващи" и тогава... :mad:

та извода:не всичко е така както изглежда.във всеки момент може да стане беля.дълго е на писане но всичко стана за няма и минута/изпреварването,засичането,удара,падам...о не мотора,пързалка...как пари ....и накрая хората ми помагат да стана и вдигат мотора...
....над 60 години,с очила и зализан назад/отврат/,без странични огледала,пък и бакшиш-НА САПУН

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2006, 16:48 
Полковник
Полковник
Аватар

по някой път е по-добре да караш по бързо изпреварвайки всички на светофарите за да не те насмитат.
Всеки път като реша да карам бавно...с колите демек, има ситуации и се изнервям.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2006, 17:20 
Капитан
Капитан

Преди към 4 години, като си взех Бандита след дълго прекъсване в стажа (откраднаха ми МЗ-то през '94) първите дни бях решил да карам внимателно. И аз така по Сливница с 40-50 км/ч, в дясно, ОБАЧЕ. Веднага започват некви да те засичат, да те избутват и по всякакъв начин да се завират в теб.

Та и аз като Фил-в повечето случаи е по-добре да изрежеш колоната и да няма досадители около теб.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2006, 21:34 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Баси повечето от описаното досега ми се е случвало и на мен че и по няколко пъти! Ама това съм сигурен че на вас не ви се е случвало:
Редовно по околовръстното стават задръствания, обикновенно от под разширението на Бояна та чак до отбивката на Младост, аз като един закърмен ендурист редово карам по банкета отдясно на колите. Преди няколко години така си загубих една чанта за мотора със всички документи, телефона, ключовете в нея уж щях да се прибера "набързо" та я овързах с едни китайски ластици на които им се разтегнали куките и тя е паднала някъде по дупките.
Друг случай преди 2 седмици пак си изпреварвам отдясно по банкета, поредица от дупки, аз със максимална скорост към 100км. преминах повечето, но последната се оказа прекалено голяма за да го поеме окачването(бях го завъртял на "високо" и ми се намаля хода). Мотора ме ритна, аз го прескочих естесвенно не пуснах докато и двамата не спряхме да се движим, та от тогава аз съм със синка от коляното до таза, плътна с преливащи тъмни цветове- червен, синьо, виолетово, зелено, жълто, абе красота от всякъде, мотора...една скъсана лепенка много здраво животно излезе. А и никой не спря да види как съм :shock: а падането си беше много серьозно, толкова прах се вдигна че закри участък от околовръстното, почнаха да включват фаровете чак :lol: .
Та идеята ми е винаги правете настройките да отговарят оптимално на ситуацията, аз ако си карах на дълъг ход на окачването това нямаше да стане, а и ми се случва за 2-ри път не е като да не съм на ясно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2006, 22:32 
Капитан
Капитан
Аватар

без да ставам нахален - при повечето случаи които описвате вие също сте нарушили правилника като сте минавали между колите например - тук това е разрешено в Калифорния, но не и при нас.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2006, 23:58 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Разрешено е и в доста други щати. Особеното е, че при преминаване между автомобилните колони, не трябва да превишаваш тяхната скорост с повече от 10 mph.

Това всъщност е хубаво правило. Полезно е да се спазва и тук в нашите условия. Дава време на шофьорите да те видят в огледалата. А на теб дава сигурност и възможност да отреагираш и да спреш или намалиш достатъчно бързо, ако някой евентуално кривне и ти затвори пътя.

Последна промяна Ilarioncho - Lary на 19 Юли 2006, 23:03, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2006, 03:02 
Бъдете особенно внимателни по кръстовищата :!:
Голяма част от инцидентите стават именно там
Аз лично ако карам бързо по някой булевард(80-100) на зелен светофар винаги намалявам и се оглеждам за джигити :!: :!: Такива които имат навика да минават на червено :!:

По принцип винаги гледам да ги дръпна колите след светофар, но веднъж след като ми светна зелено и един от малцинствата реши да пресече на вече негово червено, от рязък старт за момент се видях в грохналата му ЛАДА :mad:

Извод: На светофар винаги се оглеждайте за джигити

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2006, 19:10 
Подполковник
Подполковник
Аватар

За светофарите и аз съм съглесен дори по-добре като стартирате първи да изчакате малко че с това правило 'последно жълто', на околовръстното един с камион преди 2 седмици няколко секунди след като му беше светнало червено продължи да напира да минава.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2006, 22:13 
Полковник
Полковник
Аватар

Цитат:
поглеждам през рамо, няма коли.....пак поглеждам през рамо, няма коли

Fil нямаш ли огледала та трябва да се обръщаш през рамо?!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2006, 22:16 
Сержант
Сержант
Аватар

Няколко случки и от мен:
Ноември месец...с Оги се прибираме от Земен и караме по гУемото шосе у Перник. Движиме се с 80-90км/ч защото е студено и вече се стъмваше. Аз изпреварвам от ляво някаква соц. кола и в този момент виждам от един двор покрай шосето излита футболна топка и се търкаля по шосето напречно на движението...имах около 20-30м а може и повече да са били, но това което направих инстиктивно ме спаси от падане, а именно...НИЩО не направих...видях топката как мина пред колата, удари се в мантинелата по средната линия и се върна обратно в дясното платно. Мотора мина между мантинелата и топката. Ако бях натиснал панически спирачката, както ми идеше или бях направил опит за маневра сигурно щях да падна. ИЗВОДА е че понякога е достатъчно да не правиш опити за избягване от ситуацията...ситуацията сама ще избяга от теб. :D
Днес за 5 мин. ми се случиха две случки: първо...на кръстовището на бул. България пред БИЛА по посока центъра аз съм на първа линия...светва зелено, но аз не тръгнах рязко и веднага...на супер тъмно червено откъм БИЛА некаква пръдла с миниван минава пред мене най-нахално и прави ляв завой към Бояна....няма да коментирам...то е ясно че има доста джигити.
Другата причина заради която напоследък тръгвам спокойно от първа линия на светофар е за да не дразня шофьорите покрай мене....може да има некой прикрит собственик на Голф II GTI с некаква друга кола, който да се засегне на чест и да тръгне да се състезава с мене със създаване на рискова ситуация.
Втората ситуация беше на бул. България и бъл. Д.Нестеров. Дълга колона за завиване наляво...всички десни платна са свободни. Аз се движа с 40-50км/ч покрай колоната и също се каня да завия наляво...две коли се преустроиха в мойто платно като ме засякоха....спаси ме това че не бях много плътно до колоната от коли и след първото засичане очаквах следващото...
Аз също имам вина, но това го разказвам не за да се жалвам от "калпавите" шофьори, ами за да припомня на всички да внимават за тази опасност на пътя тъй като всички ние моторджийте много често правиме това нарушение.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2006, 23:00 
Подполковник
Подполковник
Аватар

mugatu написа:
Цитат:
поглеждам през рамо, няма коли.....пак поглеждам през рамо, няма коли

Fil нямаш ли огледала та трябва да се обръщаш през рамо?!

Mugatu, огледалата са си огледала. Те непременно трябва да се гледат и следят през цялото време, но преди маневра, ВИНАГИ!!!!! трябва да поглеждаш и през рамо! Това се прави в случай, че някое ППС е влязло в "мъртвата ти зона" т.е. движи се близо, успоредно до теб и не се вижда в огледалото. С времето ще разбереш колко ЖИЗНЕНОВАЖНО е да поглеждаш през рамо. Започни да го правиш веднага! От начало ще ти е трудно, но бързо ще свикнеш. Никога не започвай маневра преди да си погледнал през рамо, НИКОГА!
Като свикнеш да го правиш, направо ще ти липсва спокойствието което ти дава това движвние. Ако не го направиш, все едно правиш маневрата "на сляпо". Аз лично дори и в колата поглеждам през рамо.
За важността на това ще ти кажа следното. Преди няколко месеца си инсталирах на компа един симулатор - учител за шофьори. Не е игра, а симулатор. Просто караш, спираш на светофари и пешеходни пътеки, даваш мигачи поглеждаш огледала и т.н. Идеята му явно е да набие в главите на кандидат водачите важните неща, които трябва да правят. Когато се качих на симулатора-мотор ми направи впечатление, че направо ме къса на изпита ако пропусна да погледна през рамо. Въпреки, че съм погледнал в огледалата. Има се предвид, че това може да ти коства живота!!!

В тази връзка, след достатъчно, аналогични ситуации подобни на описаната от Fil, повтарям неговия съвет: Винаги си оставяй достатъчно свободно място отпред преди маневрата, за да имаш време да погледнеш през рамо и да реагираш ако някой рогач е спрял рязко или те засича през мига в който си гледал назад.

Помни: МЪРТВА ЗОНА = СМЪРТОНОСНА ЗОНА!!!
Важи и за твоята и за мъртвата зона на другите ППС. И двете са еднакво опасни за теб. Бягай от там!

Vogon написа:
... тъй като всички ние моторджийте много често правиме това нарушение.

Vogon, хаха това нарушение ли е? За нас по скоро е правило :-)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]