Дата и час: 20 Яну 2018, 16:23

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2006, 09:23 
Капитан
Капитан
Аватар

Предни спирачки, задни спирачки - тази тема май е доста дъвкана...
известно време спирах само с предна, щото ако искаш да спреш бързо - това бил начина, но след като имах 2 леки падания именно заради това - сега спирам балансирано с двете - първо задна и после предна. Но истината е, че да се надяваш да спреш бързо само със задна си е чиста заблуда. Лошото е че занесе ли ти предната (за разлика от задната) ...
Та съвет: пробвайте периодично, когато е спокойно около вас, по екстремни спирания с различно натоварване на предна задна спирачка няма да е излишно да се опитате да намерите границата и баланса м/у тях.

Yamaha FZ400, FZR600R

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2006, 20:30 
Капитан
Капитан
Аватар

ако трябва да спирам натискам двете спирачки,защото ако натисна само задна,гумата блокирва и започва да се влачи,а колкото ако натисна само предната вероятноста да се подхлъзна е голяма.
най-добрият вариант според мене е с двете,по този начин се спира по бързо и няма да се пребия като куче от евентуално подхлъзване.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2006, 22:56 
Подполковник
Подполковник
Аватар

То е ясно че с двете се спира, като основно натоварването е на предната в повечето случаи над 80% а и доста често и на 100%, явно при падането заради предна спирачка от най голямо значение има стажа на каращия и лошата преценка. Ама да не го дискутираме това че ще стане говорилня отново и лошите батковци ще се активизират да разчистят :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2006, 21:31 
Полковник
Полковник
Аватар

Пичове искам да ви обърна внимание, че на околовръстното са подменили асфалта на едното платно и то е по-високо от другото около 10 см.
Та като изпреварвате там внимавайте, на мен ми светеше слънцето и го видях това доста късно, за щастие го видях все пак и рязко дръпнах кормилото нагоре и се отървах на косъм от паданка с прегазванка от насрещно идващите коли :)

Дръпването помага и за преодоляване на бабуни и дупки видяни в последния момент :bira:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2006, 23:44 
Капитан
Капитан
Аватар

алекс написа:
снощи сънувах един сън... ще го споделя- не е свързан със бмв-та, но не мисля че в случая има значение...

сънувам аз че карам едно zx-12r модел 2000 година.. точно модела дето излезе като отговор на сузуки хайабусата. без ограничител, със една огромен въздухозаборник отпред, инжекцион, нервно та не го свърта... моя беше със ремап-нат компютър, тунингован колектор, разпилени глави и съответните бутала (1299 кубика вместо стандартните 1199), последния път като го мериха беше 245 коня на задната гума... фабричния прави около 160... това беше (и е) най-желания модел защото следващите (2001+) ги ограничиха на 180 мили максимална скорост и промениха доста от вуздухозаборния тракт... ма това е друга тема Wink

та яхнал съм аз животното и прятелката ми се е яхнала със мене отзад и ме стиска здраво- все пак мотора не е удобен дори за ездача а за пътника е сложена една малка седалчица горе, на балкона... супер неудобно.. викам и - хайде да ходиме да караме покрай океана (що пък океана ми хрумна и аз не знам). има там един път, навит като сърдита змия, от едната страна океана, от другата къщи, скали и тн. асфалта е хубав- със надробени стари гуми в него - мотора ляга във завоите като дъвка на горещ асфалт.. 2 ленти... навсякъде непрекъсната линия щото няма никва видимост.. ма кво. то и коли почти няма а и на мене морето ми е до колене- имам повече от 100,000км на мотор, карам доста сносно, мога да го изправя на задна задна гума от 160 до 220.. и на предна мога- със тия дискови спирачки въртенето на земята сигурно мога да спра. непобедим съм.

та караме си ние- едно хубаво време, леко духа, океана блести, мотора бучи, приятелката ми ме стиска... колко му трябва на човек.

по едно време гледам зад мене още 3ма фенове.. ма самички.. единия беше със yamaha r1, другия със kawasaki zx-9r, третия със една honda cbr 600 f2. правят ми знаци и викат спри да полафиме. спирам, лафиме, после викат искаш ли малко да покараме както подобава? викам им, имам багаж. багажа вика- няя страшно супер ми е като ме караш бързо и лягаш така че може асфалта да се пипне..

кво пък.. безсмъртен съм. морето ми е до колене както казах. тръгваме. пускам ги отпреде да са ми пред очите и се почва... най-бавния е отпреде - хондата- малка ма много поврътлива и като има гъста серия от завои ни дръпва, на правите я настигаме бързо обаче.. аз непрекъснато ги връхлитам щото дори и със баласта пак съм достатъчно бърз да не могат да ми избягат. само като легна във завоя и усещам как окачването за миг се замислия преди да легне и аз да мога да натисна в завоя- ма нормално е- имам 50 кила отзад още а не си нагласих задня шок.. ма се ядва...

налбижихме една готина серия от завои (както карахме явно всичките знаехме наизуст трасето) и хондата пак тръгва да дръпва- ляв, десен, пак ляв, следва малко прав (натискам на изхода сериозно газта и оставям 20 метра черно зад мене- мотора тръгва рачешката- кеф (мадамата притръпва от кеф зад мене) - i am da man. следват още няколко остри завоя и тъкмо лягам във първия и виждам как на кавасакито пред мене и на ямахата им се вдигат задниците и стоповете им блесват. брао бе младежи- точно във завоя- като съм легнал и имам поврътливоста на облажено прасе??? почвам да спирам и виждам как почват да се търкалят пред мене някакви и пътя става като астероидно поле. не мога да спра. ако чукна повече предната ще се изпързалям. задната и да я пипам няма значение. остава тракеторията. завоя е десен, отварям малко влизам в насрещното... кво пък- пак се измъкнах.

после нищо не помня около 30 секунди. онзи горе ми го е спестил явно- старателно е погледнал лентата на живота ми и е отрязал и снадил парчето където се вижда колата дето е идвала остреща и последващия честок челен удар.

събуждам се. всичко ме боли, не мога да дишам. имам строшени ребра, комоцио (със $600 шлем), строшена ръка, вътрешни кръвоизливи- плюя кръв.. кво плюя- давя се във собствената си кръв... гледам около мене разхвърляни спойлъри, колела, двигатели, хора лежат... почнаха да спират други хора, дойдоха пожарни, линейки, бързи помощи...

така си изгубих приятелката.

разбира се добре е че тия неща стават само на сън. иначе би било основен момент във които на човек му се засира живота. завинаги.

ако цениш човека до себе си- покажи го- по-възможност без да ти умира в ръцете.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2006, 00:04 
Полковник
Полковник
Аватар

Това се превърна в черна хроника, пича трябва да отиде на психиатър ако тоя сън се повтори :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2006, 09:38 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Преди доста години, с първото си ЧЗ 175 Спорт пътувах кротко към морето с около 80-90 км/ч. Слънчице, не много горещо, преди обед. Някъде след Сливен, на една от дългите прави отсечки видях в огледалата ТИР, който яко набрал скорост ме изпреварваше. Мина като край малка гара. Въздушната струя ме подхвана и добре, че нямаше канавка край пътя. Спасиха ме коженото яке и каската. Ливадата по която се сурнах беше доста равна, с едно единствено дръвче по средата. Точно него нацелих с глава след пързаляне по корем около 20 метра. Оттогава, видя ли ТИР стискам здраво кормилото и се отдръпвам възможно най-вдясно /ако се движа по-бавно от ТИР-а/. Макарче вече карам по-тежки мотори, а и моето тегло осезателно е нарастнало, винаги се усеща яко клатене.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: :(
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2006, 12:12 
Полковник
Полковник
Аватар

Това го бях писал вече веднъж, но смятам , че тук е удачно да го повторя :
от липса на опит и страх се правят глупости! но най - опасна е спортната злоба, която те заслепява в стремежа за самоизява!

Може да ви се стори смешно, че говоря за спорт, а разказът ми е свързан с Вираго 400, но така само може да си представите какво съм си мислел, че мога да направя с този мотоциклет..

Карам след Драгалевци нагоре - планинкси път, хубав асфалт, часът отива към 2.00 през нощта, каската ми е оупън фейс и съм с рокерски очила..пред мен приятел, който взима завоите като че ли е разучавал пътя преди да се качим.. и аз наблягам на газта, за да го стигна..давам си за ултиматум - да не губя стопа му от поглед! Газ, газ..малка дистанция..надъхан да го изпреваря дори..видимостта ми ограничена, пътят непознат...Завой - траектория тип Петрохан..110 ина градуса...влизам, отпускам газта, полягам..завой..завой..продължава..натискам газта, мислейки че завоят свършва след дървото срещу ми..завоят не свършва там...скосява се..връщам газта, чуквам задната спирачка, отсрещната мантинела очевдино се е заяла с мене и иска да ме докосне...навлизам в насрещното, скачам вече паникьорски на спирачките - предна и задна - и моторът се плъзга... разкрачих се и го пуснах да влети под мантинелата ..имам чувството, че във въздуха се свих инстинктивно в ембрионално кълбо..изтъркалях се на асфалта.. станах, като че ли веднага, макар че смътно си спомням, че си помислих : "Брейй, колко бил мек асфалта" докато лежах на него..станах, защото ме осветиха чудовищни фарове...после спирачки и търкане на гуми..автобус..не спря, махнах му че съм добре, свалих си каската и чух милиони щурци да налитат в главата ми..заболяха ме ребрата...Приятелят ми се върна разтреперан,..попита ме добре ли си, а аз го избутах несъзнателно и отидох да си вадя мотора от гората...
мразех го, задето ме е победил..:(

Има доста психологически моменти, от които трябва да се отърсиш, за да се радваш на мотора и пътя си с него :) Пожелавам ви успех, мен още ме е малко страх от ляв завой ;) но поне не се състезавам с комплексите си :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2006, 16:12 
Капитан
Капитан
Аватар

И от мен най-инфарктната ми ситуация!
Бях излезнал в страхотно слънчево време да си упражнявам завоите, и карам между разни селца в Пловдивския район. Никакво движение, много добър асфалт, подходящи завой! Направо приказка! Аз съм се засилил, и след един завой се оказвам на възвишение, от което се виждаше километри напред-пътя чист, готин та дрънка! Още повече засилвам, когато изведнъж доста напред някакъв кон се отвързал, и тръгна да пресича пътя! Веднага прецених, че е най-добре да намаля, защото дори и да избегна коня, не знам колко му е дълга веригата, която се влачи след него. Рязко спирачки, спирачки, и в последния момент успях да закова пред последните метри въже с колче... :evil:

Извод: Колкото и да е добър пътя и да имате видимост- имайте едно на ум и гледайте по-напред, за да предвиждате отрано всички възможни сценарии !

Последна промяна borimort на 04 Юли 2007, 00:48, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2006, 16:52 
Миналата седмица един познат падна от разлято масло по асфлта - беше цяла диря , широка 10ина сантиметра - настъпи я в завой и се хлъзна
За щастие щетите бяха само по якето

Върнете се в началото

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2006, 18:24 
Полковник
Полковник
Аватар

Не ми се искаше да сядам да пиша подобна тема.. Знам, че няма да съм първият, нито последният, който ще възнегодува и ще се зададе напълно безсмислен въпрос за смисъла на поведението на хората по пътищата! :(
Ще стигна до основната си болка, но първо съвсем накратко ще разкажа какво ме ужаси по пътя ни за Габрово и Соколския манастир - място, което в тази напредваща борба за надмощие с цена смърт и осакатяване придобива още по - свръхествествено и привлекателно спокойствие :
в петък, 22.09.2006, официален празник на Републиката, чакахме един час на магистрала Хемус при Витиня.. мръзнахме на ситния дъждец и почти минусовите температури, лазехме между колите и се притеснявахме от гледката, която ни чакаше.. опашката беше километрична..стигнахме до същината - мноого смачкан метал, хвърчащи линейки, неузнаваеми МПС - та, уплашени погледи, неми уста, изплакани очи, свирепи закани.. верига от машини, послушно поели по указания им път и намерили технологичната си смърт.. верига роби на малодушието, вездесъщието или просто жертви, намерили физиологична такава... не знам дали имаше умрели, не исках да зная, треперех от студ, страх и омраза и продължавах напред, поглеждайки в огледалото за моите другари...

После още катастрофи, и още.. и чувахме за още.. и знаете ли как ни гледаха хората, заклещени в малките си черупки ( буквално и преносно ) докато ги подминавахме с десет км / ч - гледаха ни със съжалението на човек, видял някого смъртно болен от рак.. гледаха ни, сигурни че и нашия ред ще дойде и то преждевременно.. мразеха ни за мобилността ни, някои го казваха на глас.. а някои просто ни махаха любопитни...

ДНЕС ПАЛЬО МИ ЗВЪННА! КАТАСТРОФИРАЛ НА ПЪТЯ ГАБРОВО - ВЕЛИКО ТЪРНОВО. ТОЙ Е ДОБРЕ, моторът е смачкан. Звънна ми, за да ме попита как сме се прибрали ние, които имахме да извървим не 50, а двеста и толкова км...ние, които поради това увеличавахме шансовете си да се намерим в канавката с оооогромни проценти. Ние, грозните мутри мотористите, които се пречкаме като мухи край конско лайно на погнусения състезател.. Кажете ми бре хора - кой разтовари дебелото си черво насред пътя??

По дяволите, замислих се колко пъти изтръпнах по пътя, заради чужди грешки! Не мога и няма да се откажа да шофирам, но мога да не бъда като ИЗРОДИТЕ ( Изроде, прощавай, не за тебе) по тия луди, убийствени, ма пусто да остане романтични български пътища..

Пальо, братко, жив и здрав да си, с каквото мога - казах вече - ще помагам! Нека пием по бира след време и да посмажем наранената си гордост и тяло с приказки за солидарност, събратство, съчувствие и отрицание на небрежността!

Ей тва цяяял ден ми седи като буца в гърлото...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2007, 23:21 
Карам по София всеки ден и ако не падне сняг, така ще е до другата зима. Моторетката ми е скутер Ямаха Сигнус 125сс3 и всяка вечер минавам по бул. България посока орлов мост - Дим. Нестеров. Принавам, че нямам специален екип и върху дрехите навличам едън китайски дъждобран - горнище и долнище. 15 кинта е и върши страхотна работа - препоръчвам ви го най-искрено. За 20 минути на дъжда пристигам по-сух в офиса от колежките с колите :wink: но не е в това въпроса. Дъждобранчето е черно и вечер в дъжда на фарове не ме виждат много добре. Днес си купих
Изображение
и го навлякох най-отгоре, за да ме виждат тия с колите добре.
ЧУДО!
Всички коли ми правеха място по България, а една жена спря, за да ме пусне да мина :lol: :lol: :lol:
Препоръчвам ви при каране на фарове - мяткайте по една такава жилетка, гарантирам ви, че ще ви виждат.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2007, 20:25 
Малко е извън темата, но. Влизам в Бургас от пътяза Созопол. Наближавам втория светофар в средна лента и се подготвям за спиране. Колонка - слънце, едно 30 колички спрели. Чувам рев от ляво и едно дръгливо БМВ колкото баба ми изпреварва с идея да мине пред цялата колона. Следва интересното - зелено. Колите тръгват а БМВ-то в насрещното /платната са разделени с островче което прекъсва само на светофара/.
Извод: Господ да е на помощ. Щото тъпирите са мноооого.

п.с. Втора година имам мотор, и съм изминал не повече от 1000км /работа/, живот и здраве повече тая година. На всички късмет, че вниманието не стига - за съжаление.

Върнете се в началото

Заглавие: ИЗПРЕВАРВАНЕТО
МнениеПубликувано на: 27 Мар 2007, 08:42 
Тъй като много мотористи пострадаха при изпреварването на леки автомобили ето един начин да се предпазваме.
Когато го правя аз се старая да гледам волана на шофьора или ако не се вижда не гледам колата ами предната лява/дясна:) гума.Така според мен виждаш една идея по рано маневрата на кретена без (мигачи и огледала) пред теб.... освен това слаломистите не трябва да забравят че с този начин на каране просто ги няма на огледалата на колите.И другото е че автошофьорите трудно преценяват ускорението на мотора,щото не са карали мотори .....а и габаритите лъжат че си далеко за това карам денем на дълги св.....и за това аз карам с идеята че никой не ме вижда ....

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 12:39 
Сержант
Сержант

таман си мисля да пускам подобна тема за да се поучавам от грешките на другите (тъй като съм нов моторист) и попаднах на тая :)
мисля че мога да дам съвет от познанията ми от колата
При ляв завой на кръстовище се дръжте плътно в ляво до осевата докато наберете скорост. Това го правете всеки път за да ви стане навик така да си вземате завоя. Защо? Някой път ако поради някаква причина не сте погледнали както трябва от дясно и има доста по бързо движещо се МПС то да може да се промуши все пак без да ви отнесе.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 17:05 
Майор
Майор

В близката 1 година ако видите червено рено 19 с регистрация С 0704, бягайте от него! Тва съм аз, щото днеска си изкарах изпитите и до 2-3 седмици ше съм една от опасностите на пътя... сега на ход идва Михаил Михаилов, на когото ше се обадя другия месец, та да стана и аз горд четник у форумо :lol:

mod edit:
    Това изказване е типичен пример "Как и какво НЕ ТРЯБВА да се пише в този раздел на форума". За справка - правилата.

13427% oт хората във форума незнаят български език и немогат да пишат гръмотно. Освен това и неизкат да се на учат. Ако си от останалите 247%, които знаят, че "зграда" се пише без кавичките, ходи си сипи едно двойно!
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Май 2007, 00:41 
*Изчетох цялата тема, всеки ред, но никъде не се спомена да се внимава при преминаване покрай спрели автобуси, бусове, баничарки и др. по-високогабаритни мпс-та. Има опасност от там да пресича пешеходец или велосипедист.
**Пресечките - много критично място, където стават големите трагедии. Да намалявате там, никой не ви гони! :wink:
***За софиянци - внимавайте ако карате зад кола с рег. № от друг град. Може да не знае пътя, да има навигатор който да му казва накъде да кара и в крайна с/ка да завие наляво без мигач или да се преустрои в последния възможен момент (даже невъзможен, тъй като ще бъдете засечени). Очите така :shock: ако е "другоселец".
Случки много, ще ми свърши мастилото да разказвам. ****Веднъж закачих един дядо с колело. Тъкмо потегляше и се започна ха наляво, ха надясно като след 2 (гроздови) по 100 без мезе. Идваше срещу мен, аз намалих на 30-ина км/ч., навлезе ми в платното, обаче аз си знам че дори и да се блъснем аз няма да съм виновен - кво прай в моето платно, а? Обаче дядото явно не може да вкара байка в пътя и аз накрая завих наляво, а отляво спрял един пикап и точно там се разминаваме с него. Точно в началото на пикапа онзи сви към мен, аз още наляво така че лявата ми дръжка остърга пикапа (неква ръчна изработка - ниса или жук беше), а с дясната стъпенка му закачих десния педал на колелото и той се метна. Спрях и като се развикаха онея ми ти пенсионери -ейй, ти го приби бе, яла сам бре..., обаче стана и си продължи.
Та по-внимателно с тия с колелата че не се знае знае ли се.
*****Пешеходците - понякога пресичат без да се чудят много много и гледат в земята все едно пътя е наследство от пра- пра дядо им (тва е лаф на един колега тука). Бързат хората.
ДЕЦА. Те тука ако стане белята по-лошо нема накъде! Особено ако играят с топка. Случвало се е да се изскубнат от ръцете на маминка и да побягнат през шосето. Как се спира екстремно като зад теб е камион с 10-15 т... мани....

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Юли 2007, 18:32 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Andy написа:
...навлезе ми в платното, обаче аз си знам че дори и да се блъснем аз няма да съм виновен - кво прай в моето платно, а?...

Немога да се сдържа да не отбележа, че случкие които си посочил са доста тривиални ако мога така да ги нарека и не конкретизират теб специално и твоето каране. А това дето казваш че дядото с КОЛЕЛО ти е в платното... И не го оправдавам, но не забравяй, че той не е с МПС. Той си има друг правилник за движение. Колело кара и най- неграмотняи циганин (без да се обиждат циганите), колела карат и малките деца. А тези 2 категории хора съм сигурен, че не са запознати с какъвто и да било правилник за движение. Затова трябва да внимаваш ТИ (с МПС-то) и вината е изцяло върху теб. Няма мое, няма твое платно. Айде със здраве!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]