Дата и час: 24 Сеп 2018, 04:35

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Апр 2007, 21:16 
Полковник
Полковник
Аватар

Въпреки че не всички, и вероятно не много мотоциклетисти понякога транспортират пътник, има случаи когато вие може да поискате да го направите.

Много често това става когато вие искате да споделите доброто чувство да бъдете на две колела с вашата дама или тя е решила, че иска вие да я повозите на "онзи" мотоциклет.

Моят съвет е много прост: За ваш първи пътник вашата дама е грешния избор, вашето дете е още по-грешния избор.

Вашият първи пътник трябва да е само опитен мотоциклетист.

Този пасажер ЗНАЕ какви рисковете ви очакват и няма да ви причиняват проблеми докато вие изучавате как да овладеете вашия мотоциклет с пасажер на борда.

Вас са ви возили преди това, така ли е? В противен случай, вие трябва да изпитате пълната липса на контрола и владеенето на мотоциклета, която пътника усеща с ездача преди да си помислите дори за възсядане на пътник на вашия мотоциклет.

Вашият първи пътник трябва да се срещне с вашия мотоциклет на широко открито място или празен паркинг, а не да отивате на градските улици с вашия първи пътник. С онзи пътник вие трябва да упражните качване, слизане от мотора, тръгване, спиране, ускорение-спиране и ниска скорост. Вие не трябва да спирате да практикувате докато вашите спирания станат винаги гладки и спокойни, да завивате на ниска скорост почти на 90градуса без да докосвате земята с крак, когато сте спрели да държите мотора в равновесие без да си помагате с пачия крак.

С качването на неопитен пътник когато и на вас ви е за първи път, можете само да счупите мотора, да причините травми и т.н. Бъдете сигурни, че този човек повече няма да пожелае да се качи на мотор, ако това е вашата дама дори няма да и направите някакво впечатление.

Дори и след 6 месеца опит върху мотора вие все още не сте готов да возите пътник.
Когато се прехвърлите от малък мотор върху по-голям трябва да започнете да учите основните неща почти отначало, като спиране тръгване, завиване и т.н. За разлика от голям към малък мотор ви трябват около 2-3 минути за да имате пълен контрол върху него.
Не е вярно, че добавянето на допълнително тегло върху мотора увеличава времето за спиране, просто при натоварен мотор трябва да стиснете спирачката по-силно за да спрете за същото разстояние както ако сте сам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 00:39 
teoted написа:

Когато се прехвърлите от малък мотор върху по-голям трябва да започнете да учите основните неща почти отначало, като спиране тръгване, завиване и т.н. За разлика от голям към малък мотор ви трябват около 2-3 минути за да имате пълен контрол върху него.

A-а, ей за това аз съм подръжник на тезата, че големите мотори стват и за начинаещи, стига да имат известе опит с друго МПС. По добре начинаещ един сезон отколкото по два пъти на сезон в продължение на три години.

По темата- първият пътник го качих в края на втората година, тежеше 100 кг. (с 20 повече от мен) никога не беше карал мотор и нямах никакви проблеми - някоко пъти. Вторият бе жена ми година по късно - е гати писъците от тогава не ще и да чуе. Останалите ги е шубе странно аз съм кротък и никога не съм падал е... почти никога.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 09:47 
Лейтенант
Лейтенант

teoted написа:

С качването на неопитен пътник когато и на вас ви е за първи път, можете само да счупите мотора, да причините травми и т.н. Бъдете сигурни, че този човек повече няма да пожелае да се качи на мотор, ако това е вашата дама дори няма да и направите някакво впечатление.

Когато се прехвърлите от малък мотор върху по-голям трябва да започнете да учите основните неща почти отначало, като спиране тръгване, завиване и т.н.

Teo, това ти ли го писа или го преведе от некой хамериканец? :wink:
Сега, съвсем незлобливо, но първият цитиран абзац ми се струва леко пресилен. Ако пътникът има малко акъл и ти му обясниш какво трябва и не трябва да прави и как да се държи, и ако от своя страна също вложиш малко повече разум в карането си, то няма да имаш проблеми на пътя. Казвам го, изхождайки от личния си скромен опит :)
По втория абзац - откривам, че е много по-лесно да возиш човек на по-голям и стабилен мотор, отколкото на по-малък. Просто във всеки аспект е по-лесно!
Който не е съгласен, да ме обори :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 10:22 
Полковник
Полковник
Аватар

До сега само веднъж съм возил моторист...
... и съм се возил два пъти - единият път на собствения ми мотор, когато го купувах и втори път - за 1 км.на ендурото на КрасиКара /когато кара де/...
не ме кефи,
в бъдеще мисля да се возя само и единствено на чопъри и крузъри над 1200 сс; поради собствените си усещания отзад, не каня и никого за возене!

а баш по темата - с едното изключение посочено в началото, съм возил само хора които за първи път се докосват до мотоциклет;
проблеми не сме имали, но благодарение на една тема разисквана преди време тук.
обяснявах бавно 3-4 основни принципни неща /от рода на: "няма да мърдаш", "ауспусите и двигателя много парят", "слизаш като ти кажа", "при ускоряване се подпираш тук", "при спиране се държиш тук" и разни такива...
след това - карам много по-бавно, и мнооооого по плавно, и ускорявам леко по леко...
избирам маршрут с достатъчно много и качествени завои и по тях 1/2 до 1 час по късно вече имам чудесен пасажер, с който мога да ходя навсякъде! но в началото, по завоите особено, си е много тегаво. това че мотора е спокоен и около, а и над 200 кг. според мен си е плюс!

споделеното е плод на единствено личен опит - с 3бр. мацки, до 55кг., с достатъчно интелект и чувство за хумор... и руси и не руси, т.е. искам да кажа, че и от тях зависи много постигането на добрите резултати.
едната е вече мото-фен, в момента кара курсове и се кани да купува мотор /.....боже какво направих! :wink: /

но тази и предишната тема, свързани с возенето на пътник http://bikerz.netissat.bg/viewtopic.php?t=843 , препоръчвам на всеки, който за първи път ще качи човек зад себе си!
Тоше, от горе ни гледаш предполагам - благодарим ти за нея!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 10:57 
Капитан
Капитан
Аватар

teoted написа:
Моят съвет е много прост: За ваш първи пътник вашата дама е грешния избор, вашето дете е още по-грешния избор.

Не съм съгласен, по-добре някой, който не може да кара мотор, за да не започнете заедно да накланяте в завой, както доста често се случва, когато возиш моторист :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2007, 11:15 
Полковник
Полковник
Аватар

Fazer написа:
teoted написа:

Не съм съгласен, по-добре някой, който не може да кара мотор, за да не започнете заедно да накланяте в завой, както доста често се случва, когато возиш моторист :roll:

По-добре да те накланя, отколкото да те изправи, когато нетрябва...

Идеята е, че по-опитния ще знае как да облекчи усилията ти, а незнаещия - напротив. Ако има малко акъл в главата поне в началото моториста ще гледа да е неутрален и да остави контрола изчяло на каращия...

В действителност, първия който качих можеше и да кара... после съм возил и други... Същия "Първи" по-късно един път ме е спасил при возенето си и един път заради него счупих огладалото на едно Тахи. и дват пъти при рязко преместване на тежеста, заради това, че се е стреснал. Спасяването беше от близко изпреварващ ме автомобил в завой, който ми беше в сляпото петно и не виждах - удари ме в рамото , при което натиснахме повече в завоя и освободих път на "Изпреварващия педе****" (Случката е на стария бетонен мост в Пловдив от Кючюк Париж към Сточна гара)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2007, 20:37 
Редник
Редник
Аватар

Ем напълно съм съгласен с tatkobarba. Аз возих един приятел който дет се вика е израстнал на мотор и имаше доста навъртени километри зад гърба си. Та Той именно накланяше машината в завоите щото Аз и идеа си нямах за чупки в кръста, наклони в завой и така нататъка. Сменянето на предавките също беше по-лесно като ми казваше къде, кога, как и защо. Та, определено трябва да е някой който има някакъв опит в карането, щото въобще не е само газ и направо. Тука в тая работа с карането си требе да се знаят някой тънкости. Успех и много дезаварийни ! :abravo:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2007, 20:45 
Лейтенант
Лейтенант

2000 km/h написа:
Сменянето на предавките също беше по-лесно като ми казваше къде, кога, как и защо.

Tъъй ли!? Ако ше ми дава акъли, както мама в колата - да слиза и... пеша! :lol: :D :lol: :D
8)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2007, 14:27 
Капитан
Капитан
Аватар

Да напомня, че пишете в раздел "Мъдростта на моториста".
Правилата на форума ако не сте ги чели скоро - прочетете ги!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2007, 18:58 
Капитан
Капитан

Fazer написа:
teoted написа:

HI Guys,
Незнам за вас но първо аз изпитвам див ужас когато някой ме вози, спиране, подход към завой и тн
НО за неопитният пътник изобщо не съм съгласен защото има такива големи таланти че ..... леле мале.
Така един път качвам един приятел и си караме по пътя за Соколовския Манастир (близо до Габрово). Общо взето пътя е готин за каране и тн. Та както си карам аз усещам че в завой нещо се накланям повече от колкото искам, трябва и смятам че трябва. И в един момент установявам че тоя талант зад мен освен че се накланя на другата страна, за да бил пазел баланс щото така бил гледал по ТВ-то, пуска и по едно краче в завой за де несме се били обърнели.
С гаджето се учим вече ~6 години да спираме и да тръгваме без да си бием главички и да се мачкаме.
Виж ако ме вози брат ми или баща ми или аз ги возя тях, аз ги усещам и се усещам като раница респективно но моя или техния гръб. Та така

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2007, 19:17 
Полковник
Полковник

Абе, не знам, аз нещо мразя да возя, откатко хванах жена ми, няколко пъти, че спи на мотора! Изправя ми се косата като си помисля какво е можело да стане... От тогава избягвам да возя, а спрях аз да се возя, откакто започнах да карам и схванах колко е отговорна цялата тази работа...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: XZY
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2007, 19:21 
Капитан
Капитан

forry написа:
Абе, не знам, аз нещо мразя да возя, откатко хванах жена ми, няколко пъти, че спи на мотора! Изправя ми се косата като си помисля какво е можело да стане... От тогава избягвам да возя, а спрях аз да се возя, откакто започнах да карам и схванах колко е отговорна цялата тази работа...

Абе то не е смешно ама някак ама аз ще се посмея.

Тя и мойта сигурно спи,в Събота само обасняваше как и се доспало и тнл. Ама аз пак я качих на Секата.

ЛЕЛЕЛЕЛЕ :flasingsmile:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2007, 21:07 
...

Последна промяна hardhat на 18 Апр 2007, 22:05, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2007, 23:43 
hardhat написа:
не че съм големия карач, ма малкото /7г./ , като ме види че изкарвам мотора и хвърчи за каската си :lol:
24кг. с мокри дрехи, обаче супер послушно и много ми помогна да усетя мотора с още някой зад мен

НИКОГА, АМА НИКОГА НЕ КАЧВАЙ 7 ГОДИШНО ДЕТЕ ОТЗАД!!!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2007, 00:56 
Подполковник
Подполковник
Аватар

абе то и мен за пръв път ме качи баща ми на голям мотор да ме вози като бях на 6-7год. :oops: :oops: :oops: а на 15 карах ИЖ 8) 8) 8)
пък ей го на, виж къв хрантутин стана от мене :P

http://www.expertmotors.bg
http://www.vinolamancha.com

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2007, 01:27 
Капитан
Капитан
Аватар

Интересна тема. :D
Та, кого возим и как той ни въздейства?

АА. "опитните" ги свалям след първия завой ако се опитат да ми "въздействат". Мотора ГО КАРАМ АЗ! Ако пасажера е опитен ще се наклааня заедно с мен , ще усеща моето каране и ще сме едно ЦЯЛО. Имал съм такива. Гледам и аз да се държа така. Това съм го усещал с хора НЕ мотористи и имащи ми ПЪЛНО доверие. Чувството е неописуемо. Пълно сливане (с "девойката" отзад). Намирал съм отпечатък от джапанка No.34 в/у ауспуха, но пък не съм имал проблеми по завоите.....

ББ. Отворен. Опитва се да ме "лашка" насам-натам. Самият той няма мотор. Няма опит, но знае как стават работите. За мене този е опасен. Особенно ако е над вашето тегло. Той самия не знае какво прави. В повечето случаи действа интуитивно. :evil:

ВВ. Неопитния: Добре е да му разясниш някои основни положения. Сигурен съм - 50% от форумистите не ги знаят (или поне не знаят какво да искат). За това повечето произшествия стават с двама на мотора. Возил съм такива хора, падал съм, татрузил съм ги върху МОЯ гръб, без драскотина за тях и много белези за мен. I's my mistake!

Предпочитам да карам САМ. "Easy Rider". За това се създават разни общества "по интереси". Макар, че за мен да карам мотор (да слушам Rock и да НЕ слушам чалга) си е просто начин на живот/житейска филосифия.

И сега ако кача втори човек внимавам.
1. Къде ще ме хване? Ако инстинктивно ме хване здраво през кръста (карам chopper/cruiser) това е добре. За начало.
2. Ако ме хване за раменете или се хване някъде за седалката - лошо. Ако след първите 200-300 метра периодични ускорявания не се "усети" (виж т.1) - карам много внимателно с този субект. При първа възможност - да си хваща автобуса. :mad:

:wink: :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2007, 16:14 
Georgi написа:
HI Guys,
Незнам за вас но първо аз изпитвам див ужас когато някой ме вози, спиране, подход към завой и тн

Ох, олекна ми. Не съм само аз така.
За скромния ми опит от малко повече от 12 години съм возил всякакви пасажери, на всякакви мотори (от Симсон тройка, до 1000 куб. чопър), и това, което ми влезе в главата, е че най-важното е дори за миг да не забравяш, че не си сам на мотора.
Предпочитам като карам, да возя някого с мен, защото обичам да споделям невероятното усещане, но съм съгласен, че ако пътника ти не вдява какво трябва да прави, може да ти стъжни карането. Затова ако возя някой, дето се качва за пръв път, обяснявам колкото е необходимо какво да прави и се старая да не го плаша, за да остане с добри впечатления, просто съм нащрек, защото първото впечатление е най-важно.
Проблемът ми в момента е друг - отскоро си взех сериозна машина след няколко години без движещ се мотор, и не мога да убедя жена ми да се качи - тя никога не се е возила, но се надявам да и хареса. И ако не успея, ще трябва да се моткам сам по пътищата.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2007, 16:55 
Полковник
Полковник

Че какво му е лошото на моткането сам по пътищата?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2007, 18:00 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Доста се променя усещането и за пътника и за водача при наличието на комуникация между двамата.

Обикновеното викане с вдигане на визьорите не е удобно а и може да е доста опасно.

Пробвали сме с токи-та (малки радиостанцийки) с хендс фри, но не се получава.

Продават се такива с кабелче, до около 80-90 км/ч няма проблем и значително подобравя комуникацията, споделянето на впечатленията и координацията.

Разбира се това не може да замени опита на пасажера.

Препоръчвам го на хората които обичат да пътуват с някого.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2007, 22:19 
Подполковник
Подполковник
Аватар

точно днес ми се случи да возя трима различни пасажери без топки /разбирай дами ;)/ като и трите се държаха коренно различно една от друга и само една се представи доста добре с оглед на държанието си на мотора. с другите направо се измъчих! дори и след инструктаж цялата тежест идваше върху мен, по завоите се биехме кой накъде да ляга и колко и т.н. :)
от това разбрах поне, че тежестта на пасажера е от много малко значение. :idea: :roll:

http://www.expertmotors.bg
http://www.vinolamancha.com

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]