Дата и час: 21 Юни 2018, 09:30

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 20:39 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Грахче написа:
..... дънките, с които можеш наистина да работиш мръсна работа...

Тово поне го има в Практикер. 20лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 10:47 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Return ... веднага се сетих за един познат, достигнал максимума в българските измерения на професионалната реализация, който се бори за съвършество в ... приготвянето на телешките кюфтета. За него има пряка връзка между високата философска материя и телешкото кюфте, защото удоволствието, което едно добре приготвено кюфте може да представлява за небцето е мотивация за свръхвисоки интелектуални постижения. :D А процеса на изготвянето му съпоставя директно с творческите усилия на твореца над някой кандидат-шедьовър :)

С което аз, като същински млад почти-епикуреец, с удоволствие се съгласявам. Медените курабии с орехи изискват напълно идентичен подход :-)Изобщо търсенето на съвършеството само по себе си може да намира израз в крайно простите неща, които нямат нито кабел нито батерия.

Но се спирам до тук, че повечето читател сигурно вече ич билях не схващат кви ги дрънкам.

П.С.
Стефане, утре ти го пращам в офиса :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 12:41 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Аз пък не виждам къде е проблема след като направиш изкусителните телешки кюфтета и медени курабии с орехи да поканиш по хай-тек скайпа или gsm-a приятели да ги опитат и те да ги оценят подобаващо :wink: Или е по-добре с лоу-тек през терасата "Пешооооооо, айде идвай, че изядохме кюфтетата" :lol: Или трябва да отречем електронните комуникации защото не разбираме как точно минават думичките по жицата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 13:12 
Полковник
Полковник
Аватар

От една страна Найден е прав, но от друга бих пробвал лоу тек механата :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 16:13 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

найден, ще ме извинява щот итачиии мноу ма кефи, но гони евтини пироефекти с това изказване, като вади от прекия контекст твърденията изложени в по-предните мнения. Това е много удобен номер за париране на противника при дискусия, но по същността си е некоректен, защото не следва същностното съдържание на твърденията и приписва твърдения, които не са правени.

иначе казано Валерка, ние нямаме телевизор изобщо, но си имаме механа, и това е резултат на собственият ни избор на приоритети.
Дали споменах думата избор?

П.С. Като се замисля, това реално това доказва само и единствено твърдението, че сме пияници ниедни!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 16:19 
Полковник
Полковник
Аватар

Глупости на търкалета. Ето това е ДВИЖЕНИЕТО! :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=6wS5xOZ7Rq8&feature=channel

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 18:35 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Грахче, и ти ноу ма кефиш и затова ще си направя труда да ти отговоря по-детайлно :) Я прочети пак първото мнение и после останалите и виж кой на къде отклони темата :)
Айде ще ти помогна малко:
Цитат:
Сложете ръка на сърцето си и кажете честно - знаете ли как точно работи електричеството? И аз не знам. Аз знам. Учил съм го по физика няколко пъти :)

Живеем във времена, в които само експертите разбират собствената си област. В това няма нищо лошо, само да не са "експерти".

Отминаха времената, в които татко излизаше навън с гаечен ключ в ръка, за да оправи нещо по колата. Аз още го правя. Баща ми също. Почти съм сигурен, че и вашите.

Вместо това днес е обичайно хората да карат на ремонт своите "хай-тек" велосипеди с 22 скорости. Сам си ремонтирам велосипеда с 24 (смяяяятай) скорости.

Ако отворите предния капак на своята съвременна кола, там няма много неща, които разбирате. Всичко разбирам като отворя капака на колата. Друг е въпроса дали искам и мога да си го ремонтирам сам.

"Да, ето това е акумулаторът", но нещо повече от това? Разбирате колко необходим е акумулаторът, когато научите, че една съвременна кола включва няколко километра електрически кабели. Това не са ли глупости на невежа? А трябва ли да знаеш подробно как работи всичко в колата и къде отива всеки кабел за да я използваш? Трябва ли да можеш да си я ремонтираш сам? Мисля че е достатъчно да знаеш само основните работи.

Спомням си, че когато моят стар Harley-Davidson не искаше да запали, аз вадех кабелите на запалването и плюех на свещите. Понеже течността провежда електричеството по-добре, този метод работеше безотказно всеки път. Ето това е "лоу-тек". И сегашните мотори имат свещи, само дето са доста по-надеждни и едва ли ще се наложи подобна интервенция. И въобще далеч не толкова често проблемите по съвременните мотори са предизвикани от "хай тек" въведенията

Когато нещо се развали в днешно време, най-често някой просто сменя някоя интегрална схема някъде. Отдавна отминаха времената, в които от бензиностанцията излизаше възрастен човек с омазнен работен комбинезон и предлагаше помощта си. пак глупости на търкалета...

Днес по бензиностанциите изобщо няма възрастни мъже в комбинезони. Единственото, което не се е променило, е, че там все още може да си купите бензин.

Чичото с комбинезона сега е 18-годишно момиче, което продава кроасани и капучино. Ако я попитате дали може да ви помогне да си почистите карбуратора, тя вероятно ще ви помисли за душевно болен. Между другото дори карбуратори вече не се намират. ако мислиш, че бензиностанцията е място за почистване на карбуратори, най-вероятно СИ душевно болен

Казаното дотук важи за почти всяка друга технологична област. Можем да използваме компютър, но знаем ли как работи? Ако отидем в кухнята - там има микровълнови печки и усъвършенствани конвекционни фурни. да, знам как работи компютъра. И микровълновата също. Което не ми пречи да харесвам скарата на дървени въглища.

Плюс тефлон и въглеродна стомана вместо чугун и дърво. Старото транзисторно радио сега е iPod Nano. Е, и? Тефлона и въглеродната стомана в много отношения са за предпочитане.

Знаем само как да го използваме, но не разбираме как работи. Не е вярно. Автора не знае.

Когато технологиите се променят все по-бързо и по-бързо и стават все по-усъвършенствани, но и все по-малко разбираеми, както винаги, има и обратна реакция. Тенденция в обратната посока. И точно това имам предвид с горното заглавие "Любовта към лоу-тек". Това е вярно, но не е задължително да не са разбираеми. Те са такива само за някои. За други са си напълно разбираеми.

Специално мъжете харчат много пари за качествени кухненски ножове. Това е един инструмент, който разбираме и който не се е променил особено от дните, когато сме се научили как да разтапяме и оформяме желязото. В производството на кухненски ножове може да има доста "хай-тек", например лазерно заточване. Мъжете харчат много пари и за доста хай-тек "играчки".

Почти всички мъже са очаровани и от ексклузивните механични часовници. Те са изключително прецизни, но и много "лоу-тек" - малко зъбни колела и метална пружина. Не съм съгласен. Само автора си мисли така поради невежество. Съвременните "ексклузивни" механични часовници са сериозно достижение на механиката и съдържат доста "хай-тек" части и материали като титан, кевлар и т.н. Машините с които се изработват също са доста "хай-тек".

Висококачественият "лоу-тек" се превърна в ново движение.

При автомобилите пък някои съвременни във всяко отношение модели са създадени с ретро дизайн. Например Volkswagen New Beetle, Mini или Fiat 500. Започнали сме да харесваме неща, които разпознаваме и разбираме. Изцяло маркетингов трик. Всъщност автомобилите с "ретро" дизайн са такива само по някои визуални белези, иначе са си точно толкова "хай-тек" колкото и останалите.

Днес, когато една проста четка за зъби изглежда като нещо, в което е замесена НАСА, аз вярвам, че е време за обратна реакция. През последните 10 години забелязахме такава тенденция в ресторантите. Простата четка за зъби изглежда така, защото потребителят е твърде разглезен и иска нещо по-различно от "проста четка за зъби".

"Не" на експерименталната кухня и хай-тек готвенето, "да" на фурните на дърва и скарите на дървени въглища. Така, както е била приготвяна храната от каменната ера до днес. Искаме да виждаме и да разбираме какво има в чинията пред нас. Не знам какво е експериментална кухня. Аз обичам да експериментирам с храната. Хай-тек готвенето също не знам какво е. Ако е използване на микровълнова печка, ок. Не е най-добрия вариант. Скарата на дървени въглища е за предпочитане.

Понякога ми липсват времената, в които удряхме телевизорите с юмрук, когато картината не беше достатъчно добра. И това вършеше работа. Ако направите това днес с плазмения си телевизор, предполагам, че ще си имате проблеми. Едва ли, защото най-вероятно е в гаранция :)

Имам един приятел, който е фанатичен привърженик на "лоу-тек". Неговото мото е: "Ако не става с насилие, опитайте със скоч. И за Бога, недейте да четете упътването!". Не рядко вярното решение се намира едва след прочитане на упътването.

Коментар: Този текст е написан с обикновена химикалка. Компютърът Macintosh - който аз не разбирам - послужи само като усъвършенствана пишеща машина. Този текст не е написан с химикалка, щом е достигнал до нас. Едно от предназначенията на компютъра е ДА БЪДЕ усъвършенствана пишеща машина и ако го нямаше, този текст въобще не би достигнал до нас.

Пиша всичко това, не защото съм някакъв върл защитник на "хай-тек". Просто технологиите не трябва да се отричат поради непознаването им (както прави автора), а трябва да се използват по предназначение - да облекчат живота ни за да можем да се концентрираме над по-важните неща. Не е задължително да знаеш как работи GSM-a, за да се обадиш на някого. Най-добрият начин е да се съчетаят "хай-тек" и "лоу-тек" и да се извлече полезното от двете, като се избегне безполезното. Както каза по-горе колегата: всяка крайност е вредна. Изборът е в основата на разумното съществуване.

Я раздуй за тая механа, че нещо съм пропуснал :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 21:35 
Генерал-майор
Генерал-майор

Найден... голямо Джони с безалкаж по избор в произволно избран Софийски бар!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 11:10 
Полковник
Полковник
Аватар

Препратката е добра и за тази тема.

http://2.bp.blogspot.com/_B7ATvnyKAUM/T ... /tempo.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 11:31 
Полковник
Полковник
Аватар

...лоу-тек, слоу-фууд, бунта на овцете и каквото се сетите в тоя дух е един прост, осъзнат и лично непризнат от поддръжниците си МЪРЗЕЛ... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 11:37 
Полковник
Полковник
Аватар

По скоро друга гледна точка, в което няма нищо лошо , има къде къде по извратени ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 13:26 
Полковник
Полковник
Аватар

go6o написа:
По скоро друга гледна точка, в което няма нищо лошо , има къде къде по извратени ...

...има разбира се, мисля че се казваха мормони, живеят 200 години назад с цел да не плащат данъци и да са многоженци... :D :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 14:04 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

казват се мърмоти. И завиват шоколад. В станиолчета. Те това е лоу-тек. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 23:11 
Майор
Майор
Аватар

Още съвсем малко остава до истинската зима, когато всички съвсем закономерно и дружно ще си трещим тук...
затова предлагам да се подготвите психически още от сега с фундаменталните ороци (толкова да ме кефи така изписано :twisted: )
на хипертурбомегаинжекционсенса Митьо Парашкевов:
http://www.youtube.com/watch?v=FsS8JKNUC-U
http://www.youtube.com/watch?v=a_dsF2fqDlM
http://www.youtube.com/watch?v=rpbDrwIP0jg
http://www.youtube.com/watch?v=QH1QPvd1QGQ
http://www.youtube.com/watch?v=DHXHQwYY2ok
:popcorn:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2010, 00:01 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Аз не мисля че Лоу-Тек и Хай-Тек са преки конкуренти.

Просто са две различни виждания за реализация на нещо и лично аз ги комбинирам - харесвам ретро дизайн, не харесвам много от съвременните мултимедийни джаджи (GSM, ipod...). От друга страна нямам против LCD телевизорите, мобилни компютри, както и инжекциона на колата.

Искам да кажа че причината да не харесвам GSM с 1млн. функции е чисто субективна, предпочитам телефон с шайба в краен случай GSM с 2 функции - разговори и смс.

Според мен проблема на лоу-тек технологиите е че са значително по скъпи за качествена реализация, докато при хай-тек се надблюдава оптимизиране на разходите за сметка на масовост и материали. Има разбира се и изключения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2010, 09:15 
Полковник
Полковник

Акулчо, бъркаш мормоните с амишите ама нейсе...все тая. При мормоните е многоженството, а при амишите всичко останало, за което споменаваш... А и какво като са многоженци? Нима ние останалите не сме? А сложете си ръка на сърцето и си кажете колко от вас не са изневерявали на жена си (мъжа си) или не поддържат паралена връзка - една, две, три понякога...
За лоу-тека... Може и да е научнообоснован мързел, не споря. Аз съм върл привърженик на подобни идеали (в рамките на разумното разбира се) и не мисля, че съм изпаднал извън борда на съвременото хай-тек общество... Живея сред природата, телевизор нямам, водата ми е от кладенец, къщата ми е обзаведена просто и скромно без излишни и никомоненужни хай-тек глупости, на които половината функции никога не ползвате, компа ми не е ъпгрейдвам от 10 години, телефоните ги ползвам просто, защото работата ми го налага иначе с удоволствие бих се лишил от тези "блага" на цивилизацията. Ползвам само зеленото им и червено копче естествено... Колата в двора ми е жигула. Естествено, че е архаична, морално и всячески остаряла (за сметка на това никой не я краде и няма как някоя от безбройните системи да се бъгне насред път)... От излишни амбиции и мании за забогатяване не страдам. Достатъчно ми е само да знам, че пазя нервите си и здравето си и живея в хармония със себе си и заобикалящия ме свят... Лишавайки се от социален живот във фейсбук и подобните му "мрежи" (във форумите кисна в работно време естествено), както и от гледането на телевизия и заигравка с някоя велика хай-тек занимавка, имам забележително много време за четене, писане, съзерцаване и най-важното - имам доста повече време, което да отделям за хората в семейството ми... Кариера не гоня, както споменах нямам амбициите да имам повече пари и да живея по по най...
Та...мисълта ми беше, че всичко е въпрос на гледна точка и виждания за живота... Предпочитам да изглеждам мързелив и странен в очите на околните, но да живея щастливо и доволно, ако и не по общоприетите правила на съвременното хай-тек общество...
П.п. И няма смисъл да ме нападате-просто изложих другата гледна точка и то от личен опит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2010, 19:12 
Сержант
Сержант

А според мен е важен само балансът. В която от двете крайности да изпаднеш - не е нормално.
Както казва forry в предишния пост - "...но да живея щастливо и доволно...".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2011, 17:19 
Майор
Майор
Аватар

Привърженик съм на простите конструкции/машини. По-сложни - ако са утвърдени. Не ми се ще да ги усъвършенстват на мой гръб.
Нито ми се хаби ресурс и енергия за "фринтифлюшки".

Иначе, когато слънцето ни стане "червен гигант" ще видите вие една "любов" към лоу - тека :lol:

Или се изнасяме от тук или горим :onfire: А 1 живот време не ти стига да разбереш вскчко. То не е и нужно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 17:18 
Сержант
Сержант
Аватар

Като цяло обичам простите, но ефективни решения. Ако едно нещо е измислено тъпо то си е тъпо, без значение дали в устройството му участват пружини и чакръци или микрочипове и мнгослойни платки. Нямам нищо против модерните нововъведения, стига да са смислени (според моя мироглед). Сам избирам кои биха ми улеснили живота и кои са просто поредната глупост. В списъка с най-великите изобретения на всички времена фигурурат неща като тоалетната чиния, кламера, копчето, колелото и т.н.

"Нещата трябва да се възможно най-прости, но не по-прости от колкото трябва"

"Всеки интелегентен глупак може да направи нещата по-големи, по-сложни и по-жестоки. Необходимо е докосване от гений и много кураж, зада се върви в обратната посока"

А.Айнщайн

А иначе относно любовта ми към лоу-тек: това май по-скоро е носталгия по едни отминали времена, които никога няма да се върнат. Например и до ден днешен като видя трабант по улиците, на лицето ми грейва идиотска усмивка. И веднага нахлуват спомените, които имам с тая малка машинка с голямо сърце :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2011, 10:08 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

razor написа:
.............
Например и до ден днешен като видя трабант по улиците, на лицето ми грейва идиотска усмивка. И веднага нахлуват спомените, които имам с тая малка машинка с голямо сърце :)

Не съм фен на лоу-теха. Ама твоя пост ме разколеба.
Аз съм влюбен в модата от 50'-60' години на миналия век. Ще илюстрирам с няколко снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

П.П. Ама за времето си са били модерни!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]