Дата и час: 15 Ное 2018, 02:58

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 208 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2016, 14:59 
Полковник
Полковник
Аватар

Завършваме сезона с лека аварийка...
Ходих аз на ретро сбирка в Асеновград. На връщане обаче, малко след Пловдив както си бръмчах на пета, загуби мощност и смени звука, инстинктивно посегнах към кранчето ама не е от там. Двигателя не гаснеше, а тракаше. Спрях, обадих се на брат ми да седи в готовност и започнах да разглобявам. Вдигнах капака на главата. Има си масълце обилно, това добре. Центробежния декомпресор е здрав и се движи нормално, и това добре. Белезите на двата вала не са разместени. Спрямо коляновия вал обаче, валовете са напред с около два зъба. Извадих автоматичния обтегач, напълно здрав, разпънат малко след средата. Наместих валовете, запалих, звучи нормално. Причината обаче, остана неотстранена. Все пак реших да опитам, ще стигна ли...
След километър-два, двигателя блокира. Понечих нещо да разглобявам но прецених че след всичко това, нямам шансове да го оправя на пътя. Обадих се на брат ми да тръгва.
Спря един моторист та ми остави вода (да е жив и здрав), а аз се намъкнах под един храст на сянка да чакам...
Първоначалния план беше да се прибираме на въже. Няма шанс мотора да влезе в Nissan Primera, при туй седан. Махнах калника че да си осигуря по добро място за окачване, през туй време осъзнавах колко безумна е тази идея... Сто и двадесет километра по натоварена магистрала... Теглили са ме 1-2 километра и беше отвратително...
Слава богу, KLR-a много бързо и лесно може да бъде смален :mrgreen: Махнах резервоара, акумулатора, опашката, радиаторите. Остана само предница двигател и задно колело. Бутнах го настрани, един от тука, другия от там... Аха да влезе и запънахме, тук стъпенка, там не знам си какво, патова ситуация. Точно в тоя момент спира една пътна помощ, трима вече го наместихме както трябва. Нахвърлях оостаналия чарколяк и поехме към София...

Хвърлил съм го на операционната и разследвам... За сега е ясно:
Разпределителните валове скачат напред. При блокирането са прескочили поне 5-6 зъба. Съответно буталото запъва във всмукателните клапани. Всмукателните клапани са криви. Буталото се е сдобило с два отпечатъка но е добре.
Първото ми съмнение беше за проблем с веригата за баланс валовете (бях планирал подмяна на двете вериги за тази зима), задържане на коляновия вал и скачане на ангренажа напред. Обтегача и е в крайна позиция, леко е хлабава но въпреки това не ми изглежда толкова хлабава че да причини заклинване на вала. Не се забелязват следи от удари около нея. Водачите и са напълно здрави. Има няколко парченца гума откъртени от обезшумителното покритие на зъбните колела и толкова.
Откачих ангренажната верига за да мога да превъртам коляновия вал. Като че ли усещам леко изромоляване, не е постоянно а в определена зона, зоната в която ромоли се мени при всеки оборот... Трябва да извадя и балансваловата верига, може от там да е.
Основни лагери на вала, изглеждат добре, едва доловим радиален луфт. Биелен лагер и той е добре.
Извадих последните две парчета от маслената помпа: игла 4х13 мм и сектор от ротора 4х5х6 мм. Бяха застанали до цедката на помпата. Дали е възможно поток масло образуван от въртенето на коляновия вал да ги хвърли към скоростите и да предизвика временно блокиране?
При въртене на главината на съединитела на неутрална понякога се чува изтропване на всеки оборот. Проблеми със скоростите не съм имал та се чудя да цепя ли двигателя, да не го ли цепя...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2016, 17:27 
Подполковник
Подполковник
Аватар

А като въртиш задната гума на скорост, има ли нещо странно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2016, 21:53 
Полковник
Полковник
Аватар

Е сега се връщам от гаража и съм скапан, затова накратко.
Оказа се че веригите са идеални. Няма нужда да се сменят. Понеже са се огризали демферните пръстени на зъбните колела на балансваловете, веригата пада по ниско и не може да се опъне добре. Хлабината на левия опорен лагер е 0.05 мм
Имам един друг двигател пообран. Централни картери, колянов вал, скорости и съединител. При него хлабината на лагера е по малка а и демпферите на баланс валовете са в по-добро състояние. Реших да си спестя, поне за сега, цепенето на двигателя и прехвърляне на валове и чарколя. Общо взето извадих стария двигател и сложих резервния като го дооборудвах с части от стария. Използвах случая да гресирам всички лагери на задното окачване.
Остана да сменя двата всмукателни клапана, да оправя бендикса и да си намеря стопорен болт за обтегача на баланс валовата верига от по-новите KLR-и.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2016, 18:50 
Полковник
Полковник
Аватар

Бендикса, ремонтиран. Както и очаквах, пружинката се беше откачила.
Обтегача монтиран. И със стария болт става, за сега.
Изображение

Остана да сменя клапаните...

ПП Във връзка с влошеното почистване на клапаните имам една идея. След малко ще правя супа от термостати.
ПП2 Термостата е наред...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2016, 22:16 
Редник
Редник

А обтегача на веригата за балансиращите валове с две пружини ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2016, 23:18 
Полковник
Полковник
Аватар

Да. Отвътре е оригиналната пружина. Допълнителната само обира хлабината по време на обтягането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 22:20 
Полковник
Полковник
Аватар

Искаш ли да се свърши работата, свърши си я сам.
Е сега си купих свястна скоба за клапаните. Въпреки всичките разправии с един специализиран сервиз за глави, леглата не са били направени както трябва... Как няма да задържа гадости и да губи компресия като контактната площ е почти двойна...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2017, 16:03 
Полковник
Полковник
Аватар

Пристигнаха ми и новите (стари) радиатори от немско. Прави на струна, надявам се и да не текат.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 208 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]