Дата и час: 17 Юли 2018, 12:16

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2015, 17:00 
Полковник
Полковник

Така и не можах да намеря подходящото място за тази питанка та я боднах в туризма в крайна сметка...
След доста ровичкане в нета така и не ми стана ясно следното:

Е ли функциониращ ГКПП "Цакор пролаз" между Монтенегро и Косово?

Когато преди няколко години с Асен се бяхме запътили натам се оказа, че такъв пункт няма от доста години, но пък ни увериха, че Цакор пролаз аха аха и да заработи отново! Било въпрос на месец или нещо подобно! Да де ама сега из нета инфирмацията е доста противоречива, но за сметка на това оскъдна! Попаднах на блога на някакъв велосипедист, който миналата година бил минал оттам, макар и първоначално да не го пускали, но попаднах и на инфо, че пунктът е отново закрит! В официалният сайт на косовските гранични служби пише нещо си (албанският не ми е сила предполагам се досещате) в смисъл, че такова ГКПП въобще няма...
Молбата ми е ако някой има актуално и достоверно инфо да го сподели с мен:)

И второто ми питане е, някой наясно ли е с актуалната цена на зелената карта за Косово, че ми изкача инфо за 10, 15, че и за 25 евро за минималният период за мотор! Не, че има голямо значение при положение, че човек като затръгва на път няма да го съборят 10-15 евро в повече разходи, но някак си не ми се дават 25 евро за няколко часа да прецапам Косово...

Последна промяна forry на 24 Юли 2015, 21:58, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2015, 18:06 
Капитан
Капитан

На път R 106 ли от Рожайе-Черна гора на югоизток надолу към Печ-Косово? На картата има граничен пункт на 2 км навътре в Косово на един голям завой. Даже има снимка от 2014 год в Гугъл, на която ясно се вижда ТИР малко след пункта в Косово.
За застраховката намерих само минимум 30 евро за 15 дни.Изискване за влизане в Косово само с международен паспорт, а не с лична карта и едно предупреждение, че ако си влязъл в Косово от Сърбия и пак излезеш в Сърбия няма да имаш проблеми, но ако си влязъл в Косово от Албания, Македония, или Черна гора и излезеш в Сърбия, може да имаш проблеми и сърбите да те върнат. Да не те допуснат в Сърбия. Ето сайта http://bgroutingmap.com/forum/index.php ... 94.10;wap2
Не знам, колко е актуална тази информация, защото и за Македония тук пише само със задграничен паспорт, което вече не е така от доста време.
Ето още един официален сайт. Тук има адрес и телефони на посолството на Косово в София. Обади се и питай. http://www.mfa.bg/index.php?page=120&st ... olstvo=179

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2015, 18:56 
Полковник
Полковник

Въпросният Цакор пролаз е всъщност пътят от езерото Плав на албанско черногорската граница към Косово през селата Мурино, Велика и Кучище. Пътят се води М9.
Но ако е 30 евра зелената карта, мисля че ще спра да си блъскам главата по темата! :lol: За 70-80 км транзит през тая мизерна държавица не ми се дават такива пари нещо! Но иначе благодаря за телефона на посолството! Не се бях сетил да потърся координати на посолството им в София, т.е. дори не знаех, че имат!
А иначе сърбите май спряха да правят драма при излизане от Косово в тяхна посока! Два пъти са ме въртяли на шиш за тия пусти косовски печати в паспорта! Задраскват ги с яд и слагат един печат "поништено" и те пускат по живо по здраво, но аз така или иначе мисля да изляза от Косово в посока или Албания или Македония...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2015, 21:30 
Капитан
Капитан

Тоя М9 го погледах, ама нещо хич не ми вдъхна доверие. :) Изобщо има ли асфалт там? Ако има граничен пункт той сигурно ще е в самото Кучище, което е на половин километър след самата граница. Май от там почва и асфалта. Ама то и това Кучище какво е? Постройки там няма, нито къщи. :roll: Не е село... Мътна работа. По-скоро е мост над реката там. Малко над 1100 м нмв. Първото населено място в Косово там според картата е Дреле на 5-6 километра след границата и то е по-скоро махала. Но пък има ресторант и поща до пътя М9.... :P Има и фабрика за минерална вода там до М9 в Дреле.... Само граничен пункт няма... :lol:
Но пък иначе мястото е много красиво според снимките в нета. Ако не са тези граници и изисквания за допълнителни плащания на застраховка си струва да обиколи човек там. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2015, 11:17 
Полковник
Полковник
Аватар

В Сърбия си влизаш/излизаш с лична карта, там печати не слагат, няма за какво да се заяждат. А това Косово, нямам думи... колко пъти съм се чудил как да го обикалям, заради цифроманските застраховки. Да не си оправил Африката, така като чета въпросите... :mrgreen: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2015, 11:59 
Полковник
Полковник

Не, бре, нали си купих мотор! Стар! Лачен! Шосеен! Мислиш, че не мога да го засиля по тея чукари ли? :lol: А ти не трябваше ли да си в Турция по това време на годината или нещо съм в грешка?
П.п. Апропо, африката по груби сметки трябва да и "сипя"едни 2000 лв, за да мога да тръгна с нея нанякъде, а на този етап няма такова заделено перо в семейния бюджет! А и тя си е мотор, дето като го стегна и му заредя единия куфар с резервни части ще ми се прииска я по Иран да забия, я по Ирак, я нещо такова и ще разсипя съвсем семейния бюджет :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2015, 14:14 
Полковник
Полковник

На това място граничен пункт наистина няма! Имало е, но за кратко и то сезонно... Ще се възползвам от до болка познатото ГКПП Кула между Рожайе и Печ, нямам избор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2015, 14:37 
Капитан
Капитан

Твърдо си решил, че ще минаваш през Косово. Тъкмо ще дадеш свежа информация от там за нещата. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2015, 14:46 
Полковник
Полковник

Владич, нямам голям избор... Предвид ограниченото време, с което разполагаме и предвид, че ще отидем към Черна гора през Сърбия, а не ми се връща отново оттам, освен да цепим през Косово, другият ни вариант е да слезем чак към морето и през Шкодер и Тирана да се прибираме през Македония (че то и Гърция е една неясна история сега!). Та съм си го заплюл това Косово, даже мислех и една нощувка да изкараме там, ама нещо ме отказаха високите цени на хотелите (за незапознатите в Косово има 9 евро туристическа такса на калпак за нощ, плюс определено нетуристическата ориентация на страната и въпросните два фактора качват цените на средностатистическите хотели до цени, които са свръх скромния ни бюджет).
П.п. Понеже нещо не мога да се преборя с рутърите, да си онагледя маршрута, ако искаш вкарай в гугъл мапс или където и да е следните точки и ще добиеш представа за маршрута:
Sofia-Kursumlija-Brzece-Kopaonik-Raska-Novi pazar-Sjenice-Nova varos-Zabljak-Pluzine-Savnik-Kolasin-Andrijevica-Peje-Tropoje-Fierza-Kukes-Prizren-Kumanovo-Sofia

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2015, 09:55 
Капитан
Капитан

Как си го накъдрил.... :lol: Ето част от маршрута. https://www.google.bg/maps/dir/Pej%C3%A ... 135833!3e0
За какво ти е да спиш в Косово? Тя цялата държава там е 100х100 километра? От Пазарджик до София... :lol:
Е тук в офроуда има една тема за Косово - Прищина. Има интересни размисли и данни. http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... 789102#top

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юли 2015, 13:39 
Полковник
Полковник

Владич, понеже тука си говорим с тебе в тази тема, та да те питам теб, като човек издирващ интересни нещица от нета... Да те питам за още един граничен пункт - между Албания и Косово, между Shishtavec и Kruseve. Ще ми се да пробвам да мина оттам, но това, което открих е повече от противоречиво и оскъдно - според разни сайтове такъв пункт има от 2 години вече, според официално Косово обаче няма, според разни снимки в нета е имало официално откриване на въпросният пункт, който иначе го няма, според трето инфо пункт има, но работи само сутрин и вечер по два часа, според четвърто инфо малко няма път на самата граница и през една разорана нива се кара 2-3 километра след въпросният "пункт"... Аз лично подозирам, че е възможно да е локален пункт за улеснение на контрабандата между народите и да не пускат такива случайно попаднали цалапатници като моя милост, ама ми е интересно ако някой друг има някакво що годе актуално инфо!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юли 2015, 18:07 
Капитан
Капитан

Ще поровя в нета и ако нещо открия ще пиша. Има такива гранични пунктове, които се ползват само от местни хора и там не пускат други. Има ги на много места по света не само тук, ако този е такъв де... Това официално е за улеснение на местните хора и роднините, които новите граници изкуствено разделят. :roll: В Украйна, в Молдова, в Белорусия, в Армения, в Казахстан, в Узбекистан, в Таджикистан, във Виетнам, в Лаос, даже и в Непал, и Индия знам за такива пунктове, от където преминават само местни хора, или хора от определена националност, а всички други ги връщат. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2015, 12:07 
Полковник
Полковник

Апропо, утре сутрин тръгваме на въпросната обиколчица по близките диви западни Балкани:) Ако някой е решил ей така импулсивно да се включи - добре е дошъл! Тръгването е утре сутринта в 5.00 ч. от Подгумер - село в северните околия на София. Ако някой има интерес да ми звънне днес на нула осем осем осем 238 138 да се разберем кога и къде да се засечем!
Планът е за едни 1500 км в рамките на следващите три дни, каране по диво, но не и по черно, една нощувка в Жабляк (Църна гора) и една в Тропоя (Албания). Доколкото съм запознат червен паспорт не е необходим за нито една от въпросните държави (Сърбия, Черна гора, Косово, Албания, Македония), зелена карта Е нужна за Черна гора и Македония, а в Косово се плаща на място гражданска от порядъка на 15 евро за мотор.
П.п. Акцентът на обиколката е каране по недотам туристическите райони на въпросните държави и боднати ей така няколко обекта, които са must see, а именно планината Копаоник в Сърбия, канйонът (и моста) на Тара, природен парк Дурмитор, Пивското езеро и каране по третокласни пътчета из планините в Черна гора, Руговската клисура и Печката патриаршия, манастирът Високи Дечани, Призрен и Шар планина, както и областта Гора (евентуално) в Косово, каране по забатачените пътища на Северна Албания около езерото/язовира Фиерза. Македония ще е транзит при всички случаи...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 20:22 
Полковник
Полковник

За да придобие темата завършен вид е редно да я приключа с достоверната информация от първа ръка (не, че някой се е засилил да ходи натам предполагам, ама ей така ако някой цалапатник като мен ако се разтърси из нета, да му излезе темата)...
Та... Да, пункт Шишавец-Крушево има и да, пускат чужденци! Уловките са следните: първо пунктът е сезонен- отворен е от май до октомври включително. Второ, работното му време е от седем до деветнайсет часа. Трето- местните казаха, че не винаги има хора на пункта и може да се наложи да почакаш или да минеш нелегално както правят те, но ни посъветваха да не го правим ако ще слизаме надолу от планината. Четвърто- ако нямате гражданска за Косово тук не можете да си направите, тоест или трябва да имате предварително или трябва да сте в посока от Косово към Албания! И пето и може би най- важното- пътят от албанска страна е 18 км черен пътс изкачване и серпентини! От косовска е 4 км кошмарно спускане по един изровен горски път,, доста стръмен и с много изровени участъци с коловози и големи речни камъни! И последно- самият пункт е като врата в полето една будка с една бариера и двама мушмороци насред една поляна, който спокойно може да подминете най малкото защото освен че няма табели, но и последните 500 метра буквално минават през една нива по произволно избрани утъпкани коловози...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 21:21 
Капитан
Капитан

На картите е даден черен път Шищевец - Крушево, които минава през границата Албания – Косово. :lol: На 15 км по-нагоре на север е магистралата Кукъс - Призрен, но нас магистрали не ни интересуват. :lol: :lol: Айде пусни едно пътеписче в твой стил за случилото се. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2015, 21:06 
Полковник
Полковник

Владич, ще се постарая :P След пътуването бяхме една седмица на земеделско-ремонтен туризъм на село, но вече се прибрахме и мисля, че мога да направя нещо по въпроса :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2015, 14:46 
Полковник
Полковник

Да онагледя с няколко снимки албанско косовската действителност около ГКПП Шишавец-Крушево :mrgreen:

Пътят от албанска страна:

Изображение

Изображение

Ако се чудите що за маневри правя - ами то трябвало да се мине покрай багера, а не по това, което мен ми заприлича на главен международен път, та се връщам... Пътят в голямата си част е преобладаващо такъв, като изключим няколко серпентини от рода първа, втора, първа, пускаш крак, първа, втора...

Изображение

Изображение

Това е село Шишавец. Някъде в ляво от него на поляната е въпросният пункт, който на всичкото отгоре от пътя не се вижда и трябва да хвърляте боб, за да го нацелите! Иначе като нас ще акустирате в селото. Той пътя просто свършва там!

Изображение

След като някак нацелите пункта и прешляпате през нивата, следва изненадата от косовска страна - път тип горски, изровен, с камъни и сериозно спускане

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Та така... Ако някой има някакви съмнения - грешката е вярна! Това е международният път Shishtavec - Krusheve!

П.п. А ето и една снимка от нета на въпросното ГКПП. Тук като гледам е снимано от някакъв трети път, който изглежда прилично, та нищо чудно и просто ние да сме минали по някаква пряка през нивата вместо по официалното трасе :lol:
Изображение

Последна промяна forry на 24 Юли 2015, 22:45, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 11:13 
Капитан
Капитан

Ти по душа си офроудър... За какво ги купуваш все тези шосейни мотори? :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 22:33 
Полковник
Полковник

По душа може и да съм офроудър, ама на практика се изнервям и се чувствам несигурен по черни пътища... За сметка на това все на такива се набивам :lol:

И последният ми принос по темата - опит за малко синтезирана практическа информация на тема Косово:
1. Цена на бензина към дата 10.07.2015 г. - 1.02-1.04 евро
2. Паспорт или лична карта? - На теория се минава само с лична карта. На практика на нас и двата пъти на влизане ни искаха паспортите и ни биха печати от онези, на които сърбите много се кефят :mrgreen: На всичкото отгоре и двата пъти ни питаха сигурни ли сме, че не ни е нужна виза за влизане в Косово, даже вторият път звъняха някъде, за да се уверят, защото явно не ни повярваха...
3.Цена на Гражданската - за мотор, за 15 дни - 10 евро
4. Гранични пунктове:
между Косово и Черна гора-единствен работещ пункт Кула между Рожайе и Пейе. Вторият граничен пункт Цакор пролаз засега е затворен без изгледи за повторно отваряне!
между Косово и Македония - два пункта - този по парадният път е Хани и елезит/Блацепо пътя Прищина-Скопие, а вторият е Глобочица през Шар планина в посока Тетово.
между Косово и Албания - официалните като за бели хора са три - Морина между Джаковица и Байрам Цури/ферибота на езерото Комани, вторият е Пруш между Джаковица и Круме, а третият-Морина/Връбница е на магистралата Тирана-Прищина. Има и още три пункта със съмнителни функции и спорно работно време - Orgjost/Orqushë, който е само за пешеходци, Borje/Jazhincë - също е само за пешеходци и Шишавец/Крушево, през който спокойно можете да минете дори с МПС, стига да е лято и да е денем.
между Косово и Сърбия - не съм компетентен, а и там все още е неясна, мътна и кървава, та не знам как седят нещата...
5.Пътищата-нищо по-различно от това, на което сме свикнали у нас. Движението е като цяло хаотично и без особени правила, но ми се видя, че има подобрение от предишните ми идвания.
6. Език - албански - нищо не му се разбира! Не знам колко се мразят със сърбите, но навсякъде си праскахме на сръбско-български и никъде с нищо не ни засвидетелстваха лошо отношение!
7. На границите ни предупреждаваха да внимаваме с кого и къде говорим, но ядове не сме имали никакви никъде! Като цяло се движехме с едно наум, ама то важи с пълна сила и за Албания! Все пак тези земи са меката на дрогата, оръжието и трафика на органи и проститутки на Балканите. В северна Албания ни разправяха за двама чехи с мотор дето се вряли по някакви села дето хората си отглеждат трева за разнообразие и...мотора намерили в едно дере, но от чехите ни вест, ни кост...
Комай е това... Дано съм бил полезен! Следва пътеписа...като го напиша :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2017, 10:45 
Полковник
Полковник

Да допълня с малко инфо темата...

Гранични пунктове между Косово и Сърбия:

Започвам ги по часовниковата стрелка:

1. Брняк - свързва сръбската област Санджак с Митровица. Пунктът по мои впечатления не е особено натоварен. Минава се бързо и безпроблемно. Нужен е паспорт за влизане в Косово, прословутата гражданска от 10 евро, а ако излизате през пункта в посока Сърбия ви е нужна и лична крата поради някои особености на сръбското законодателство. Тоест обобщено- ако влизате от Сърбия в Косово ви е нужен паспорт,а ако после излизате от Косово отново в посока Сърбия ви е нужна лична карта! На дежурните въпроси чий сте го дирили в Косово аз винаги отговарям с "па да попием кафу у Митровице". Върши работа :lol:
2. Между Нови пазар и Митровица пункт няма! Не се заблуждавайте от хубавия главен път по картите!
3. Яринйе - пункът е на главният път от Рашка за Прищина и принципно е доста натоварен, но се минава бързо. Вчера конкретно нямаше жива душа. Ако ви питат чий го дирите, спокойно можете да отговорите, че пътувате транзит за Скопие. Пътят е хубав и позволява бързо каране, само умната с катаджиите с радарите, че са доста люти!
4. Между Подуево и Куршумлийска баня пункт няма въпреки главният път излизащ по рутърите!
5. Мердаре - най-натовареният сръбско-косовски пункт! Голямо мотане и голямо висене е обичайно! На главният път Прищина - Ниш е. И тук важи това за влизане с паспорт, излизане с лична карта. Пътят от границата до Прищина традиционно е голяма мъка поради тесния път, неспирният трафик и множеството патрули с радари! В момента околовръстното на Подуево е разкопано и си е голям филм!
6.Брвеник - пунктът е затворен до второ пришествие! Намира се на пътя от Прищина покрай Батлавското езеро, през Орляне в посока Туларе в Сърбия. Чудесен и пуст асфалтов път, който свършва в две камари пръст на границата. Камарите естествено могат да се заобиколят, но от сръбска страна ви очакват 5 км черен път и сръбските царинари! Не ви препоръчвам да си правите експерименти!
7. Мутивода - малък ненатоварен пункт, намиращ се на пътя Лесковац - Прищина, а локално е за удобство на шиптарите от двете страни на границата, защото и от сръбска страна община Медвежя е с албанско население. Определено странни елементи с мотор будят съмнение по този маршрут и са възможни потенциални проблеми, а и сърбите и косоварите ги умеят тея работи! Достъпът от косовска страна до пункта е проблемен, защото трябва да се наврете у най-голямата бутаница на Прищина, за да намерите вярната отбивка за Кацикол, а естествено табели няма! Другата опция е през Орлане от оня затвореният пункт да минете през Батлава до Кацикол, но според местните пътят е драма - едни казват ,че е черен, други, че е асфалт, но не става, въпреки снимките от нета на чудесен асфалтов път, но....Божа работа.
8. Между Десивойце и Трстена пункт няма въпреки главният път на картата!
9. Кончул -пунктът свързва Гниляне с Буяновац (албанско население). Има доста трафик, но обичайно се минава бързо. Пътят е хубав и от двете страни на границата.
10. Мучибаба - пункът е със слаб трафик и свързва албанско населените Гниляне и Прешево. Ползва се основно от местни и не е по главните международни трасета. Миналото лято брах ядове с един недоспал пограничен там!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]