Дата и час: 18 Юли 2018, 07:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 15:46 
Полковник
Полковник

Хайде и аз да нахвърлям грубите си безкръчмарски планове за догодина...
Първоначалната ми идея не включваше Бог знае какво каране на мотор следващата година (те и сегашните ми планове не са по различни генерално погледнато). Бях се вгледал далеч на изток на картата на света, но не чак толкова далеч на изток, че да е чак до Японско море, по-скоро бях забол пръст в района на Централна Азия. Естествено не си правех планове да стигна моторизиран дотам, защото не разполагам нито с времеви, нито с финансов ресурс за подобно начинание. А и може би ми липсваше нужната доза мазохизъм за подобно пътуване с мотор. Чак дотам мазохист не бях:) Та...за първоначалните планове. Киргизстан, Таджикистан (естествено Горни Бадахшан) и Афганистан (Ваханския коридор). Софето-Истанбул с автобус, Истанбул-Бишкек - самолет, там кола под наем за пълноценно размотаване, после самолет до Душанбе ииии...оттам ударих на камък! Оказа се, че почти е немислимо да взема кола под наем, която първо да не е на космическа цена, второ да е 4Х4, да мога с нея да отида до Бадахшан, пък после да я зарежа някъде за два-три дни докато сме в Афганистан и после обратно към Душанбе и самолет към Бишкек и т.н. В Душанбе щяхме да вземем разрешително за Бадахшан, но беше малко пъд въпрос дали щяха да ни дадат двукратни визи за Таджикистан... После афганистанската виза се оказа мишън инпосибъл. В общи линии ни оттук, ни оттам имаше някакъв шанс да вземем такава, а отделно от това трябваше да си набавим и някакво разрешително за Ваханския коридор, различно от самата виза. От трета страна от едно известно време граничният пункт е затворен заради опасност от тероризъм, наркотрафик или един Господ знае защо и така лека полека организацията стана прекалено сложна, скъпа и взе да не си струва...

И така преместих пръстчето малко по-насам на картата, до ширини, които съвсем реално могат да бъдат достигнати с лично МПС. Сега, преди да разкажа за плана си, да започна с уговорката, че пътуването най-вероятно ще бъде осъществено с кола, а не с мотор, ама това пък не виждам какво пречи някой ако му се присъединява към нашата скромна групичка, да си джитка с мотора, пък ние да си му носим багажа примерно :lol:
Ще кажете защо с кола? Предавам мотобратството, идеята и т.н. Дрън, дрън! Аз може и да съм изперкал идеалист, ама понякога съм и прозаично прагматичен. Първо, защото мотор за подобно пътуване надали ще мога да стегна до пролетта, когато мисля да е пътуването. Докато колата ми си е стегната и в кондиция. Второ, защото ще хвърля една шапка пари да го стегна въпросния мотор, докато на колата имам само да и направя една зелена карта и да и сипя нафта... Трето, колата като и изхвърля задните два реда седалки и сложа един надуваем матрак, ще стане чудесна спалня и би ни спестила доста пари от нощувки и/или разпъване на палатка, мъкнене на шалтета, спални чували и прочие, които обикновено са ни половината багаж по мотора! Е да, кефа от пътешестването с кола не е съпоставим с кефа от пътешестването с мотор, ама понякога човек трябва да прави компромиси, кво да се прави... По-добре с кола на майната си, отколкото с мотор до западните ни комшии.
Кога? - През април или май. Най-вероятно през втората половина на април.
За колко време - 10-12-13 дни. Не повече!
Къде? - Турски Курдистан, Нахчиванската република в Азербайджан, Иракски Курдистан.
Подробностите - планът е мъгляв и доста гъвкав, защото: 1. По тези земи ситуацията е крайно неустойчива, както всички много добре знаем! Иракските кюрди воюват с Ислямска държава, турските кюрди с турските власти, азерите са в тиха война с арменците. 2. Често се затварят пътища и гранични пунктове по тези земи и в един момент човек дори да не е с всичкия си, просто никой няма да го пусне да се мота насам-натам.
Естествено, ако ситуацията се влоши, пътуването ще се редуцира само до "бяла" Турция и Нахчиван, или до "бяла" Турция и Грузия или нещо подобно.
Документацията - За Турция ясно-паспорт и зелена карта.
За Нахчиван - паспорт и азерска виза. Визата е е-виза, която струва 20 долара и се вади по следния начин - прави се регистрация в азерския сайт на нам си кое си министерство, попълва се въпросник (трябва да не сте ходили преди това в Нагорни Карабах и би било добре да не сте били в Армения), след което си избирате една от 44-те акредитирани туристически агенции в Баку, които могат да ви внесат документите и да гарантират за вас (тези, с които се свързах аз не искаха пари за услугата, но държаха да си регистрирам хотел през тях!), след което след 14 дни си получавате визата в PDF формат, разпечатвате си я и си я носите със себе си. Аааа, да...още при кандидатстването се вписва МПС-то, с което ще пътувате, така че визата е обвързана с конкретното превозно средство! Зелената карта за там не важи! Предполагам се прави ГО на място подобно на Грузия, Косово и разните подобни.
За Иракски Курдистан (Тази държава не е Ирак имайте предвид!) - до 10 дни се влиза без виза. НО! На границата ти прибират паспорта и талона на МПС-то и ти издават някакви временни хвърчащи бумаги! На излизане ти ги връщат! Тоест, тук опцията да влезеш през един пункт и да излезеш през друг просто я няма! Влизаш оттук, излизаш пак оттук! Другата особеност е, че не трябва да се ходи в Ирак, защото влезеш ли там и те барнат - жална ти майка! За Ирак трябва виза, дето няма как да си я изкараш на този етап, а и аз лично не бих се врял из Ирак, че да не ме дават и мен на клипчета как ми резват тиквата!
Акценти на пътуването - в Турция: Кападокия, Немрут, Мардин, Хасанкейф, Ван, Ишак паша сарай в Догубаязит, езерото Ван, планината Арарат. В Нахчиван - нищо конкретно - просто любопитство да видим какво има там. В Иракски Курдистан - Хюлер, Амеди, Равандуз, Хамилтън роуд, язовир Докан, евентуално Сюлеймания, ама това ще е много евентуално.

Та накратко...това е :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 19:12 
Подполковник
Подполковник
Аватар

хммм .. към смутни райони те влече нещо 8)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 19:27 
Полковник
Полковник

То нещата в днешно време станаха много относителни, та не е ясно вече кое е смутно и рисково и кое не толкова... Е, то вече и в Париж да не смееш да отидеш...
П.п. То ако се вгледаме детайлно в нещата, комай в момента в Югоизточна Турция е доста по-рисково отколкото в Иракски Курдистан, където ако човек не се вре в районите с бойни действия, нещата са ок! По-скоро рискът е турците да затворят КПП-то заради безредици в Силопи, Джизре, Ширнак и другите в региона и човек да си отвиси от другата страна на браздата и да не може да се прибере! А що се отнася до Нахчиван - там в момента е напълно спокойно и доста туристическо, естествено по местните стандарти за туристическо де, щото с двата и половина хотела дето ги имат в цялата република....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 21:33 
Сержант
Сержант

А, мен ще ме вземеш ли??

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2015, 22:02 
Капитан
Капитан
Аватар

Ха! Много е рано още и при мен също нещата са леко комплицирани, но и ние с жената си мислим за авто-пътешествие за догодина. По ред причини (най-важната от които е от женски пол и е на седем месеца в момента - като мислим да я водим с нас 8) ), едва ли ще може да е повече от веднъж за 8-9-10 дена през годината, и най-подходящо ще ни е в началото на май. Принципно мислим за към Зап.Балкани, но пък Ван и Арарат са ми неосъществена все още мечта от доста време - та защо не и натам!?! :roll:
Не че и варианта за такава обиколка с мотор е напълно изключен (аз поне съм по-сигурен в него, без да имам някакви проблеми с четириколесните ми :lol: ), ама или трябва да съм сам, или да е за по-кратко, или други условности...
Та ще следя темата най-малко - заинтригува ме! Пък защо не и да споделим поне част от маршрута, живот и здраве... :mrgreen:

Yamaha XTZ 750 Super Tenere - enthusiast & rider
Suzuki DL1000 V-Strom - rider & owner

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 01:07 
Полковник
Полковник

Всеки е добре дошъл във всякакви формати и условности, тоест всекиму според възможностите и нуждите му :mrgreen:
Това е и причината да пусна темата! Не отказвам компания, въпреки че къде поради стечение на обстоятелствата, къде поради наша си вина, напоследък си пътуваме все соло - двамата с жената... В началото на следващата година ще пусна някакъв примерен маршрут, според фактора "откъде е задухал вятъра на войната" към него момент. Засега е безсмислено да се чертаят подробни маршрути и да се планира детайлно, защото нищо чудно плановете да отидат на кино! Например граничният пункт, на който се точа между Турция и Иракски Курдистан Cukurca-Uzumlu е ту затворен, ту отворен, според зависи комунистите от ПКК колко точно тираджии и жандарми са застреляли напоследък. Другият пък - Дереджик е комай четвърта година все затворен и надали въобще ще функционира в близко бъдеще. През третият и най-официален (Хабур) трафикът и чакането са най-потресаващи, а и е най-близо до военните действия в Сирия и в близост до най-размирните кюрдски градове в Турция. През пунктът между Турция и Нахчиван пък допреди година-две, не можеше да преминават български граждани с лични МПС-та. А и искаха някаква потресаваща сума за залог, че няма да си продадеш МПС-то там. Сега доколкото разбрах, поне това е отпаднало!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 09:13 
Полковник
Полковник
Аватар

В крайна сметка опряхме до концепцията... :lol: . Аз се оказах недорасъл за кемпроподобни трипове, но определено осмислях дълго идеята, и има безспорни предимства. Както и недостатъци...
Повечето неща дето ги споменаваш, не съм ги и чул, дано да се получи , та да прочета това онова.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 09:47 
Капитан
Капитан

Да дам и аз моите 5 стотинки към темата на Злати. :P
Краят на април е малко рано за Памир и Тяншан, даже и за кола 4х4, та камо ли за мотор. Над 2500 метра нмв там със сигурност ще има сняг, а над 4000 м по проходите няма да има изобщо път. :lol:
В Бишкек, или в Алмаати има фирми, и които предлагат мотори под наем, за който го интересува. Мога да намеря и кача тук сайта им. Имат леки ендура по 250 кубика, имат Сузукита ДР-и, имат БМВ-та 650, имат Ямахи ХТ-та, а имат и Хонди Доминатори, и ХР-и. Правят маршрути и турове из Таджикистан, Памир, Тяншан и Казахстан. Цените им са съвсем нормални, така че не е необходимо да биеш 5000 км за да стигнеш до там със собствен мотор, или превоз. Със самолет ще излезе цялата работа в пъти по-евтино и пак ще караш мотор през Памир.
В Афганистан може да се влезе през Ишкашим, по моста над река Пяндж, за една седмица и визата може да се вземе там на място. Поляците бяха канили Димо с тях, когато беше там, да се поразходят из Афганистан, но той беше отказал поради липса на време.
И накрая разрешителното за Горно Бадахшанска област (ГБАО) в Памир и Вакханската долина може да се вземе, освен от всяко посолство на Таджикистан по света и в Душанбе на място от тяхното МВР. Бях записал някъде даже адреса на това министерство в Душанбе.
Разбира се всичко това е информация от тази и по-минали години. Какво ще ни сервира бъдещето, къде ще има война, и къде ще може да се кара по света следващата година и сезон, или не, това никой, даже Нострадамус не може да каже със сигурност... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 10:12 
Полковник
Полковник

Владич, това за Памир го мислихме за юли, не за април! Но понеже на този етап идеята я оставихме да отлежава планирахме алтернативното пътуване през април, за да избегнем жегите в региона през юли! И аз точно за Ишкашим планирах, но първо доскоро беше затворен граничния пункт за чужденци " поради опасност от тероризъм" и второ са затегнали режима за издаване на визи със същите мотиви! Иначе намерих самолетни билети за смешни пари до там (Истанбул-Бишкеш-Душанбе-Бишкек-Истанбул за общо 360 евро), та просто нямаше как да не се изкуша да не попланирам! Защото каквото и да си говорим за тези пари само визите за всичките държави, през които трябва да мина, за да стигна Памир, не мога да си платя... Да не говорим, че аз явно в тоя живот няма да имам възможност да направя едно мотопътуване от порядъка на 30-40 дни, защото София-Памир-София няма как да се направи за 10 дена. Тоест трябва да напусна работа, за да мога да пътувам толкова, а напусна ли работа няма да има с какво да финансирам пътуването и се получава малко параграф 22. Да не говорим, че и нещо не се виждам 40 дена на мотор! Първо нямам толкова корав задник, а и се опасявам, че ще ми писне! Някак не обичам безкрайните пътувания (може би, защото нямам възможност за такива, знам ли)...
Гошо, за смяната на формата... Ами това, знаеш отдавна си го говорим, че не може да продължаваме да пътуваме по един и същ начин безкрайно. Все нещо някога поради някакви причини се променя...Както казах по-горе, след като нямам реалната възможност да запаля мотора и да тръгна за Памир, предпочитам да дохвърча със самолета дотам, но да отида! Защото в противен случай цял живот съм обречен да си въртя близките и малко по-далечни Балкани и по-далеч да нямам вътък да отида, защото или нямам отпуска или ми липсват финанси, или и двете.. А що се отнася до планираното пътуване с колата за април... Ами да, има плюсове, има и минуси! За мен най-големият плюс е, че колата в момента е в кондиция, тоест няма какво да влагам в нея, докато в противен случай, ако се заинатя да го правя пътуването с мотора, по чисто идеалистически съображения, ще налея маса пари в мотора, за да мога да тръгна и накрая няма да има с какви пари да тръгна. Иначе да, с колата е по-бавно, по-проблемно е с паркирането, по-скъпи са фериботи, тол такси, винетки и т.н., но пък не си зависим от времето (метеорологичното), а и в краен случай винаги можеш да дремнеш в колата и не си толкова обвързан с търсене на място за нощувка, разпъване на палатка и прочие. А и можеш да мъкнеш осезаемо повече багаж, което мен лично не ме бърка особено, но не е така за нежната половина на човечеството, знаете...
С две думи....важното е да се пътува! Всичко друго са подробности и фундаментализъм :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 11:07 
Капитан
Капитан

https://translate.google.bg/translate?h ... rev=search
Ето сайта на тези пичове. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 11:15 
Полковник
Полковник

Владич, за бой си :lol: Сега пак взех да точа лиги и да кроя планове за Памир :mrgreen: Как пък не съм попадал на тези пичове при всичкото ми ровене за региона не знам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 11:51 
Капитан
Капитан

http://www.silkoffroad.kz/ Това е оригиналният сайт. Дедо Влади от кога е направил планове за там, но пусти пари нема... :lol: За последено бях там през 2003 год, когато отидох да качвам връх Ленин-7134 м нмв в Памир на границата между Киргизстан и Таджикистан, а в Тяншан бях през 1998 год. :lol:
Намерих и адреса на ОВИРА за ГБАО в Душанбе. Улица "Мирзо Турсунзода" № 5. ОВИРА е въпросното министерство, или комитет, където издават тези разрешителни в Душанбе. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2016, 15:59 
Полковник
Полковник

Така... Да попиша малко по темата:)
Първо - не съм се отказал от пътуването.
Второ - 99% ще е с четириколесното МПС, тоест автоматично излиза от рамките на този форум, ама ще ме прощавате първо, щото тук си се чувствам най-уютно, второ както вече споменах по-горе, може някой с двуколесно да се комбинира с нас за подобна дестинация!
Трето - нещата в региона отиват отвсякъде на към майната си! Понеже следя оскъдните информация за региона, мога да обобщя и препредам следното: От четирите пункта на границата между Турция и Иракски Курдистан, единият е затворен от 2011-та, другият от 2012-та, третият последно е работил през август 2015-та, но откакто от ПКК отвлякоха 7 човека от обслужващия персонал и там стана мътна и кървава и за момента комай няма информация този пункт да функционира. Всъщност имаше и един случай на взривяване на пътя към КПП-то, за да не може да се достигне до границата и разни подобни весели неща... Четвъртият пункт (най-големият, официален и най-ползван), т. нар. Хабур Сънър Капъсъ, беше в положение капълдъ между 14.12.2015 и 05.01.2016 г., демек в продължение на три седмици границата между Турция и Иракски Курдистан беше тотално затворена! От едната страна се бяха натрупали 10000 МПС-та, от другата 13000! През първият работен ден бяха успели да минат едва 800 в едната посока и 500 в другата! Сещате се за каква мизерия и чакане иде реч! Ще кажете защо са го затворили ли? Ами в провинция Ширнак, където е пункта и съседните и провинции, на практика се води война между официалните турски власти и кюрдите от ПКК и там както и да се казваше умерената кюрдска партия. Затварят се пътища, стреля се по униформени и не само, има бунтове и размирици, има и засади по пътищата! Наскоро бяха отвлечени 10 немски туристи, ако не се лъжа някъде в близост до турско иранската граница... Т.е. положението към днешна дата е много по-тегаво и опасно в самата Турция в кюрдските райони, отколкото в самият Иракски Курдистан, но пусто за там няма откъде другаде да се мине!
С оглед на всичко изписано по-горе, мисля че разумният ход при тези стечения на обстоятелствата е да разгледам картата за алтернативни дестинации и маршрути, защото най-малко ми се ще да се наврем в Иракски Курдистан и турчолята да хлопнат границата и да си отвисим в Ербил или Дохук до второ пришествие, защото аз лично не съм оптимист за ситуацията в региона! Дори напротив! Мисля, че нещата вървят към по-зле!
С оглед на всичко изписано по-горе на прима виста се оглеждам за нещо от рода на Турция-Нахчиван, или Турция-Иран, или пък Турция-Нахчиван-Грузия, или Турция-Грузия-Руските кавказки републики, но при всички положения, ако мина на варианта за Кавказ, няма да го правим пътуването през април, щото все пак няма да ходим да караме ски, нали така:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2016, 18:37 
Полковник
Полковник
Аватар

Влече си те натам от както пусна брада... аз твърдо съм решил да скона в обратна посока. Е малко Сахара има в тоя план, ама по-скоро за цвят. Компания не вярвам да намериш, дано не съм черноглед, от друга страна с тоя формат май не ти и трябва. Успех , и дано се получи, че с тия планове напоследък май е все по-трудно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2016, 10:19 
Полковник
Полковник

Сахара, Атласките планини... Никак не е зле идеята ви! Бил съм в М'хамид, Загора и Уарзазат преди години! Има си някакъв особен чар района откъм природа. Откъм местни не бих казал, ама това си е лично мое мнение разбира се! Просто не обичам да ме третират като банкомат, който на всяка цена трябва да пусне банкнота и то едра :lol:
Иначе за моите планове... Не знам дали е от брадата или по принцип, но все по си ме влече на югоизток! Лошото е, че там много се разбутаха нещата, ама то вече се разбута целия свят, та както бях споменал някъде по-горе, то вече и в Париж да те е страх да отидеш, та всичко е относително...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2016, 21:53 
Полковник
Полковник

Днес отново турците са затворили границата с Иракски Кюрдистан... Докога никой не знае... В Джизре и Силопи (близките турски градове) е въведен полицейски час... Чакащите да преминат границата превозни средства клонят към колосалната цифра от 100 000... Мисля, че е време окончателно да изоставя плановете си за тази посока! Доста умувах как да "излъжа" ситуацията, дори бях сътворил един творчески план с мотаене из Иран, влизане в Иракски Кюрдистан и връщане обратно в Иран, но и там има някои подробности, които ме възпряха! Така че...като имам някакви малко по-ясни и изпълними планове, ще имам грижата да пиша... :cry:
Апропо, най-реалистичният план на този етап си остава Северна Турция, комбинирана с Нахчиван и Грузия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016, 11:08 
Полковник
Полковник

"Турция вкара танкове и специални части в кюрдския град Диарбекир"... Това мисля е синтез в едно изречение на отказа ми да се мотам през април из тази част на страната & Иракски Курдистан.
Ако нещо друго не ни щукне в най-последния момент, окончателният вариант остава Иран с транзит през Северна Турция през края на април, началото на май. Чакаме паспорта на Поли и пристъпваме към ваденето на ирански визи, карнет дьо пасаж и разните му подобни дивотии :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016, 21:46 
Полковник
Полковник
Аватар

С тия събития, разни дестинации просто изчезват от реално възможните за планиране...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2016, 11:48 
Полковник
Полковник
Аватар

Форинър, и аз е загледах натам, ама ще е дургата година, ако не пламне нещо друго. Грузия, Армения, Иран и Турция...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2016, 19:34 
Полковник
Полковник

Ако трябва да съм честен и при нас нещата са на кантар...Нещо много напечено взе да става по тея ширини... Е, днес чета и Нагорни Карабах се е разбутал след 22 години относително затишие... В Турция взеха през ден атентати да правят! В турски Кюрдистан нещата са мамата си трака... Комай на този етап се задоволяваме с двудневни забежки по сръбско - вече овършяхме половината Сърбия, предстои другата половина, пък по-натам - квот сабя покаже :lol: Ааааа....и да не помислиш, че с мотора нещо така? Амиии - станахме си дърти пишман автотуристи :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]