Дата и час: 20 Яну 2018, 03:51

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Грузия 2016 год.
МнениеПубликувано на: 09 Май 2016, 13:34 
Капитан
Капитан

Плановете ми са за юли-август. Естествено първо ще се мине през Турция, но правя сметка през най-краткият възможен път без никакви обикаляници там. В Грузия смятам да наблегна на Кавказ. Не е задължително навсякъде да стигна точно с мотора. Може да се ползва местен транспорт на места, а сигурно някъде ще го ударя и на пешеходен туризъм. :P Горе долу маршрута ще е Сванетия - Местия и район Ушгули. Степансминда - Казбек. Ташетия - Омало, (ако е възможно в момента и пътищата са проходими) и после Сигнахи - Кахетия. Накрая Ахалцихе - Вардзиа превал Хуло - Батуми. Море 1-2 дни и на връщане, ако са ми останали пари може да пообикалям из Турция. Ани - Карс, планините Качкар и т.н.
Ако се влезе в Армения, (а българите са без виза и за там) ще се направи и примерен маршрут за Армения, а Турция ще остане само, като транзитна държава. В Армения ще се влезе от Грузия и пак в Грузия ще се излезе, ако ситуацията в момента позволява. Парите за сам човек с мотор са към 1500 лева общо, за около 20 дни, като само за бензин от тях са към 730 лева смятани за 5000 км при разход 6/100. Спането на палатка по планините, където е възможно, или по евтини хостели и квартири.
Това е само една груба схема. Няма да правя подробни и точни планове по месеци, дни и часове. Всичко може да се промени и напасва на място. Не съм ограничен във времето, така, че ще подбера период с хубаво време. Ограничени са ми само средствата. Ако наглася 2000 лева може и месец да отмаам в Турция - Грузия и Армения. :P
Карам кротко със 90-100 км/час и за никъде не бързам... Спазвам правилата, защото не ми се плащат глоби. :P Освен това спирам, за да снимам на интересни места по пътя. :P

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Грузия 2016 год.
МнениеПубликувано на: 09 Май 2016, 16:18 
Подполковник
Подполковник
Аватар

На добър път!

Някой ден, като докарам до там, децата да са достатъчно самостоятелни и имам повечко свободно време, и аз ще си правя такива небрежни и безпланови пътувания. Мдам, някой ден...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2016, 21:14 
Полковник
Полковник

Добре си го замислил! Искрено ти завиждам на свободното време! Грузия определено е място, където не върви да се минава на "тъгъдък" и определено си струва! Ама ти това си го знаеш де :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2016, 07:33 
Капитан
Капитан

Вече има ферибот Бургас - Батуми - Новоросийск - Бургас. Всеки петък тръгва от Бургас. Пътува 3-4 дни до Батуми. Цената за сам човек с мотор е 250 евро до Батуми с всичко вътре включено. Такси, обработка на документи, кабина, храна... Крайна цена. На 8 юли (петък) тръгва група 5-6 мотора от Бургас за Грузия. Аз изчислих, че, ако мина през Турция на ход ще е за по-кратко време и за по-малко пари, така че най-вероятно ще карам през Турция на ход. :P
Ето сайта на компанията в Бургас, ако някой го интересува. http://bg.pbm.bg/schedule

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2016, 22:58 
Капитан
Капитан
Аватар

Дядо Влади,може ли да пуснеш някаква карта с приблизителен маршрут?Ей тъй за ориентация...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2016, 07:51 
Капитан
Капитан

https://www.google.bg/maps/dir/%D0%9F%D ... 167547!3e0
Това през Турция. За Грузия и Армения, ако те интересува трябва да пусна друга карта Там разстоянията са малки по 100-150 км най-много на ден, но там нещата ще се решават на място, зависи от времето и кефа. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 09:40 
Майор
Майор
Аватар

Бях вметнал друга тема, че и аз мисля да посетя Грузия. Четох подробно преди месеци пътеписа на forry и подбрах някой неща. Има промяна в личен план при мен и този път смятам да направя пътуването абсолютно сам без компания, просто имам нужда от това. Планувал съм да карам колко то мога и да спя на палатка край пътя в Турция. Въпреки, че сам ще пътувам горе долу нещата съвпадат с на Vladi4 и за това може да обсъдим тук някой неща. За Турция мисля първия ден да се пусна 1200 км, тъй като 1000 км са само магистрала. Още съм в процес на обработка на нещата. Като цяло в Грузия ще стигна до Местия само, целта ми е точно това в Кавказ. В Грузия съм намерил два къмпинга където мисля да спя. Този е на Батуми: http://blackseacamping.com/ 10 Eur на вечер, а този е в Местия: http://svanland.com/ 4 Eur на вечер. Тръгвам на 9.07 и имам 9 дни само.
Маршрута ми е този: https://goo.gl/maps/bicSkv2tMct
На отиване през планините, от пътеписа на forry научих и за готиния каньон към Артвин, на връщане покрай морето.
Повечко инфо ще е полезно ако някой даде, за момента малко адвенчърско ще е без строго начертан по дни маршрут, ще опитам да си предвидя някакви отсечки по дни все пак, но колко ще ги спазвам не знам. Може би в Грузия все пак ще се съобразя за спането да съм на тези два къмпинга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 11:11 
Капитан
Капитан

Тосия - Байъбат - Синоп това е малко връщане и се минава през планински проходи. По-пряко е Тосия - Самсун. Пак е проход, но пътят е по-хубав и на по-ниска надморска височина.
Отбивката след Трабзон си я направил за манастира Сумела. :P Хопа - Артвин е красив каньон.
Девет дни за такова пътуване е много малко, защото само в Турция ще си 6-7 дни и то какво остава за Грузия? Само два дена!?!? Спането в Грузия изобщо не е никакъв проблем. Има квартири в по-малките населени места където спането е примерно 20 лари, или към 15 лева. До Местия пътят е асфалтиран.
За мен Пазарджик – Гереде, (където вече не съм на магистралата) са 830 км. Предполагам, че първата нощ ще съм там някъде в околностите, като по магистралите с повече от 120 км/час няма да карам, защото на много места има камери и могат много лошо да те изненадат куките, когато стигнеш изхода на магистралата. :P Случвало ми се е след каране със 150 км/час по турска магистрала. :P
И накрая нямам нищо против да се уговорим и да караме заедно из Турция до Местия. Ако решиш да сме заедно телефона ми е 0888 403 409. И да не ми се обадиш, защото си решил да си сам, аз няма да ти се разсърдя! :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 14:58 
Майор
Майор
Аватар

Аз до Синоп мислех да ида защото има готина гледка, просто на връщане да се отбия до там, поне на стрийт вюто изглежда така, има и някаква кула ако не се лъжа там в трипоматика излиза.
За Сумела, ходили се вече до самия манастир по асфалт или пак се маа пеша на 4 км май беше преди това ?
Мисля за 3 дни да съм стигнал до Местиа, първи ден София - Yozgat, 1200 км, втори ден - Yozgat - Camping Piknik Alani, нейде до едно езеро в каньона преди Атривин, 757 км, От къмпинга до Местия, 455 км предвид границата и насукания път може и да успея да ги взема за ден.
Благодаря за поканата за пътуване заедно, винаги съм пътувал с някой, този път обаче трябва сам да го направя това пътуване, имам нужда. То повечето ще е каране от колкото разглеждане и минаване през красиви места, планината в Турция на отиване мисля, че ще е готино да се кара през нея. Записах си телефона ти ако има нужда за нещо. Принципно мисля да си изключа моя за 9 дни и да не ползвам интернет освен в крайно належащи случай.
На магистралата карам 120 - 130 км/ч не повече, след нея около 100 - 120 км/ч според зависи, но и там си дебнат та по- скоро около 100 км/ч ще карам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 16:01 
Майор
Майор
Аватар

Малко промяна в маршрута внесох:

https://goo.gl/maps/4uhQUU1a8t62

Мисля да мина през Гори да видя музея на Сталин.
Горе долу по дни така ги виждам, като разбира се карайки сам може да се променят във времето нещата динамично.

№ Дата ден километри маршрут нощувка
1 09.07.2016 г. събота 1200 София - Yozgat палатка
2 10.07.2016 г. неделя 757 Yozgat - Camping piknik Alani палатка
3 11.07.2016 г. понеделник 438 Camping piknik Alani - Gori хотел
4 12.07.2016 г. вторник 380 Гори - Местиа палатка
5 13.07.2016 г. сряда 250 Местиа - Батуми палатка
6 14.07.2016 г. четвъртък 253 Батуми - Сумела палатка
7 15.07.2016 г. петък 531 Сумела - Синоп палатка
8 16.07.2016 г. събота 1147 Синоп - Златарица
9 17.07.2016 г. неделя 250 Златарица - София
Общо: 5206

Оставям си един ден резерв, ако успея да се добера до селото ми и от там на другия ден София. За Местиа си оставам една вечер и ако трябва малко сутринта, след което са малко километри до Батуми и там да разгледам малко и после на Сумела и от там до Синоп, ако видя, че има време и няма кой знае какво да се гледа продължавам и ще спя по пътя някъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 16:40 
Капитан
Капитан

Разбирам. Долният път ти е отиването, а горният връщането през Турция. Дано да успееш първият ден да стигнеш Йозгат, защото си е бая път до там даже и по магистрали... И около Анкара е голяма лудница. Това, което го дават за околовръстно, около Анкара, като магистрала, в същност минава през квартали на града, има много кръстовища със светофари, а лудницата е наистина сериозна. Поне последният път преди 6-7 години беше така, когато минах от там. Дано да са се променили нещата. :P
За Мачка и манастира Сумела отбивката към планината е в самият град Трабзон. Пада се точно срещу летището на града, пистата, на което е успоредна на плажът и то е заело част от крайбрежната улица. :P
До манастирът Сумела наистина се ходи пеш, но не е 4 км в никакъв случай. Може би 300-400 метра през гората по пътека се ходи. Освен да не се е променило нещо и там. Аз съм бил там през 2009 год. :P
Синоп е много интересен град. Там е роден Диоген. За отделна кула не знам, но крепостните му стени са доста високи. Около 30 метра са високи стените край пристанището. По тях има кули, а в една от тях има даже кафене, където пих безалкохолно и се наслаждавах на гледката към града, и пристанището от високо. 30 метра това е височината на 10 етажен блок. :P
За телефона си напълно прав. И аз си изключвам телефона тръгна ли надалеч. Няма, какво да ми дрънкат и да се обяснявам на някой в България, някъде от друг край на света... Само вечер го включвам за кратко телефона, пращам СМС на жена ми, къде съм и пак го изключвам. :mrgreen: Не нося със себе си лаптопи, компютри и други подобни устройства. Даже ГПС нямам. Телефонът ми е стар модел на Нокия, даже си признавам, че до скоро беше с черно-бял екран. Предпочитам да си харча парите за по-полезни според мен неща, за мотора ми и за бензин, а не за смартфони. :mrgreen: Ползвам хартиени карти и до сега не съм имал преоблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 17:07 
Майор
Майор
Аватар

Аз ползвам само GPS-и, в случая на телефона и един за бекъп стар модел но железен, трябва да му кача само картите. Трябва за всеки случай май и една хартиена да взема с мене за зор за ман.
Мисля да тръгна към 4 - 5 сутринта от София и да се опитам да стигна, ако не някъде след анкара до където съм стигнал разпъвам палатката и така, то и в Истанбул ще е лудница и на границата ма ще видим, като съм сам може да се понапъна малко. Като цяло са ориентировъчни преходите, в движение може да се променят.
Аз нося таблет и външен диск та си точа чат пат от екшън камерата запистие, че да освободя картата и ги съхранявам на диска, после обработвам дома.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 17:45 
Капитан
Капитан

На магистралите можеш да преспиш в Парк Алани, или в Сервиз Алани, (където има и безиностанция). Спал съм на такива места по пейки и беседки без да опъвам палатка, но е имало случаи, когато полицаи са ме гонили и не са ми давали да спя на такива места, ако ме видят. :P Сега не знам какво е положението в момента след тези атентати там...
Иначе аз съм си един динозавър по отношение на модерните технологии. Снимките ми стоят в картата на фотоапарата, а някои по-интересни впечатления и преживявания от пътя, и приключението си записвам в тетрадка, за да не ги забравя. :mrgreen: Когато се прибера в България ще сваля снимките и ще напиша пътеписът в моя сайт. http://vladi.unixsol.org/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 08:30 
Майор
Майор
Аватар

Ами аз мислих край пътя да спя на някой места, но ми се ще да приключа с магистралата на веднъж и след това да търся къде да спя. То на това пътуване и при мене снимките ще се източат в последствие не по пътя :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 09:08 
Капитан
Капитан

Това за спането някъде на магистрала ти го написах в случай, че не си успял да се измъкнеш от магистралите... Иначе някъде край пътя, (но не магистрала) нямаш никакви ядове да разпъваш. Единствените, които могат да те закачат в такъв случай и да се опитат да се направят на интересни са официалните власти, полиция, жандармерия, или армия. Между тях има и много свестни хора, но по-добре на такива гледай да не се набиваш на очи и ще си спестиш ядове и разправии. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 10:35 
Майор
Майор
Аватар

Благодаря за инфото, да ако не съм успял да се оправя на магистралата ще гледам да спя на такива места, вадя спалния чувал и се просвам на пейката хаха :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 16:13 
Майор
Майор
Аватар

Да му се не види, манастира Сумела е в ремонт до Сеп 2016, четох някакви коментари по трипадвайзора за хора ходили на скоро, пускат до някъде, без да може вътре да се влезе, но все пак се вижда от вън та ще го посетя явно. В Синоп има някаква крепост затвор всъщност, която ми привлече вниманието. То ще трябва в района да видя къде ще спя на палатка, може би до морето някъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 17:41 
Капитан
Капитан

Само двамата ли ще ходите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 18:40 
Капитан
Капитан

В същност за сега се очертава всеки от нас двамата да ходи самостоятелно... Аз не съм фен на калабалъка и на груповите карания, а Тони също иска да е сам... Ако специално търсиш група нали писах по-горе, че 6 човека тръгват на 8 юли с ферибота от Бургас за Батуми.
Жалко за манастира Сумела, че чак септември ще работи. Интересно място е и е почти по път. Може да хвърлите едно око на моите снимки от там, ако ви интересува. :mrgreen:
http://gallery.pazardjik.org/v/vladi/Tu ... 7.jpg.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2016, 09:05 
Майор
Майор
Аватар

За Грузия трябва ли да правя застраховка на границата, че май зелената карта не важи ? Ако да колко пари ?

П.С. Звънях в посолството на Грузия в София, някаква на руски ми приказва и не знаела дали трябва след 14:00 ч. да се обадя да питам колежката и. Ма то посолството ми е тука до работата и мисля да се метна пеша следобед да питам на място.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]