Дата и час: 25 Апр 2018, 09:24

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Грузия 2016 год.
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2016, 09:28 
Капитан
Капитан

Тони, жив ли си бре? Къде си?
Аз до вчера не бях сигурен дали ще събера парите за пътуването. Вчера (в петък), обаче си продадох параплана, като в понеделник, вторник ще трябва да си взема парите от ЕКОНТ... И снощи преврат в Турция?!?! :roll: Егати и каръшката година... Ще изчакам седмица и нещо, за да видя как ще се развият събитията, и към 24-25 юли може, и да тръгна. Хич не ми се дават 500 лева за ферибота Бургас - Батуми, още повече, че пак през Турция трябва да се върна... А пък да давам 1000 лева за отиване и връщане за ферибот, за да не карам, изобщо през Турция, това при мен няма никакъв начин как да стане... :roll: Ще видим.

Последна промяна Vladi4 на 16 Юли 2016, 13:01, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2016, 09:46 
Капитан
Капитан

При тоя преврат, как тръгваш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2016, 12:56 
Капитан
Капитан

Ами има още повече от седмица до тръгването ми и то до тогава нещата ще се избистрят. Ако пък много се сгомнясат работите няма да се пътува през Турция към Грузия, а някъде в друга посока... :P
Ами то, аз все пак съм си в България, а Димо, Събин, Тодор и Димитър са някъде в Грузия в момента, или вече са тръгнали обратно към България и сега са някъде в Турция... Тяхното положение в момента е по-лошо от моето. Не знам и Тони къде е... :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2016, 17:33 
Капитан
Капитан
Аватар

Тонико би трябвало да обикаля из Грузия. Сякаш не си е включвал телефона от доста време (както и беше планирал). Надявам се всичко да е както трябва, а ако има грижи да влезе във врхзка.
Пък кризата в Турция мисля ще е история до броени дни, поне за туристи и транзитно преминаващи.

Yamaha XTZ 750 Super Tenere - enthusiast & rider
Suzuki DL1000 V-Strom - rider & owner

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2016, 18:44 
Сержант
Сержант

По план точно днес трябваше да влезе от Турция в България и да нощува в Златарица. Вече е отворена границата (казаха по новините), така че тези дни ще се обади.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2016, 23:53 
Майор
Майор
Аватар

Прибрах се днес през Истанбул мазало беше, но се минава. 850 км за 13 часа ги направих, границата 15 мин, не е толкова зле както го дават по новините. 2 чсса висях задръстен карах в насрещното два пъти на магистралата от Анкара, но всички така караха. Суках насам на там в Истанбул, без GPS не тръгвайте никога :). Мостовете затворени, трафик ужасен, иначе супер приключение, ферибота до Батуми са, пари на вятъра. През планината в Турция е невероятно и бързо, първия ден направих 1340 км за 16 часа. За Vladi4 имам специална снимка ма по на там, ако решиш за Грузия ще ти дам някой съвети, аз поразширих маршрута до Тиблиси и после до Зонгулдак. 5544 км за 8 дни много емоции, каране по черно и по какви ли не пътища бе приключение невероятно, спане на палатка на 2000 м, и дъжд в движение не ме валя никъде, с изключение на, днес от Вакарел до София 20 км ;) до сега за толкова километри не ми се беше случвало да не ме вали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2016, 07:59 
Капитан
Капитан

Много се радвам, че всичко е о'кей и, че си много доволен от този трип!... :P И другите Димо и агитката, и те успешно са се прибрали в България. Не съм се чул още с тях...
А аз съм го решил за себе си. На 24, или 25-ти юли тръгвам... Имам разни въпроси. Тук във форума ли да те питам, или ще дадеш някакъв телефон да се чуем? Инфото от първа ръка е много важно! :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2016, 11:36 
Майор
Майор
Аватар

Една снимка за зарибявка само ;)

Изображение

Един човек, един мотор, една планина - Кавказ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2016, 11:43 
Майор
Майор
Аватар

Успя .... със зарибявката...
ще чакам с нетърпение и останалата част от историята ;-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2016, 20:17 
Капитан
Капитан

Айде чакаме снимки!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2016, 16:11 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Едно интересно и полезно мнение от пътуващи хора, запознати със спецификите на ситуацията "извънредно положение". Моля, хвърлете му едно око, ако ще пътувате в тая посока.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2016, 19:28 
Капитан
Капитан

На какво да хвърля око, щото аз тръгвам на 25-ти през Турция за Грузия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 05:56 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Ама съм глупав - забравил съм линка. Ето:

http://magelanci.com/topic/7188-извънредно-положение-в-турция-какво-да-правим/#entry163702

Така е, когато човек пише от телефон, след нощна смяна. Извинявам се за пропуска.

Тъй като не мога да се оправя нещо с тоя линк - има кирилица в адреса и не знам дали може да се отвори адекватно, ето направо цялото мнение:

Както може би сте чули, от няколко часа в Турция е въведено извънредно положение, което ще продължи три месеца, с опция за удължаване, след съответните законови процедури.

Извънредно положение - какво означава това?

Преди всичко - извънредното положение не е военно положение. Казано с прости думи, това е нещатен режим на функциониране на държавата, при който системите не работят както обикновено, отнети са някои права на гражданите, но не се стига до крайности (военно положение).

Как ни засяга извънредното положение като гости на Турция (туристи, по работа и т.н.)?

По дефиниция - никак, защото не сме граждани на Турция. Все пак е добре да приемем безусловно, че правилата, които важат за местните, важат и за нас...даже с по-голяма сила. Засега не е изяснена рамката на извънредното положение в Турция, но си има универсални препоръки, към които е здравословно човек да се придържа:

-- (преди заминаване) Погрижете се за застраховката си. Изрично се информирайте за валидността на вашата застраховка в условията на извънредно положение - клауза по клауза. Четете внимателно общите условия преди да платите застраховката. Не се доверявайте на голословни твърдения на застрахователните агенти/брокери/продавачи. За всяко тяхно твърдение в полза на закупуване на полицата изисквайте доказателствен материал в писмен вид (от общите условия). Ако все още имате съмнения - питайте за разяснения човек, на когото се доверявате.

-- Избягвайте да говорите за политика, и изобщо да вземате отношение, дори невербално. Дори един многозначителен поглед към телевизионния екран на публично място, когато той показва определени лица или сцени с политическа натовареност, може да ви създаде сериозни главоболия от страна на властите.

-- Избягвайте да се присъединявате към някакви събирания на групи хора, дори и да ви изглеждат напълно безобидни. Най-добре - стойте настрана от подобни събирания, не снимайте, не коментирайте...

-- Като продължение на горното - избягвайте дори масови мероприятия на управляващите. Дори и манифестациите в подкрепа на официалната власт не са вашата чаша чай. Това не е вашата страна, нито е вашата власт, съответно не е ваша работа (освен ако не сте акредитирани журналисти, разбира се). И като казвам „избягвайте“ - четете го и го разбирайте като едно голямо НЕ.

-- Не извършвайте никакви дейности, които не се явяват обичайни за туристите. Не изпълнявайте молби от страна на познати или непознати хора „да ми купиш еди-какво си ей от там, 'щото аз не мога“, „да пренесеш едно нещо от т.А до т.Б“, „да ми услужиш с телефона си“ и т.н. Това може да звучи параноично, но не и в условията на параноична среда.

-- Избягвайте да обменяте валута на съмнителни места. И въобще, избягвайте всякакъв алъш-вериш на съмнителни места и със съмнителни хора. Ако се чуе, че Босфорът е затворен за плавателни съдове, но от някое корабче ви убеждават, че те ще ви превозят от единия бряг до другия - не се качвайте! Ако пребивавате някъде из по-размирните региони, в близост до границата със Сирия - внимавайте с излетите и екскурзиите, които местните туроператори ви предлагат. Същото важи и за по-популярните туристически дестинации всъщност.

-- Ако пътувате организирано, в група, с български или какъвто и да било туроператор - не се доверявайте на водача/екскурзовода/шофьора си! Те нито са официални лица, нито (повечето от тях) имат опит в подобна обстановка. В най-лошия случай даже ще започнат да ви рисуват разни розови картинки и да ви заблуждават, само и само да ви приберат парите за екскурзията/излета/мероприятието. В случай на възникнало усложнение не се доверявайте на туроператора! Звънете незабавно в посолството на България в Турция, в някой от консулските отдели или в Ситуационния център на МВнР в София. Най-долу в това мнение са изредени всички адреси, телефони, е-адреси.

-- Носете личните си документи винаги със себе си. Това поначало си е изискване към чуждите граждани в коя да е държава, но поради различни причини повечето от нас се изхитряват и се движат из градовете не с паспортите си, а с техни фотокопия. В следващите три месеца в Турция забравете за тази практика! Заради затегнатата ситуация едно, че ще има повечко проверки на лични документи от страна на властите, и второ, че ако хванат някого без документи, вероятно ще се отнесат към него по-строго от обичайното.
Българската лична карта не е легитимен документ за самоличност в Турция. Паспортът е. Личната карта може да ви послужи за легитимиране в случай на загубен или откраднат паспорт, но това не е гарантирано, особено в условията на извънредно положение.

-- (преди заминаване) Погрижете се паспортът ви да има достатъчно остатъчна валидност за времето на целия ви престой в Турция. Знаете, тук сме го обсъждали това - „в петък влизам в Турция, в неделя излизам, паспортът ми е валиден до понеделник - може ли?“ Може и да може, ама друг път. Не сега. Сега се придържате към официалните правила. Понеже те, поне на английски език, звучат леко двусмислено, разглеждайте възможно най-консервативния вариант за вашия конкретен случай. Ако преди пътуването не сте сигурни за паспорта си - питайте в посолството на Турция в България.
Официалните източници по малко особен начин твърдят, че българин може да влезе в Турция дори с изтекъл паспорт. Въздържайте се от експерименти в тази посока през следващите поне три месеца. Внимавайте да не стане така, че валидността на паспорт ви да изтече по време на престоя ви там.

-- Внимавайте какви страници в интернет посещавате. Вероятно като излязат подробните правила по време на извънредното положение, там ще има казано нещо по този въпрос. По принцип подслушването на трафика е незаконно, но е добре всеки да си има едно на ум. Осведомете се за официалните забрани/ограничения по този въпрос и ги спазвайте. Ако в Турция забранят "Twitter" - при престоя си там не ползвайте "Twitter". Ако забранят "Facebook" - забравяте за "Facebook". Ако забранят magelanci.com - теглите една майна и пускате анонимайзъра ;)

-- Не фотографирайте служители и обекти на силовите ведомства, освен ако нямате изрично разрешение за това. Полицаи, войници, автомобили и друга техника, заграждения, полицейски участъци, казарми, антени - не. В най-добрия случай ще ви накарат да изтриете фотографиите/записите или ще ви конфискуват устройството, в най-лошия...не ми се мисли.
За изричното разрешение - ако получите такова, гледайте да е от възможно най-висок чин. А не сержантът да ти каже „снимай“, пък после лейтенантът да те награби.

-- Опитвайте се да предвиждате евентуалните проблеми и да ги избягвате. Мислете като Стратега Пенев - с два-три хода напред. Пример: в Турция официалната религия е ислямът, но като цяло държавата и порядките в нея са светски. Обаче никой не знае дали утре Шериатът няма да бъде приет със задна дата, затова е по-добре да не разнасям шишета с ракия в багажа си.
По тази точка всеки сам определя за себе си строгостта на евристичните си алгоритми, с които да предвижда евентуалните бъдещи проблеми. За някого алкохолът от примера може да е праг на поносимост, за друг - не. Това зависи и от други фактори всъщност - продължителност на пребиваване, място на пребиваване и така нататък. Едно е да си за два дни в Истанбул, друго - за месец в Анадола.

-- Ако все пак някой поради небрежност или лош късмет настъпи мотиката и му се наложи да посещава полицейско управление или друга институция от подобен тип/с подобни функции - да се позове на правата си и моментално да поиска съдействие от страна на българските официални лица в Турция, които имат правомощия да извършват подобни дейности. Обикновено това са служителите от консулствата и консулските отдели. Ще перифразирам една препоръка от препратката, която дадох по-горе: Въведете номера на консулския отдел в съответния град/регион в телефона си с опция “бързо набиране”.

-- Следете редовно официалната информация, която излиза от българското МВнР. Придържайте се стриктно към дадените от министерството препоръки.

Пиша всичко това на базата на личен опит и познания (бях в Либия, когато избухнаха вълненията там, на стотина километра от Триполи, без паспорт, без познания по арабски език, без телефон, без нито един сънародник в радиус от около 50 км.), не претендирам за изчерпателност, всяко допълнение е добре дошло.

ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В РЕПУБЛИКА ТУРЦИЯ

Посолство на Република България в Анкара, Република Турция
Адрес: Atatürk Bulvarı № 124, 06680 Kavıklıdere-Çankaya, Ankara, Republic of Turkey (гр. Анкара, кв. Кавъклъдере, Чанкая, бул. „Ататюрк” № 124)
Тел.: +90 312 467 20 71; +90 312 427 51 42
Факс: +90 312 468 69 56
Дежурни телефони в извънработно време:
+ 90 312 467 20 71; + 90 312 427 51 42
+ 90 533 376 37 69 /мобилен/
Работно време: По - Пт, 09.00 - 17.30 ч.
Приемно време за граждани: 09.00 - 12.00 ч.
E-mail: Embassy.Ankara@mfa.bg
Website: http://www.mfa.bg/embassies/turkey

Генерално консулство на Република България в Истанбул, Република Турция
Адрес: Ahmet Adnan Saygun Cd. № 34, Ulus - 2.Levent, 34340, Istanbul, Republic of Turkey
Предоставя консулско обслужване за областите: Истанбул, Коджаели, Сакария, Чанаккале
Тел.: +90 212 281 01 14; +90 212 281 01 15; +90 212 281 01 16
Факс:+90 212 264 10 11
Дежурни телефони в извънработно време:
+ 90212 281 01 14; + 90212 281 01 15; + 90212 281 01 16
+ 90 533 383 64 14 /мобилен/
Е-mail: Consulate.Istanbul@mfa.bg
Website: http://www.mfa.bg/embassies/turkeygc2

Консулска канцелария в Бурса към Генералното консулство на Република България в Истанбул
Адрес: Adalet Mah.„Aydın Sok” № 1, Osmangazi-BURSA , 16180, Turkey
(ул. „Айдън сокак”, № 1, община Османгази, квартал Адалет, 16180, БУРСА)
Предоставя консулско обслужване за областите: Бурса, Балъкесир, Биледжик, Мугла, Денизли, Айдън, Маниса, Измир, Ялова.
Тел.: +90 224 245 55 00; +90 224 245 56 00; +90 224 245 52 52
Факс: +90 224 245 55 09
Дежурен телефон в извънработно време: +90 549 795 77 74
E-mail: Office.BURSA@mfa.bg

Генерално консулство на Република България в Одрин, Република Турция
Адрес: Република Турция, гр. Одрин, бул. Талятпаша Асфалтъ №31
Телефон: +90 2842140617;
Факс: +90 2842148482
Дежурни телефони в извънработно време: +90 5336298164 /мобилен/
Е-mail: Consulate.Edirne@mfa.bg
Website: http://www.mfa.bg/embassies/turkeygc

Дирекция "Ситуационен център" (България)

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център":

+359 2 948 24 04;
+359 2 971 38 56;

е-mail: crisis@mfa.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 07:06 
Капитан
Капитан

Благодаря за инфото! В същност повечето от тези неща аз ги спазвам в друга държава и без да има извънредно положение. Във Франция и в Белгия май вече втори месец има извънредно положение... Босфора няма да го затворят, и изобщо, човек не трябва да се паникьосва, и не трябва да се вярва на 100% на официалните източници, а пък на разни журналистически "бомби" и писаници, изобщо не трябва да се доверява.. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 07:13 
Подполковник
Подполковник
Аватар

С теб сме! Пожелавам приятно и безпроблемно пътуване! Чакаме те живи здрав, заедно със задължителните снимки и пътепис. И междувременно - тайничко и благородно завиждаме - поне аз, със сигурност!

Леко и безаварийно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 07:41 
Капитан
Капитан

Благодаря! Стягам се. Ще видим какви ще ги накъдря... :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 08:38 
Майор
Майор
Аватар

Карай смело, няма да имаш никакви проблеми в Турция. Босфора няма как да го затворят за дълго време освен ако не стане война :) което е малко вероятно. Настроението на хората е съвсем различно. Общо взето повечето е журналистически простотии, иначе на място не видях нещо кой знае какво като проблем, просто висях 2 часа на едно място и това е, нито разрушения по пътищата, нито някакви разрушения по мостовете, всичко си е както преди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 13:59 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Последно кога тръгваш Владич?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 15:08 
Капитан
Капитан

На 25-ти рано сутринта ще атакувам. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 16:36 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Приятно пътуване! И късмет!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]