Дата и час: 14 Дек 2018, 10:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Грузия 2016 год.
МнениеПубликувано на: 20 Май 2016, 11:31 
Капитан
Капитан

Мисля че няма, но за всеки случай съм отправил запитвания към наши хора ходили с мотори в Грузия. До довечера ще знаем със сигурност. :P За руснаци няма застраховка при влизането им в Грузия от Русия, това го знам със сигурност. За Армения застраховката се плаща на границата някъде от порядъка на 10-15$ за десетина дни, но теб в същност Армения не те интересува. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2016, 11:41 
Майор
Майор
Аватар

Ами forry 2009 е плащал и то бая, но не знам дали не е отпаднало, аз за всеки случай пак ще звъня в посолството след 14:00 ч. да видим какво става или ще ида направо до там, но да видим и при тебе какво инфо ще дойде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2016, 18:28 
Капитан
Капитан

Нашите хора не са си правили застраховка при влизане в Грузия. Ето какво изрових от един официален сайт. :P
Грузия не е страна по европейската застрахователна система „Зелена карта”, поради което тази застраховка не е валидна в страната. В Грузия няма изискване за наличие на застраховка „Гражданска отговорност” при управление на МПС, но посолството препоръчва такава да се сключи на границата при влизане в страната. При ПТП полицията констатира вината на участниците, след което, при липса на застраховка, последните се договарят помежду си за размера на сумите и начина за възстановяване на щетите.
За нарушение на правилата за движение се налагат парични глоби, които се заплащат по банков път, без значение дали сте местен или чужд гражданин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2016, 22:59 
Майор
Майор
Аватар

Да вземете да напишете после по един пътепис за нас кибиците . пожелавам ви безаварий о

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2016, 12:11 
Капитан
Капитан

https://www.youtube.com/watch?v=_2ymInPE_sQ
Е за това се ходи в Грузия. :lol: Ама тия през май месец са били. Юли и август месец няма мъгли и дъждове и човек може да се качи по-високо в Кавказ и повече неща да види. :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2016, 09:29 
Капитан
Капитан
Аватар

Много яко, адаш! Пожелавам ти да си жив и здрав да обикаляш света още дълго, а на мен си - да имам времето, та да мога да споделя някое такова пътуване с теб! С тебе винаги е интересно!

Yamaha XTZ 750 Super Tenere - enthusiast & rider
Suzuki DL1000 V-Strom - rider & owner

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2016, 10:09 
Майор
Майор
Аватар

Vladi4 написа:
Нашите хора не са си правили застраховка при влизане в Грузия. Ето какво изрових от един официален сайт. :P
Грузия не е страна по европейската застрахователна система „Зелена карта”, поради което тази застраховка не е валидна в страната. В Грузия няма изискване за наличие на застраховка „Гражданска отговорност” при управление на МПС, но посолството препоръчва такава да се сключи на границата при влизане в страната. При ПТП полицията констатира вината на участниците, след което, при липса на застраховка, последните се договарят помежду си за размера на сумите и начина за възстановяване на щетите.
За нарушение на правилата за движение се налагат парични глоби, които се заплащат по банков път, без значение дали сте местен или чужд гражданин.

Не отидох до посолството да питам, ама тя дни ще се пробвам пак, но хич не ми се плаща 60 $ за няма нищо, ако може без няма да плащам. Един приятел с кола преди 2 години е ходил и не е правил застраховка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2016, 12:51 
Капитан
Капитан

Аз няма да правя застраховка за Грузия и евентуално Армения...
Взех рошавите гуми за БМВ-то, но още не съм ги монтирал. Отпред изрових втора употреба една Хайденау К 60, а отзад купих чисто нова Митас Е 07. Ще ги монтирам тези гуми, ще сменя маслото и, като дойде юли, и събера парите отлепям. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 17:03 
Майор
Майор
Аватар

Аз днеска взех 3-тия подред комплект Anakee 3, че с предишните ходих до Русия и вече са за кофата почти. Трябва да монтирам тези дни, то какво рошави ако взема на магистралата са довиждане, то и за тези ме е яд ако е много жега, че както са новички ще се изгладя до Анкара хаха.
И аз няма да правя за Грузия застраховка ако не е задължително разбира се.
За Турция ще си ползвам стикера за магистрали от миналата година, но май няма да го зареждам, защото така ли иначе не ми взима от него ако не го показвам хаха :) ако трябва на връщане ще спра да го заредя. Това със стикера не е добре измислено за мотори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 20:15 
Капитан
Капитан

Тони ти пишеш, че си си взел стикер KGS през 2015 г, но сега вече системата е HGS. Пише, че може да се прехвърля сума от KGS на HGS без отдръжки и приспадане. Аз най-вероятно ще купя HGS на пункта в Истанбул. Стъклото ми е тъмно и не знам, ако я залепя отвътре дали ще имам проблеми? Според по-запознати няма да има проблеми, защото камерата не чете бар кода, а някакъв чип, който е в лепенката, и който явно излъчва сигнал...
Сега за гумите. С Мишлен Анаке 3 не съм карал, но с Анаке 1 купени чисто нови преди време изкарах 30 000 км със задната, а 28 000 с предната такава на БМВ-то. :P Карал съм и с Метцелери Туранс и с Туранс ЕХР, които също са мнооого добри... Това обаче за мен са шосейни гуми. Водят се 80+20% асфалт + черно, но.... Тези, които сега съм приготвил са 50+50% асфалт + черно. Решил съм да мина някои и друг проход над 2000 м нмв в Кавказ. :P
Хора са качвали такива Хайденау К 60 и Митаски Е 07 на БМВ-та Адвенчъри и са много доволни. Казаха ми, че ако не ги юркам с много високи скорости от порядъка на 160-170 км/час по магистрали, то тези дуал-спорт гуми спокойно ще ме изкарат над 15 000 км. Аз вече писах, че нямам никакво намерение да се правя на Валентино Роси по турските магистрали, и изобщо по пътищата. На черно тези гуми също държат достатъчно добре, за да нямам притеснения по черни пътища, на места, където, ако съм със шосейни гуми ще бера ядове и ще ми треперят мартинките, ако изобщо успея да мина.
Кавказ това не са Алпите... Планината там е много по-сериозна, по-висока, много по-дива, а пътищата там на високото са много по-лоши и тежки в сравнение с цивилизованите, и подредени Алпи. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 13:56 
Майор
Майор
Аватар

http://www.motoforum.bg/index.php/topic,58275.msg855710.html#msg855710

HGS е, картата KGS ми седи още в мене от 2008 като ходихме хаха.

Аз по черно мисля да не се навирам, до Местия е асфалт вече до колкото разбрах, дори да прекъсва на места не мисля, че ще е проблем. По на там като взема някое леко ендуро или новата африка хаха, тогава ще гърбя по такива пътища, но с мотор 300 + кг ми се вижда безсмислено упражнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 14:31 
Капитан
Капитан

До Местия е асфалт. Аз обаче ще се пробвам и на други места и проходи, където пътищата са черни. :P
Ето тук имам един сайт на руски за турските магистрали, от където можеш да си изчислиш цялата сума, която ти е необходима в зависимост от това, къде ще караш. http://autotraveler.ru/turkey/
Стъклото ми е тъмно, но не е метализирано. Най-обикновена пластмаса, която в същност е прозрачна, но слабо. Ще го лепна отвътре в средата под горният ръб и се надявам да няма проблеми. В същност на отиване даже и да съм в крачка едва ли ще ме хванат, защото системата реагира след 7 дни. Обаче на връщане вече ще са минали повече от 7 дни... :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2016, 15:38 
Майор
Майор
Аватар

За стикера имаш 15 дни гратисен период не 7, поне така чета на Турския сайт с гугъл преводача.
Обаче аз гледам, че до Истанбул и обратно са ми взели само веднъж 1,25 и сега имам 28,25 в картата, реално камерите снимат отпред и не ти хващат номера, тоест мисля да не зареждам в картата нищо, то всъщност за мотора и карта не ми дадоха ами само стикер, реално ако се наложи да го зареждаш, трябва да го отлепиш и ада го носиш вътре, защото нямаш карта, за колите дават и карта със същия бар код и с нея зареждаш. Като питах на гишето ми казаха стикера да го сложа в джоба и така и направих, но не го чете тогава и си караш и не ти взима пари. Ако те спрат някъде го показваш и толкова, та купи си стикер за 30 лири слагай го в джоба и си карай според мен, за моторите най- вероятно няма да правят проблеми. Аз мисля така да направя, то реално имам достатъчно пари в стикера, че дори да ми отчита да стигна до Анкара, след това на връщане ако трябва ще спра да си дозаредя ако са ми свършили парите в стикера в което се съмнявам. Реално трябва да ти чете номера автоматично и да приспада пари ако не е отчело стикера, така е направена, че снима и чете само отпред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2016, 17:14 
Капитан
Капитан

Ако реша да съм напълно редовен до Болу по двете магистрали и мостът над Босфора ми излиза обща сума от 27,75 лири. Или още на отиване, почти ще съм изразходвал стикера, ако е от тези за 30 лири. :roll: Ако взема от 50 лири стикер общо на отиване и на връщане по същият път и същите магистрали, но без плащане на моста на Босфора, (защото от Азия към Европа не се плаща за моста), ми излиза крайна сума от 50,75 лири. Ще съм в крачка за по-малко от 1 лира в края на пътя.... :roll: Тъпа работа....
Ще взема от 30 лири стикер на отиване, а после на връщане ще го мисля... Може да не се качвам на магистрали на връщане, а да сляза надолу към Дарданелите и да мина с ферибота при Гелиболу. Това ще ми удължи пътя през Турция с поне 200 км и ще дам повече пари от 30 лири за бензин, но пък няма да карам по магистрали, а по хубави локални пътища. :P Ако бързам, обаче пак ще пълня стикера и пак ще съм по магистралите и през Истанбул. Няма начин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 13:22 
Майор
Майор
Аватар

Но нали и казвам, минимума е 30 лири при закупуване на стикера, в крайна сметка ако не ти дадат карта за зареждане на стикера както беше моя случай, не можеш да го залепиш. Залепиш ли го означава, че повече не можеш да го зареждаш този стикер с пари или трябва да го разлепяш всеки път, което си е проблем. Някой си го лепят на каската :) хаха и ходиш с нея да зареждаш. Но не мисля, че ще ти вземе пари като не го показваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 19:27 
Капитан
Капитан

Тони най-прясна информация получих току що от колега.... Значи купуваш си стикер и си го лепиш, а не го криеш. Системата те снима и си отчита парите. Заедно със стикера, когато го купуваш ти дават бележка, че си го купил този стикер. Нещо, като касова бележка но с повече данни. Минаваш навсякъде без проблеми, защото бариери вече няма. Чак, когато дойде време да напускаш Турция, точно преди границата има Поща. Отиваш там със бележката, и колкото пари не ти достигат, с колкото си на червено, на минус, си ги доплащаш. Не кръглата сума, както при допълване на стикера някъде из Турция, а точно, колкото не ти достигат! Може и 1 лира да е! Ако имаш в повече в стикера не ти ги връщат! Това е инфо от колега, който миналата година ходи до Иран с приятелката си, но с два мотора. И за двата са купували стикери поотделно, но не в Истанбул, а чак някъде към Газиантеп, защото са минали и през южна Турция.
За мен тази информация ми решава въпроса със стикерите. Купувам най-евтиният и си го лепя отвътре на стъклото. На връщане, ако минавам през магистрали ще си доплатя на границата. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 13:56 
Майор
Майор
Аватар

Най- евтиния е 35 лири като моя, 5 лири за стикера и 30 лири заредени. Пазя бележката сега я видях, на нея има номера на стикера, но не искам да го лепя защото после ще искам да го махна и ще се повреди. И онзи от пощата ми каза слагай в джоба :) та пак мисля така да направя. Сложих преди малко новите гуми и ми останаха едни Anakee 3 с живот около 5000 км за продаване :) дот 2013 :) на някаква символична цена. Трябва по на там да сменя и маслото и малко да покарам да видя, че всичко е наред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 15:15 
Капитан
Капитан

До като си пишехме тука и се обяснявахме пичовете тихом-мълком се стягаха и днес тръгнаха за Грузия и Армения. Димо, Димитър, Сабин и Тодор. Две БМВ-та, от тях Адвенчъра 1150 на Димо и F800 GS на Димитър и два КТМ-а 990. Като гледам всички са с рошави гуми и май няма да се задоволят с каране само по асфалт. Предполагам, че към началото на юли ще се приберат, така че ще имаме съвсем прясна информация.. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 17:19 
Майор
Майор
Аватар

Това е добре,
аз направих последно тестово каране 585 км в Събота с новите гуми да видя как е мотора, струва ми се ОК. Остана само маслото да му сменя и да опаковам багажа :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2016, 09:31 
Капитан
Капитан

И аз съм готов. :P Смених маслото, спирачната течност, въздушният филтър, долях и заредих акумулатора и накрая смених гумите с по-рошави.
Остана на наглася парите, че само половината съм събрал и веднага тръгвам... :mrgreen:
Между другото, ако някой следи тази тема и смята да пътува от Грузия в Русия да предупредя, че Верхни Ларс е затворен и връзка в момента от там Грузия-Русия няма... Има голямо свлачище в Дарялското ждрело и сега го разчистват. Информацията е, че до две седмици може би ще отворят този проход и КПП-то на Верхни Ларс.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]