Дата и час: 17 Ное 2018, 23:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010, 13:10 
Полковник
Полковник

Идеята: тръгване в събота следобед от Софето (до 14 съм на работа и това налага нестандартният час за тръгване - 15 часа)!
Маршрутът:София-Благоевград-Делчево-Щип-Велес-Прилеп-Битоля-Царина-Охрид (430 км). Нощувка в Охрид.
Ден втори-Охрид-Струга-Елбасан-Тирана-Шкодер-Хан И Хотит- Тамара-Вермош-Плав-Мурино-Цакор пролаз-Пейе-Дяковица-Призрен-Брезовица-Доганович-Скопие-Кюстендил-София (813 км).
Подробности по маршрута: За първият ден съм избрал сравнително по-малко популярният (и по-интересен) маршрут между София и Охрид. Преминаване през ГКПП Станке Лисичково в Македония и оттам през Делчево, Щип и Велес по "царския" път. Между Велес и Прилеп се преминава през един доста живописен път (вместо по магистралата и главният такъв) през Бабуна планина. Оттам отново правя сметка да направя още една любопитна забежка. След Битоля вместо през Ресен ще хвана през Царина и през планината Галичица ще се спусна към Охридското езеро. Пътят е изключително живописен по светло-ще го видя как е по тъмно :mrgreen: Нощувка където се намери в Охрид (там поне места за спане дал Господ).
Същинското пътуване всъщност е през вторият ден - ранно тръгване от Охрид и през Струга се влиза в Албания като се кара по главният път през Елбасан до Тирана. В Тирана никога не съм бил и правя сметка да наваксам пропуснатото като му отделя час-час и половина за разглеждане и отмора. Оттамм също по стандартния път през Шкодер до Хан и Хотит. След това населено място "белите" хора продължават към Подгорица в Черна гора, но аз определено не мисля да го правя (освен ако не случа на някакви поройни дъждове). Тук "верният" път върви на север непосредствено по границата с Черна гора като навлиза навътре в планината Проклетия. Дистанцията не е голяма (Хан и Хотит - Вермош е петдесетина километра), но половината път е черен с голяма денивилация и серпентини! Преминава се в Черна гора при Гушине. Оттам покрай Плавското езеро и Мурино се хваща през един от най-непопулярните и завързани маршрути в околията - Цакор пролаз в посока Косово. Слиза се в Пейе и през Дяковица се хваща към Призрен. Естествено от Призрен се цепи през Шар планина, а не по нормалния път и се излиза на Доганович. Оттам всичко е ясно - посоката е Македония (отново), за да се избегнат евентуални ядове със сръбските митничари при излизането от Косово. Та следва Скопие (транзит) и през Крива паланка и Гюешево към Софето.
Подробностите: пътувам с Африка (демек не съм състезател), то и маршрута не позволява кой знае какви космически скорости. Основното ще е стегнато каране с кратки спирания за зяпане и снимане. Акцентът ми на пътуването е карането през Проклетия в Албания, покрай Плавското езеро и през Цакор пролаз в Монтенегро и Шар планина в Косово.
Документи и валута: нужни са ви валиден червен паспорт и валидна зелена карта. Валутите в горните страни са: денари (Македония), леки (Албания), евро (Черна гора и Косово).
Ако някой има някакви мераци да пише в темата :wink:
П.п. При евентуално тотално разваляне на времето естествено няма да се пътува... Младежкият ентусиазъм отдавна ме е напуснал...

Последна промяна forry на 01 Сеп 2010, 09:01, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010, 13:33 
Майор
Майор
Аватар

Машшалла... =D>

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010, 15:47 
Полковник
Полковник
Аватар

Де спри се де... #-o . А и с тоя засукан маршрут , пак ще си пътуваш сам. Мисля си че за мотаене в Косово не би трябвало да има проблеми ,понеже вече се влиза в Сърбия с ЛК , с други думи печатите липсват , ама знае ли човек.

p.s.По тия баири с тая калпава помпа :ozyben: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010, 16:19 
Полковник
Полковник

Ааа, не така! Ще трябва поне един да се прежали да дойде с мен, че африката пали само с бутане (поради липса на читав акумулатор), а да си я бутам сам нещо не ме блазни... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010, 16:59 
Подполковник
Подполковник
Аватар

гррр... Връщаш ми го за Турско ли?!? :evil: :evil: :evil:

http://www.expertmotors.bg
http://www.vinolamancha.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 10:18 
Полковник
Полковник

Както е модерно напоследък, държа масовата аудитория да е уведомена за това какво се случва с моите творчески планове... Та, засега не съм измислил нещо още по-засукано от горното като маршрут, но никога не е късно :lol: Второ, тръгването се променя - ще е с час по-рано, т.е. тръгвам в събота (04.09.) в 14.00 часа от Красно село (София) от кръстовището на "Цар Борис" и "Житница". Ако някой мълчаливец му се пътува, да е на уреченото място в уречения час! Телефон за връзка - 0897 86 60 93, макар че напоследък нямам навика да го вдигам (телефона де) :ozyben:
П.п. Опитах се да съм в крак с времето и да постна карта на замисления маршрут, но...Гугъл мапс упорито ми твърди, че не може да ми измисли маршрут по така зададените критерии в Албания и Черна гора, защото по този маршрут не мога да мина! Я, те па че ми кажат на мене :mrgreen:
И още едно уточнение: Не пиша с отчаян апел за компания, държа да подчертая! Аз по принцип чудесно си пътувам и сам, както и основно правех допреди две-три години. Пиша с ясната идея, че маршрута си струва и е доста непопулярен, а има какво да се види и усети! В тази връзка всеки с подобна на моята нагласа е добре дошъл! А ако не - поне съм дал идея за интересен, близък и нескъп маршрут, който можете да осъществите ннякога

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 12:15 
Капитан
Капитан
Аватар

ако плановете ти не са свързани с нещо конкретно за точно този уикенд, за следващия съм на линия (11-12.09).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 12:26 
Полковник
Полковник
Аватар

Дайте ми пари и мотор , и тръгвам !!!

п.п. :ozyben: , Архимед , с искането си за опoрна точка бледнее пред мен ... От друга страна , си мисля че не е честно , да не ида и аз , ама , живота не е справедлив , напоследък и в повече [-X .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 12:35 
Полковник
Полковник

bushiDO написа:
ако плановете ти не са свързани с нещо конкретно за точно този уикенд, за следващия съм на линия (11-12.09).

Аз на практика конкретни планове никога нямам... Уви, обикновено използвам някакви добри стечения на обстоятелствата, тоест благословията на шефа, на жената, някакви налични парични потоци, валидни документи и що годе вървящ мотор... Та в тази връзка ми е трудно да мръдна пътуването със седмица напред... Най-малкото следващата седмица ще съм с изтекла гражданска, която не мисля да подновявам до напролет.

go6o написа:
Дайте ми пари и мотор , и тръгвам !!!

Ами за мотора мога да помогна - добре познатият ти Брус Ли довечера би трябвало да излезе от бокса, а ти не е като да не го познаваш или да не си го карал в дъжд по балканските чукари :ozyben:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 12:46 
Капитан
Капитан
Аватар

Много сте гадни... :mrgreen:
Приятно каране.
Аз поради гореспоменатите причини също не мога да се включа.
Т.е. само парите леко ми липсват, но това било хронично :mrgreen:

Forry, Имам един акумулатор, в прилично състояние 14А, със скъсани уши, ако може да си ги направиш се обади.

P.S. 16A e... за мотор, голям.
Мислех че от него е проблема, и купих нов, ама се оказаха едни кабели...

Последна промяна darkrose на 02 Сеп 2010, 16:42, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 15:56 
Капитан
Капитан
Аватар

мдаа... при мен главния ограничаващ фактор са жената и детето, а този уикенд е по-дълаг и мислех с тях да се занимавам, та затова лобирах за следващия. Весело каране, аз може да го дублирам другата седмица...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 16:28 
Лейтенант
Лейтенант

Фори здравей,
ние за този уикенд има(х)ме планове за три-дневно трипче из България (заедно с жените), но днес спътника ми съобщи, че жена му запонала нещо да мрънка, че времето ще е лошо и според мен ще се откажат.
Ако нашата организация пропадне, ще ти звънна да се включим към твоята (аз и жената), че на мен сам не ми се тръгва.
На първо четене, втория ден ми се струва "малко" труден- 813 км, един ден, няколко граници, ние ще сме двама......
Ако все пак решим да се включим, ще помисля над вариант да дойдем с теб до Охрид и на следващия ден ние да направим Охрид- Скопие- София- и без това аз все още не съм стъпвал в Македония, между другото и в Албания и в Косово.
Ако пък и жената вземе да се откаже (въпреки, че специално за трипа вчера и купихме нова каска и ръкавици), ще се включа и за втория ден.
Ако реша да дойда, ще ти звънна утре вечерта да се разберем.
Предполагам, че ще мога да обменя пари и в събота сутринта?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 18:29 
Капитан
Капитан

Ако знаете колко НЕБЛАГОРОДНО ви завиждам :mrgreen: :mrgreen: Имах чалъм да дойда , но ми вървят едни камъни от бъбреците и дори до компа едвам стигам пълзейки ! А и сонова пластмасово нещо едва ли ще мога да ви насмогна на пътищата...не че ми пука за мотора де , ама само щв еи бавя. Явно при добро стечение на обстоятелствата ще се взема за догодина Африка . УСПЕХ И СЕ КЕФЕТЕ ТОТАЛНО!!! :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 19:22 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Само да ви предупредя, че "Тирана... като му отделя час-час и половина за разглеждане и отмора" не знам как ще стане, градът е голям и много задръстен. Движението е трудно и тегаво. Направихме пролетта грешката да навлезем малко в Тирана (поради пропускане на отбивката) и задръстването беше доста сериозно. После главният път нагоре към Шкодер е много натоварен и беше целия в ремонт (може вече да са го оправили). Пътят от Шкодер до Хот (покрай източната страна на Шкодренското езеро) беше изключително отвратителен и става само за ендуро, иначе е мъка. Първоначално навлизането в Албания откъм Охрид - Струга - Елбасан е много интересно и живописно и с хубав път и бързи завои :D Има и доста бункерчета, за щастие празни :mrgreen: Моята препоръка е да се мине колкото може по-бързо в Черна гора - там пътят покрай Шкодренското езеро е в пъти по-добър, кара се по високото и гледката е невероятна (както каза Фил: "Все едно сме в Аватар" :lol: ). Естествено, за по-сериозно ендуро лошият път едва ли е от значение и сигурно и в Албания има такива места и гледки.
Ние тръгнахме от Преспанското езеро, със спиране в Охрид за час-два и после почти без продължително спиране и бяхме в Хот късно вечерта, при сравнително добро темпо (доколкото позволява пътя). Единствено около Шкодер се замотахме да търсим място за спане (не намерихме подходящо за палатки), да сме загубили също час-два.
В Македония, вместо Щип-Велес-Прилеп минахме през Щип-Лесковица-Неготино-Прилеп - уникален път с нов асфалт и перфектни завои (Лесковица-Неготино).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 21:52 
Полковник
Полковник

Асене, пари можеш да обмениш всеки божи ден от 9 до 21. Ако не се сещаш къде е чейнджа, обади ми се да те заведа :wink: Иначе правилно си преценил за втория ден! Няма да е лек...
Емо, здравето преди всичко! Трипове дал Господ и за в бъдеще!
Найджъл, подозирам, че плановете ми в албанската част ще се разбият на пух и прах, още повече, че не съм забравил как преди година и нещо с Гошо минахме 88 километра в Северна Албания за 6 часа! Тирана ако има околовръстно бих я заобиколил с най-голямо удоволствие, но си мислех, че няма! Иначе за ремонтите и кофти терените не ме притеснява - ще съм с африката и то без куфари и пасажер :wink: В общи линии ще се постарая поне да вляза по светло в Косово, пък оттам , когато се прибера... А що се отнася до маршрута Щип-Битоля - това, което предлагаш съм го минавал и просто исках да пробвам алтернативите :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 01:22 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Сега като гледам картата, ние заобиколохме през Durres (по SH7, SH4), защото ни предупредиха че пресичането на Тирана е много бавно. Може и да не се окаже толкова бавно, не знам. На нас не ни се рискуваше, защото нямахме много време. То после пак се кара към Тирана по SH2, защото няма друг път, но после се свива по SH52 и се излиза на главния път на север. Точно тази отбивка изпуснахме и после нямаше къде да се завие чак до самата Тирана (нещо като магистрала е). На мен би ми било интересно из Тирана да разгледам, но трябва да се отдели повечко време. От черногорската страна на Шкодренското езеро се виждаха невероятни планински пейзажи отсреща в Албания - огромни вертикални зъбери (сигурно това е "Проклетия"), така че там трябва да е интересно
За Македония - да, добре е да се проверят всички пътища :) На мен там определено ми хареса :)

Ей това е "главния" път в Албания, нагоре към Шкодер SH1:
Изображение
Изображение

А това е пътя, който от Шкодер отива на североизток към планините (не този покрай езерото, той е асфалтиран):
Изображение

Това е от черногорската страна на Шкодренското езеро:
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2010, 11:23 
Полковник
Полковник

Получи се добро пътуване (за което благодаря основно на Асен, разбира се)! За пореден път се убеждавам, че оптималната формула за подобен тип пътуване е два мотора със соло мотористи върху тях :wink:
Равносметката: изтощителен втори ден и изключително дъждовен първи. Дали фира - една котка, четири врабчета, една бензинова помпа, един CDI и една лампа за маслото :lol: Без малко и двама мотористи да дадат фира, спирайки на косъм от завиващ нанякъде си албански мерцедес (за пръв път осъзнавам как моторът ми изобщо не спира докато чувам звука от свирещата задна гума) :mrgreen:
Полезната информация за следващите тръгнали по този маршрут! Говоря за албанската част основно, другото е ясно. Пътят Елбасан-Тирана - много серпентини, тесен, натоварен и бавен! Тиранна няма околовръстно, но се пресича за двайсетина минути. След това пътят до Шкодер е нещо като магистрала, но не се подлъгвайте от широкото и с добра настилка шосе! В Албания май има най-много джигити на глава от населението и шансът да цунете бронята на някой мерцедес съвсем не е хипотетичен! Пътят между Шкодер и Хан и Хотит е меко казано ужасен (както сподели и Найден)! Отврат!!! Ако имате алтернатива - просто не минавайте оттам, особено със шосеен мотор!
От Хан нагоре в планината към Плав в Монтенегро-пътят е за ендуро или джипка! Не, че местните не джиткат с разни голфчета и кадети по него, но на практика си е сериозно офроуд трасе! Тежък маршрут е (в перфектно време шейсетината километрра ги взехме за 4 часа с три почивки за по 5 минути)! Настилката само в първото изкачване е асфалт, оттам нататък е едър чакъл, редуващ се с едри камъни и множество бабуни! Както каза и Асен - разтърсващ маршрут в най-буквалният смисъл на думата! ГКПП-то между Вермош и Гушине работи нон-стоп, но не тръгвайте по маршрута по тъмно или с неподходящ мотор! Опасността да полетите 600-700 метра надолу в някое дере е съвсем реална! Надъхах ли ви сега? Потривате ли доволно ръце, а? :lol:
Така... ГКПП "Цакор пролаз" е затворено от неопределено време насам и евентуално догодина май пак ще работи! Така че не тръгвайте с мисълта, че ей го къде е Косово! То пак е ей го къде е, но с лека заобикалка от 70-80 км, през Рожайе!
И последно - не плащайте в евро по албанските бензиностанции, че курса го смятат като някакъв сложен алгоритъм от фазите на Луната и нивото на Дунав и то не във ваша полза :mrgreen:
А да...и ако правите нашият маршрут се настройте за около 20 часа стегнато каране вторият ден :ozyben:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2010, 11:52 
Полковник
Полковник
Аватар

Още един хубав маршрут отметнат, а аз трябва да наваксвам ... от друга страна пък се радвам че ми остават няколко набелязани готини уикенд дестинации ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2017, 08:17 
Лейтенант
Лейтенант

Фори,
Докато си преглеждах сутринта телефона - виж на какво попаднах :P
За същия проход ли говорим?
Да полислим за едно "бързо" трипче тази година......... ?!?

http://meteo-ride.com/sh20-%D1%85%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D1%85%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%88/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2017, 19:38 
Полковник
Полковник

Скоро се бях замислил дали пък албанците не са взели да го асфалтират пустият му проход, ама не ми се ровеше и не ми се рискуваше на сляпо да тръгвам натам... Накрая извъртях едно Косово и реших проблема по соломоновски :lol:
Иначе си струва да помислим за един реюниън на Хан и Хотит - Плав :mrgreen: Само като се сетя как изгасна пустата му и африка с пустата и бензинова помпа насред баирите и сега ме напушва смях :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]