Дата и час: 17 Окт 2017, 03:17

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Suzuki 800 VX-94 год.??
МнениеПубликувано на: 12 Авг 2008, 21:00 
Капитан
Капитан
Аватар

Здравей!

Според мен Драго е твоя човек! ( Drago Shadow ) ... Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Фев 2016, 10:29 
Редник
Редник

Здравейте колеги, с риск от всякакви забележки и санкции, изтупвам от натрупания 7-8 годишен прах темата за VX-800.
По стечение на обстоятелствата преди няколко дни станах собственик на един такъв мотор, производство 1993 г. :cry:
От малкото километри (около 20-30) с него, останах с добри впечатления. Тежък, дълъг, доста пъргав, особено в ниските обороти, уникален звук от афтърмаркет гърнетата, скоростите влизат много леко и мазно при малък ход на лоста.
Предстои ми обслужване, та ми се иска да питам какво масло да му търся? В мануала пише за 10w40, стария собсвеник е слагал синтетично HD 20w50, в темата един колега е писал за 15w50 и ето триуменето започна. Количество от 3 литра стига доволно за смяната, ама какво като вискозитет, състав и марка?
Ако има колеги каращи, или карали такъв мотор моля за жокер. Впрочем двигателя е идентичен с този на 800 кубиковия Интрудер и Мародер.
Въздушните филтри са сменяни скоро и са като нови, засега не смятам да ги пипам, а за антифриза и спирачната течност мисля да изчакам едни 22-25 градуса навън пък тогава да ги подменя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Фев 2016, 23:49 
Капитан
Капитан
Аватар

Честито за новата моторетка!

С моя заради кофти масло сменях фрикционни дискове. Винаги (с изключения на въпросният случай) го карам с Motul 5100 (10W40). Някъде под 3 литра масло му трябваха (нещо от рода на 2.7l или 2.8l беше).

Но ако сега съединителят му не приплъзва и двигателят работи добре с маслото, което предишният собственик е слагал - продължи да слагаш същото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2016, 13:20 
Полковник
Полковник

Ами, честит да ти е!
Дай да го видим като имаш фото под ръка!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2016, 16:41 
Редник
Редник

Благодаря колеги, за маслото реших - полусинтетика или синтетика 10w50 от марки Q-8, Yacco или Sunoko да бъде.
Днес ходих за пререгистрация в КАТ - греда, нямат избрана фирма да им прави регистрационните табели и съответно нямат и табели. Поне оформихме заявлението, та горе-долу половината чакане си го изчаках. След 15-20 дни ще е готов с регистрацията и се надявам за 22 март да съм с "новата" моторетка на Бачково. Снимки още нямам, а има и доста неща, които искам да пипна преди да кажа, че визуално ми е харесал. Като го понакипря малко ще кача и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2016, 16:50 
Редник
Редник

И така, да се похваля - днес смених маслото и филтъра. В крайна сметка заложих на една слабо популярна марка ЕНЕОС 15w50 синтетика, но с доста добри отзиви за маслата им. Продавачът ми се кълнеше, че маслото е оригинал, цената ми се стори добре, та за 70 лв. с масления филтър си стиснахме ръцете. Не съм го карал още, че нещо на дъжд ми идва времето, ама и за това ще дойде време. :lol:
А сега и да се оплача, задния спирачен диск ми е за смяна. Прекалено тънък ми се видя и като го измерих, с ужас установих, че вместо 5,5 мм. (при допустимо износване 0,3 мм.) моя диск е 3,4-3,5 мм.
Дискът е 250 мм., с пет отвора за закрепване - мисля си, че и от някой друг модел на Сузуки може би ще стане. След кратка справка с модели на Сузуки поне по външен диаметър 650 куб. Бургман, 500 куб. GS и 750 куб. Катана трябва да са с този размер. Размерите на оригинала са: външен диаметър - 250 мм., централен отвор - 84 мм., 5 бр. отвори за закрепване на диаметър 96 мм., дебелина 5,5 мм.
Мисля си и дали диск 240 мм. би ми свършил работа, разликата от 10 мм. е разделена от двете страни, т.е. накладките ще лягат върху малко по-малка площ, но те и сега не трият в най-външния край на диска (ако триеха там, нямаше да има ръб по периферията).
Помагайте с акъл, колеги!! :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2016, 17:19 
Полковник
Полковник

От Sv и Катана и те са 240 мм. задните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2016, 10:45 
Редник
Редник

Имам един такъв мотор за продаване ако има интерес .http://olx.bg/ad/mototsiklet-suzuki-vh-800-ID6ae4M.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2016, 22:09 
Редник
Редник

Да поизтупам пак прахоляка от тая тема. Тъй като моторите в гаража станаха 3, малко време ми остана за VX-a, досега съм му врътнал едва 1200-1300 км. Двигателят леко припушва от задния цилиндър, по осезателно при отнемане на газта, но разхода на масло е притеснителен - за 300 км. си лапа около 100 мл., което за мен е много. Моторът си върви прилично и при поддържане на скорост около 100 +- 20 харчи около 4-4,2/100, което ме учуди, мислех че под 5-5,5 ще е трудно да се свали, но практиката каза друго. Проблемът със задния диск го реших - сложих от Сузуки ГС-500, като разпробих отворите за закрепване към джантата и всичко заспа.
Тази зима съм решил да му сменя гумичките на клапаните и да почистя карбовете, но първо ще измеря компресията и ако всичко там е ОК - с това ще се размина. Та въпросът ми към по-запознатите с този тип двигатели е - може ли да се сменят гумичките без да се свалят главите? Преди доста време на Ладата го направих лесно, а като гледам схемите газоразпределението е аналогично и си мисля, че би могло да стане и тука магията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2016, 23:02 
Редник
Редник

А форумът, че си е тегав, тегав си е, но мненията по техническите въпроси са ми винаги интересни и точни, та да повдигна отново темата и главния въпрос - смяната на гумичките на клапаните. Времето доста захладня и работата в студен гараж не е особено комфортна, но почнах де. Поразучих и конструктивните особености на моторетката, за първи път се сблъсквам със Сузуки и виждам доста добри решения, но и доста недомислици. Все пак установих, че съм си купил мотор без сериозни падания и в оригинален вид, но за съжаление доста ремонтно непригоден. Голямо разглобяване падна за да стигна до двигателя, компресията ми е малко над 11 на предния и 11 на задния цилиндър, та засега по цилиндро-бутална група мисля да не пипам нищо. Минимумът за налягане е 11, а разликата я дават до 2 кг/см[2]. Очевидно е, че гумичките не могат да се сменят без да се разкачи двигателя от рамата, почти е долу вече, но може би (ако не се свалят главите) ще може да стане и само с накланяне напред. Давайте мнения колеги, моля, че както съм почнал май двигателя ще го сваля и ще си го правя в къщи на топличко, а в някой топъл ден на февруари ще го сваля за монтаж в гаража.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2016, 13:20 
Полковник
Полковник
Аватар

Имаше един тарикатлък който се прилага от автомонтьорите. На мястото на свещта се навива преходник, с компресор се напомпва. Налягането държи клапаните в горна позиция, затворени...
Трябва надеждна скоба за пружините. С подръчни средства е мъка голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2016, 01:38 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Като го дигнете над 16 компресия на стартер имам едни дюзи и малко нафта за подарък :)))))
Това майтап.
Ще е редно при меренето да установиш от къде идва малката компресия/а 11 на мен ич не ми е малка, дали не е степен на сгъстяване??/, дали от бутало и сегменти или от клапани. Става с вливане на малко масло през отвора за свещта и пак мерене. Задължително при първоначалното мерене е да се свалени всичките свещи и да се развърти на няколко пъти двигателя на стартер без компресомер с цел да се качи нормален филм от масло по сегментите и и цилиндъра. Редно е да се замери на студен и на топъл двигател. Тази операция дава информация за проблеми в топлинните хлабини на клапаните.
Припушването при отнемане на газта при топъл двигател принципно е сигнал за смяна на гумички.

Винаги е по лесно при свален двигател, а и не е кой знае каква драма стига да си го сложиш на някоя маса или на тезгях че клеченето е мор голям . А относно смяната им без да сваляш главите мисля че няма да е проблем, сгъни си едно парче стоманена тел и си ти. Нужна ти е само да подпреш клапана докато слагаш контрите /кучетата/ . А за демонтажа на пружините ти трябва само вложка с диаметъра на тарелката и лек чук , по възможност ПВЦ или гумен основното е да не е буталото в ГМТ а в положение на натиснат клапан с монтирана пружина в най долно положение да подпира леко буталото. Не за друго а за да не ти пропадне много клапана след като свалиш пружината. За самото вадене на старите гумички има букет от оферти за клещи и то на цена под 20 и скоби за около 30 лева.

разкебабчвай го с настроение и без да го мислиш това джелезо :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2016, 02:04 
Подполковник
Подполковник
Аватар

galinvayov написа:
Имаше един тарикатлък който се прилага от автомонтьорите. На мястото на свещта се навива преходник, с компресор се напомпва. Налягането държи клапаните в горна позиция, затворени...

Това само при големи разлики и да се установи дали през изпускателните или всмукателните клапани изпуща , не дай боже да духа най много през отвора за наливане на маслото :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2016, 10:45 
Редник
Редник

galinvayov написа:
Трябва надеждна скоба за пружините. С подръчни средства е мъка голяма.

Този трик го видях на някакво филмче по Дискавъри, един американец сменяше гумички на клапани на 8 цилиндров Шевролет, може би надуваше постоянно с компресор, но не стана много ясно. Друго ценно от филма, което ме впечатли беше хубавото приспособление за сгъване на пружините и ваденето на полуконусите на клапана с магнит.
За компресията, в мануала дават нормално 1300-1600 kPa, с лимит 1100, ама чак сега видях, че двигателят трябва да е загрял. Аз мерих на студен, с върнат смукач и отворена газ, и резултата е този, мисля че при топъл двигател налягането би се увеличило още малко. Купих си и гумичките (Vesrah), сигурно има значение производителя, че като знам как лесно се сменят, не ми се мисли какво ще е ако улучиш менте и трябва да повториш процедурата.
Засега спрях работата, че захладня доста и излязоха други ангажименти. А и човек на възраст, ако се уважава, трябва да работи само при душевен и физически комфорт.
Благодаря за подкрепата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2016, 20:37 
Полковник
Полковник
Аватар

От таз марка Vesrah съм купувал семеринги за предница (не съм ги монтирал), купувал съм и маслен филтър... Нещо не ми допада качеството на изработка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2016, 22:07 
Редник
Редник

На опаковката пишеше Made in Japan, затова се спрях на тази марка. На външен вид не изглеждат зле, ще видим колко ще издържат, а и във всички случаи с тях ще е по-добре от тези, които са в момента. Мисля си, че ще извадя добре изпечени гумени втулки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2016, 22:33 
Редник
Редник

Да се похваля, днес леко напече и свалих двигателя. Сам се справих за няма час, само за пускането долу извиках един приятел и без никакви щети вече е на терасата. Сложно закрепване на двигателя към рамата и много спомагателни демонтажни процедури, наложи се да свалям дори задната гума, да освободя крайния редуктор на кардана, за да отцепя шлиците откъм двигателя. В крайна сметка - здрава и надеждна, но ремонтно непригодна конструкция. Чак почна да ме притеснява мисълта как ще върна всичко обратно на мястото му, но сигурно ще се справя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2016, 22:45 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Хвала ,
сега си имаш цяла зима какво да се занимаваш.

При сглобяването задължително ползвай динамометричен ключ за всеки един болт или шпилка .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]