Дата и час: 16 Авг 2018, 20:25

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 182 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2006, 01:16 
Полковник
Полковник
Аватар

Ретроносталгия "измъчва" дизайнерите на "Дукати"

"Нашите мечти живеят в състезателни легенди като Пол Смарт, който ни помогна да запишем най-славните страници в световния мотоциклетизъм. Нашите мечти живеят в класическите форми, в богатите детайли и в цветовете на спортните модели "Дукати" от 70-те години", заяви неотдавна в Токио шефът на компанията Фредерико Миноли при представянето на най-новите модели за 2004 г. И трите мотоциклета олицетворяват великолепната смесица между супертехнологиите, "запазена марка" на Борго Пиенале, и красотата на непреходния "Дукати" дизайн. Моделите "Пол Смарт", "Спорт 1000" и "GT 1000" са нов израз тази философия. Всички те са екипирани с един и същ дезмодронен двигател, наречен "Дезмо 1000 DS", с максимална мощност 84 к.с. и L образно разположение на цилиндрите. Всички те интерпретират под различна форма класическия мотоциклетен дизайн от близкото минало. Както винаги в тях отново са намерили израз и артистични конструкторски решения, затвърждаващи представата за "Дукати" като символ на социален престиж.
Вероятно "Дукати Спорт 1000" е най-атрактивният от трите прототипа. Без да изглежда прекалено състезателен рейсър както "Пол Смарт", "Спорт" ще се хареса на онези, които търсят духа на 70-те и 80-те. Той ще бъде оценен и от почитателите на нейкид класата, заради атрактивния дизайн на откритите "площи" на машината. Жълтият цвят се приема добре и от заклетите дукатисти в Италия, въпреки че компанията е по-известна на Апенините с традиционната си привързаност към червената боя. Тя обаче е запазена само за най-бързите спортно-състезателни машини от рода на модела 999. Носталгично класическият дизайн не стои никак ретро, а модернистично. Така например седалката на "Спорт 1000" е много близка до тази на новия "Воксан Кафе Рейсър".
Когато погледнете право в "очите" Пол Смарт, не може да не си спомните, че през 1998 г. "Дукати" показа един дизайнерски бестселър, наречен МН900. От него бяха произведени не повече от 100-тина екземпляра, което го превърна в колекционерски хит. Сега този модел сякаш се появява под нова форма и име. Пол Смарт носи името на един от най-добрите състезатели на "Дукати", който за първи път излиза на състезанието "200-те мили на "Имола" през 1972 г. с двуцилиндров, V-образен двигател, с ъгъла на цилиндрите под 90 градуса. С него е спечелена и титлата през същата година. Формите на Пол Смарт са подчертано класически, въпреки че в техниката няма нищо старомодно. Предпазният щит, в който е поставен предният фар, е удължен и заоблен в духа на отминалите времена Носещата рама използва стоманени тръби с формата на плетеница. Тези, които са се надявали, че тази машина е направена за някакви максимални състезателни рекорди, се заблуждават. "Дукати" разполага с достатъчно други "оръжия" в това отношение. Целта тук е повече естетическа, без да се подценява и чисто състезателната същност и характер на модела.
"Дукати GT 1000" е отговор на "ценностната криза", завладяла, както смятат някои "критици", съвременния мотоциклет. В търсене на "истината" и най-атрактивни външни форми някои дизайнери поемат назад във времето, търсейки точно там вдъхновение. Носталгията по класиката е оставила своя отпечатък върху почти всеки детайл - омекотени по форма резервоар и седалка, високо разположено кормило, традиционен тип преден калник. При окачването отзад откриваме класическото присъствие на двойка амортисьори и два дълги хромирани ауспуха, по-един от всяка страна. Предният фар също е кръгъл естествено. Седалката пък е почти хоризонтална и двуместна, силно наподобяваща на такива съвременни ретромодели като "Триумф Бонвил" и "Кавазаки W 650". Въпреки че ударението в разработката е поставено върху стила и излъчването, това не означава, че моделът няма с какво да се похвали откъм визия и технически показатели. Фактът сам по себе си, че използва 17-цолови гуми, характерни за суперспортния клас, както и присъствието на относително мощен двигател (8,5 Кгм при 6000/мин) предвещават големи емоции на бъдещите собственици.http://www.ducati.com/bikes/my2006/ducatiModel.jhtml?family=sportclassic&modelName=SPORT1000-06

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2006, 17:52 
Полковник
Полковник
Аватар

Този път съм решил да ви светна за Десмоседичи...
Дукати...тази фирма е нещо като Ферари за мотоциклетизма.Моторите и са истинско произведение на изкуството,а звукът от тях може да засенчи и Виенската опера например(преди и аз го смятах за надценяване,но не и от както имам шанса да притежавам Дукати Монстър Дарк 620 и.е. от 2002 година).Отново като Ферари запазеният и цвят е червеното-наистина моторите им са невероятно красиви.
Основната обаче прилика с империята на починалия през 1988 Енцо е обаче,че както там,така и тук машините им за пътя се правят изцяло от опита от пистите и за пистите.Вижте например Дукати 999 или 749..от окачването Олинс до сухия съединител..
Та въпросната компания преди няколко години взе решението да се завърна в най-висшата форма на мотоциклетен спорт-а именно Мотоциклетната Гранд При.
Проекта за мотор беше започнат на практика от абсолютна нула.Едно от най важните решения беше изборът на двигател.Първоначалната идея на Дукати е била 2 цилидров V двигател с овални бутала.Но в крайна сметка умните инженери разбраха,че за Мото ГП е необходимо изключително и само много много мощност,която откровенно казано 2 цилидров двигател не може да предостави в таква степен.Например техния Тестастрета двигател от Супербайк-пак еднолитров двуцилиндров по това време имаше около 190 конски сили-доста по-малко всравнение с постигнатото от Хондата в Мото ГП например.А като прибавим и ,че по правила 2 цилиндровия може да е по-лек едва с 10 кг това определено изкочи от главите на проектантите.Вече някъде по това време в главата на някой инженер се е зародила идеята за Туинпулс система.Въпросното нещо е една много интересна идейка-ето как работи:Взимаме един 4 цилидров агрегат и въпреки,че е с 4 цилиндъра с Туинпулс той запазва обичайните характеристики на 2 цилидров V-еластичност и "отношение" със задната гума на мотоциклета.За разлика от обичаен 4 цилиндрак ,където 4те цилиндъра имат различно време за подаване на искра,тук на всеки ред от цилиндри се подава искра по едно и също време.Просто машинката е 4 цилиндров Ви туин :) Но и не трябва да се пренебрегва факта,че не може само да се пипне електрониката тук таме и да само да се промени редът на работа за да се получи туинпулс-всичко трябва да е съобразено с "доставката" на мощността и коренното различно натоварване на отделните елементи(от които най-пряко азсегнат коляновия вал ,които трябва да е съвсем различен).
На практика тази система често води и до спад в пиковата мощност,но не и в този случай.Тук идва още една уникална черта на машината.Тя се крие и в прекалено много сериини мотоциклети и изключително стара-става въпрос естествено за системата,която контролира движението на клапаните-Десмодромик.Навярно не е приятно,когато я имаш на сериината си машинка и трябва да даваш по 600 долара на всеки няколко месеца за да се подържа.След това ще публикувам няколко снимки за да ви покажа точно как работи,защото е трудно да се обясни без чертежче,но иначе принципа е много прост-при обикновените двигатели клапаните се отварят силово с помощта на гърбицата на разпределителния вал и евентуално повдигач или кобилица,и се затварят с помощта на пружината.Тук пружина липсва-за сметка натова намираме една крайно интересно система от вал и няколко "колелца"(както казах ще пусна картинки),която затваря силово клапаните.Резултата от това-много ама наистина много високи обороти.Като прибавиш и към това вече станалата философия на Дукати да намалят хода на буталото за сметка на оборотите..ефекта от Туинпулс се неутрализира напълно-още повече-получава се най-мощния мотор в Мото ГП-както каза един от инженерите тази година при откриването на новото Дукати Десмоседичи за 2005-"Почти винаги ездачите искат още и още мощност-не и при нас-нашия Десмоседичи двигател дава всичко необходимо,че и повече."(все пак чудовището достига над 18 000 оборота!И то с лекота!)
Забравих да спомена,че и ъгълът между цилиндрите не може да изненада всеки погледнал малко техническите характеристики на някое Дукати-90 градуса.
След това трябваше и да се направи достойна ходова част и електроника за този двигател произведение на изкуството.Тук отново нищо не ме изненада-тибичната тръбна конструкция позната ни от 999,998,996,916...окачването е дело на магьосниците от Олинс,а голяма част от електрониката(включително и управлението на двигателя) от Магнети Марели.
В резултат се получи един изключително конкурентно способен мотоциклет-все пак взе една(макар и спорна) победа на Каталуня през 2003.
За мен проекта на Дукати има голямо бъдеще,но не мисля,че просто развитието на проект от такава класа беше достойно за Трой Бейлис например.Същото важи и за сегашните им ездачи-Лорис и Чека.Сигурен съм,че ако Вале отиде там след 2006(доста вероятно) нещата ще потръгнат в друга посока.
И след първия сезон на Дукати,които хич не беше зле дойде вторият.Преди да дам моето мнение ето някои друг факт относно промените за 2004 година:Както и пичовете от Дукати се изразиха-тук не става въпрос за революция ,а за еволюция.Ето някой от новите елементи:
Нов преден калник резултат от аеродинамичните тестове в тръбите.Въпросния комопонент и подобрява потока към радиатора.
Освен това Дукати също като Хонда се стреми към перфектно централизиране на масите и взе някой идейки от тях-например представения през 2004 резервоар,който продължава чак под седалката за оптимизиране на центъра на тежестта като цяло.
Спойлерите и аерото на машината бяха доста променени,като бяха запазени напрактика почти същите характеристики на въздушно съпротивление,но с по-добро използване на въздуха за охлаждане.
Видяхме още нова задна вилка със подобни на миналотогодишната характеристики ,но значително олекнала.А иначе в предното окачване-отново беше Олинс но вместо 50 мм,вилката беше 42!Интересно решение,което най-вече се свързва с олекотяването на мотоциклета,а относно възможностите на новия елемент-трудно е да се каже,защото навлизаме в дебрите на различните стилове на каране.
А относно рамата-аз лично не забелязах промени-единствено от Дукати твърдят,че са променили "закачането" на двигателя и леко са облекчили работата на механиците.Това не сам го видял,но ми е интересно и ако някои разполага със подходящи снимки на това,нека ги постне моля.
А и не трябва да пренебрагваме и развитието на Магнети Марели за 2004 година-хардуера беше същият но не и софтуерът.
Още видяхме и нова въздушна кутия за да се оптимизират стойностите на въртящия момент и мощността по най-добър начин.
Но определено технически най-интересно беше решението на Дукати относно ауспуховата система.Първоначално беше "2-1".Да точно така въпреки,че става въпрос за 4 цилиндров агрегат манията на Дукати към прилика с V 2 цилиндров сложи един изпускателен колектор за всеки ред от цилиндри.Естествено след меко казано лошия старт на 2004 това решения беше променено и отново говорим за "4-1" ако не се лъжа-не съм сигурен дали сега са с "4-2-1" или "4-1"...
Та след сезон 2004,които беше близък до този от 2003(ако не и по-лош) стигаме до машината Desmosedici GP5 за 2005 година.Естествено най-голямата промяна тук са гумите Бриджстоун.Дали това е било добро или лошо решение-ще откажа да коментирам.Причината поради,която преминаха на тях беше,че инженерите си казаха след магията на Роси с Ямаха от 04,че единствения начин да почнат да побеждават е да направят нещо малко по-радикално и зарязаха Мишлен.Вече цялата конструкция и управляемост на мотора се насочи към спецификациите на гумите(и стила на ездачите също).А иначе промените не бяха толкова значими както през 2004 на пример-още си е тази обратна 42 мм вилка,все още си е същия двигател и т.н.( е има новости но нищо радикално).
И ето ,че сега сме на средата на сезона и това май се очертава поредния нормален сезон за Дукати..нито зле..нито отлично.
В едно съм сигурен-проекта Десмоседичи има голямо бъдещте ако бъде развит в правилната посока.http://www.ducati.com/racing/06/gp/bike/index.jhtml?family=gpteam&modelName=d16gp6

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2006, 17:47 
Полковник
Полковник
Аватар

Гледам няма никакви отзиви по темата (монолозите относно "Марката")...,но пък 153 юзъра са погледнали.
Много сте ми срамежливички :)
Та идеята ми е...така и така я има вече - тук да се обменят ЛИЧНИ впечатления ,съвети за майстори,части,уеб ресурси и т.н. - така и така се броим на пръсти...
може и по някоя снимчица да постнете :D
http://www.buschandbusch.com/ducatisuite/index.html

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2006, 18:52 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Ето го и моя звер в леко naked вариянт.
http://www.bikepics.com/pics/pics/ducat ... 545840.jpg
И разбирасе по-добрата колекция :D
http://www.bikepics.com/pics/pics/ducat ... 537406.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:25 
Полковник
Полковник
Аватар

Пич,
понеже си явно фен ... препоръчвам ти броя на Мотосиклетисмо който е в момента по будките /и някои бензиностанции/ - от м.11.2005 - статия за Дукати Спорт 1000 - Пол Смарт Л.Е. на 11 страници.
Сигурен съм, че ще ти допадне... както стана с мен

А иначе италианските машини са страхотни,
а това че няма толкова отзиви тук ... - сигурно не се учудваш, че заради цените на тези машинки /и поддръжката им/ българските им притежатели наистина се броят на пръсти.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Мар 2006, 15:40 
Полковник
Полковник
Аватар

@Чоки
10х (ама че ссскъпо...майтап бе)

@Жоро,дай да действаме за фен клуба (поне виртуално)
Кажи му на Светльо (така май се казваше агента ) да постне някое друго фото как върви проекта...
И дрънни да направим едно Дукатско каране (събото-неделно,че през другото време съм на тръстиката)-може поне 5-6 Дука да сберем в Софията.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Мар 2006, 19:17 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Проекта на Светльо е до под кривата круша за сега :) .Ето една снимка на звяра в сегашния му вид http://www.bikepics.com/pics/pics/ducat ... 550234.jpg
А за карането няма проблем,телефона ми го имаш на лични.
@Чоки
Със сигурност ще си го взема този брой ама нещо не мога да го открия.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2006, 13:05 
Полковник
Полковник
Аватар

Десмо,
вчера го имаше на Витошка и Солунска - масата на входа на някакво бинго / преди беше ловно-рибарско знам ли какво.../ - не съм в София в момента да проверя.
Но ако не го намериш - имаш подарък моето ...
... моля

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2006, 16:39 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Чоки,хиляди благодарности за предложението!!!Ако не успея да го намеря с удоволствие ще приема подаръка...пък бирата е от мен. :abravo:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2006, 15:39 
Полковник
Полковник
Аватар

Интересно попадение за Manuals
http://epll.no-ip.com/
има почти за всички стари машинки (и Дукати-иначе нямаше да го постна :D )
...и малко DESMO....
http://members.chello.nl/~wgj.jansen/photo1.html

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2006, 17:44 
Сержант
Сержант

Притежавам CAGIVA elefant 750 '89г,ставам ли за клуба? :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2006, 18:34 
Полковник
Полковник
Аватар

Мно'о ясно - нали двигателя е "Марков" :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2006, 18:56 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Добре дошъл!!! :bira:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2006, 18:24 
Сержант
Сержант

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=19350&photo=1 да се покажа и аз...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2006, 16:39 
Не можах да я видя тая система дето връща клапана,само вала видях,ама от него не ми стана ясно. :mad: Някой от вас не си ли е правил реглаж на клапаните да постне снимка :twisted:.Иначе имам един познат с Елефант 900 и е,но той я праща при Барни в Търново е не можах да я видя хубостницата.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2006, 01:01 
Полковник
Полковник
Аватар

VLadi...нали знаеш правилата...снимчица :!:
А иначе съм си правил (първият линк е за това) -а снимки как го правя нямам- третата ръка тогава ми беше заета да ми държи бирата,четвъртата- кутията с цигарите, с петата си вадех цигара, а с шестата си я палнах... :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2006, 14:21 
Бахти тея Монстъри почват много да ме кефят. Дали да не си купя някой 400 от Ловеч.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2006, 23:55 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Днеска колегата си качи пластмасите на 916-та.Уникален мотор,класика в жанра :evala: :evala: :evala: !!!
Ето и снимки:
http://www.bikepics.com/pics/pics/ducat ... 557107.jpg
http://www.bikepics.com/pics/pics/ducat ... 557106.jpg
Изроде,вземай голям монстер ба защо 400?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2006, 23:57 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

@е 750
Браво,браво много расова лепенка си сложил на резервоара!!! :abravo:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2006, 12:05 
desmo_driver написа:
.....
Изроде,вземай голям монстер ба защо 400?

Нема паре :))) Пък и за девойката да кара трябва. Пък те казват че всички монстъри вървят до 180км, щото после те смазва вятъра. Красиво е туй 916. Кви пари вървят ?

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 182 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]