Дата и час: 18 Окт 2018, 23:45

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 07:32 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Уважаеми Господа,

На 20-ти юни публикувах в електронния сайт Продавалник обява да продажба на мой мотоциклет Сузуки Мародер VZ 800. Същия ден получих през сайта бележка със запитване от Connor Lewis /Конър Луис/, който проявяваше интерес и желаеше да продължим кореспонденцията си чрез негов електронен адрес gentleconnor@hotmail.com.

Писах му на същия адрес същия ден с подробности за мотора, той ми отговори с още въпроси и молба за повече снимки (всичко това можете да видите в приложената кореспонденция). Същия ден, малко по-късно той обяви, че състоянието и цената на мотора го удовлетворяват и той желае да го закупи.

Същевременно той е във Великобритания (адресът му там, съдейки от подписа му е: Ridgefield Road 40, Oxford, ox43bx). За целта на покупката смята да изпрати своя превозвач (наречен forwarder), който ще оправи съответните документи. Желае да плати чрез системата PayPal.

Тъй като ми е известно, че начина за придобиване на МПС във Великобритания е значително по- улеснен от този в България аз обясних, че прехвърлянето на собствеността става чрез нотариално заверен договор, на който той отговори, че това ще бъде поето от неговия превозвач. На моя въпрос дали превозвачът му има съответната оторизация да го представлява като страна отговор НЕ получих.

Моите съществени опасения за готвена измама се зародиха още в началото на нашия разговор, тъй като вероятността един жител на Великобритания да си търси мотор в Продавалник е нищожно малка. Цената на моя мотор във Великобритания е приблизително същата т.е. няма смисъл да се транспортира от тук, което силно увеличава цената му.

Настояването на Конър Луис да направи плащане обезателно през PayPal, а не през банковата ми сметка както му предложих също ми даде насока за неговите намерения. Но в последна сметка цялата „схема” ми стана горе-долу ясна при явният му отказ да уреди документално прехвърлянето.

Според моята персонална преценка той, с помощта на неговия неговия български партньор (т.н. превозвач или forwarder) набелязват мотор или може би кола по българските сайтове. Той пише на съответния собственик, обявява че желае да закупи, изисква сметката в PayPal, като убеждава собственика да си направи такава ако няма, за да направи превода същия ден. Неговия партньор в България идва на място, прави проба, подписва минимума възможен документи от свое име и си тръгва. Същевременно Конър Луис се оплаква в PayPal, че е измамен и срещу парите си не е получил съответната стока. Системата, която защитава плащанията от измама изисва сумата от продавача. Продавача предоставя своя договор, който обаче НЕ Е с Конър Луис т.е. той не е страна по сделката. Парите на Конър Луис се възстановяват, като са изискуеми от продавача т.е. същевременно жертвата остава без пари и без мотор/кола, тъй като транспортното средство е документално предадено на превозвача, който разбира се е неоткриваем.

При мен тази схема не проработи, тъй като аз познавам достатъчно добре законодателството за да изискам посредникът да бъде оторизиран да извърши сделката от името на Конър Луис. За съжаление обаче, със сигурност ще има българи, които поблазнени от бързата продажба ще се подлъжат и ще загубят имуществото си. В тази връзка моля направете необходимото да се пресече незаконната дейност на Конър Луис и българският му партньор.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: СИГНАЛ!!!
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 08:55 
Капитан
Капитан
Аватар

Почивен ден нямат тия хора, ей. На мен в Продавалник за една обява за камера ми писа Потребител615351 да му изпратя цената в евро на този мейл macklukas09@gmail.com , обаче заподозрях измама и въобще не съм се занимавал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 08:58 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Темата заслужава да се ковне като важна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 10:30 
Майор
Майор
Аватар

И при мен се опитаха да скроят този номер точно 3 пъти!
Пак от продавалник!!!
Два пъти за автомобил който продавам и един път за лаптоп.
При мен ми изпратиха платежно нареждане МЕНТЕ с всичко като на истинският PeyPal.
Там си пишеше, че имам преведени 8000$ от които 7400$ са за автомобила, а останалите трябва аз да ВКАРАМ в сметката на фирмата "доставчик" на автомобила.
След като се вгледах внимателно и се посъветвах с приятел видях, че мейла на PeyPal е с една буква различен от оригинала.
Съответно нямах и пари в самата сметка в PeyPal.
Та ако човек е невнимателен ще вкара 600$ долара и ще пие една студена вода за тях.
За лаптопа беше същото, но само ми дадоха адрес на който да го пусна по пощата (адреса бе в Нигерия).
Общо взето е това.
Просто трябва да се внимава и да се чете още по-внимателно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 12:43 
Майор
Майор

Аз преди време имах подобен случай и много четох по нет-а.
При мен беше за един Play Station. Купувач уж от Англия иска да плати, за да се прати стоката до Нигерия. Приема дори 3-но по-висока цена от цената в магазина (което беше първото нещо, което ме накара да се замисля сериозно) и уж праща пари по Pay Pal. Кофтито в случая е, че ако не внимавате, ще ви ужилят. Pay Pal наистина може да покаже парите като чакащи, но те мога да си ги изтеглят обратно. Мизерници... това да му опаковаш една бомба и да го взриви като го получи.

тааа недейте да вярвате на тези неща... кой в Англия знае какво е продавалник или дата.бг.... [-X

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2012, 17:57 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Здраво...

Аз като продавах артикул в eBay.co.uk, Paypal ми изкара сумата като чакаща понеже надвишавала определена стойност. За да мога да я изтегля е необходимо да въведа тракинг номера от товарителницата. В момента в който го въведох си изтеглих парите. Това че пратката ще пътува 2 седмици до острова не е мой проблем, а желание на купувача. Аз разбира се мога да пратя тухла и пак ще имам тракинг номер, мога и да си го измисля... парите си ги получавам и на другия ден си ги тегля от банката.

Paypal осигурява ebay bayer protection на транзакции извършени през сайта на eBay. Ако излъжеш там ти гори акаунта - за търговците това е много кофти. За другите транзакции обаче, до колкото знам не носят отговорност. Това че аз съм изпратил пари на Пенчо и след седмица си ги искам?! - тях не ги интересува по каква причина са били изпратени, това си е мой проблем... Какво като имам договор, някакъв хвърчащ за нещо което въобще не съм искал, примерно...

И винаги си гледайте баланса на сайта на Paypal като сте отворили своя си сесия, не някаква препратка или разпечатка в пощата!

На мен друго ми пратиха - в пощата получавам мейл на който пише че има нови правила и трябва да влезна и да ги прочета. От долу линк, който отваря страница точно копие на логин страницата на paypal, с адрес който изглежда като на paypal, но не е!!! Въвеждаш си адреса и паролата, и като натиснеш ентер и гориш... вече фигурираш в нечий списък с данни. Пуснах този адрес на Paypal и час по-късно адреса беше блокиран...

Мен онзи ден ме метнаха с един развален фотоапарат :mrgreen:

Лека и спорна,
Ники

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2012, 15:26 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Само по себе си наличието на думата Нигерия е сериозен сигнал за тревога. Заинтересувайте се за тъй наречената "нигерийска врътка, сделка и т.н.". И никога не се замесвайте в уж бързи, лесни и изгодни сделки. Първо правна консултация и никакви прибързани действия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2013, 16:29 
Лейтенант
Лейтенант

Да напиша за моя случай от продавалник. Продавам си Дукати-то там и ми писа Mrs Betty Calvin, като искаше да го закупи. За целта имала travel company agent,който ще го вземе. Каза, че ще ми и изпрати 700€ за транспортни разходи. Два дни по- късно получавам мейл, тъй като й го дадох, заедно с IBAN на сметка с почти никаква наличност, че имам чакащ превод от Bank of England. Домейна, разбира се, нямаше нищо общо с банката, както и логото в мейла. Тъй, като сумата превишавала нам си колко, трябва да преведа тия 700 евра на транспортната фирма, за да дойдат и да доказа, че съм сериозна персона и тогава деблокират превода. Написа ми адрес и име и да пусна сумата по Western union/ Money gram и да побързам същия ден да не затворят. След това да сканирам платежното и да й го пратя. Във финалния мейл от мен се учудих сам на себе си, колко ми бил добър английския особено да ругая, псувам и кълна :lol: Признавам, че се вързах в началото, но ставам много чувствителен, когато ми искат пари :lol: И те така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2014, 02:34 
Майор
Майор

Преди време имаше подобна схема за пращане на стоки към Нигерия. Пише ми някаква си англичанка да си пратя PlayStation-a на сина и в Нигерия, а тя щяла да преведе парите. Тогава се оказа, че има опция да се покаже в PayPal изчакващо плащане. Добре, че не го изпратих защото се оказа, че това не означава на 100%, че парите ще се получат, а можело да се прекъсне от другата страна. Бъдете внимателни!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]