Дата и час: 21 Окт 2018, 19:59

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 485 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2012, 00:15 
Майор
Майор
Аватар

HarrySlaughter написа:
Елемент N4 :wink: Дали са го сложили без да има смисъл...

http://www.youtube.com/watch?v=Jdq46lIV ... re=related

Попитах: Дали са го сложили без да има смисъл...Обръщаш разговора на опаки.

Ама немало спиране, ама райдъра на клипа е по-опитен...Да. Казвам,че елемент 4 е взет от реални ситуации. И има смисъл да е там според мен.
Не начинаещ не може да се мери с този ездач. Не учебния мотор не може да се сравни с R1.

Според мен пък е полезно тази маневра да е от първите неща, които научаваш и после да нагдраждаш умението с времето (както при всичко)

P.s. С теб се разговаря приятно. Коректен си и пишеш добре. Все пак няма да спамя тази тема повече, защото посетилите я търсят друго инфо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2012, 00:34 
Сержант
Сержант

http://www.youtube.com/watch?v=wGZ1AxDXIRg&feature=fvst
Ако някой се интересува какви са упражненията, които правя в Холандия. Полигонът, на който карам е различен, но останалото е едно и също, че даже и моторът. От шестата минута започва маневрата, която прави онзи с ямахата от предния клип. На полигона караш с 50, връщаш газта и без спирачка трябва да заобиколиш препядствията ( евентуално МПС,което те засича)....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2012, 07:30 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

den4o написа:
... и без спирачка трябва да заобиколиш препядствията ...

ндам :| Не ги ядат доматите с колците като нас.
ПС Някой да отбележи специалните ролбари и състоянието на мотора?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2012, 17:35 
Сержант
Сержант

Колеги, предложете къде да изкарам А категория в София, живея в Студентски град, ако може да не е на майната си... И горе долу, кога почват първите курсове, сега на -20 дали има шанс да ги изкарам :D Просто когато, вече дойде новия сезон ще трябва да карам в началото без книжка, защото ще се забавя с изкарването на курса =/ Ако, има инстурктори да пишат и на л.с. отворен съм и за далавери :evil:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2012, 18:16 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Бившото СБА до Пожарната на Хладилника при Емо.
В тоя лед сега надали ще има курсове и изпити, даже и с "далавери" (щото няма дати).
Да караш без книжка е много, ама много нездравословна идея - или ставаш и изкарването на книжката не е зор за тебе, или не излизаш на пътя за да не влезеш в някаква неприятна статистика...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 04:56 
Редник
Редник

Търсих, но нищо не намерих по този въпрос, затова ще го задам тука. Някой има ли информация за новия закон за А категория? На колко години какъв мотор(колко кубика каква мощност)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 06:45 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Виж по-долу.
Засега ограничения, които да те засягат няма (мисля, че си над 18 години и под 24). След 2013 няма да можеш да изкараш категория А преди да си навършил 24 години или да си карал с А2 поне две години - намирам идеята много добра (аз лично бих махнал и привилегията за над 24 годишните).

Чл. 151. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., в сила от 19.01.2013 г.) Минималната възраст на водача за управление на моторно превозно средство е:

1. шестнадесет години - за управление на моторно превозно средство от категория АМ;

2. шестнадесет години - за управление на моторно превозно средство от категория А1;

3. осемнадесет години - за управление на моторно превозно средство от категория А2;

4. двадесет и четири години - за управление на моторно превозно средство от категория А, или:

а) двадесет години - ако водачът притежава свидетелство за управление на мотоциклет от категория А2 от не по-малко от две години;

б) двадесет и една години - за управление на триколесни моторни превозни средства с мощност, превишаваща 15 kW;

2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., в сила от 19.01.2013 г.) За определяне правоспособността на водачите моторните превозни средства се делят на следните категории, различни от тези по чл. 149, обозначени с латински букви:

1. категория АМ - мотопеди - двуколесни или триколесни превозни средства с конструктивна максимална скорост не по-висока от 45 km/h, както са определени в чл. 149, ал. 1, т. 1, букви "б" и "г" (категория L1е и категория L2е), с изключение на тези с конструктивна максимална скорост, по-малка или равна на 25 km/h, и леки четириколесни превозни средства, както са определени в чл. 149, ал. 1, т. 1, буква "л" (категория L6e);

2. категория А1:

а) мотоциклети с работен обем на двигателя не повече от 125 cm3, с максимална мощност не повече от 11 kW и с отношение мощност/тегло, което не превишава 0,1 kW/kg;

б) триколесни моторни превозни средства с мощност, която не превишава 15 kW;

3. категория А2 - мотоциклети с мощност, която не превишава 35 kW, и с отношение мощност/тегло, което не превишава 0,2 kW/kg, като удвоената реална мощност не е по-голяма от нетната мощност на двигателя;

4. категория А - мотоциклети и триколесни моторни превозни средства с мощност над 15 kW:

а) мотоциклети - двуколесни превозни средства без кош (категория L3e) или с кош (категория L4e), с двигател с работен обем над 50 cm3, ако е с вътрешно горене, и/или с конструктивна максимална скорост, по-висока от 45 km/h, както са определени съответно в чл. 149, ал. 1, т. 1, букви "е" и "з";

б) триколесни моторни средства - превозни средства с три симетрично разположени колела (категория L5e), с двигател с работен обем на цилиндъра над 50 cm3, ако е с вътрешно горене, и/или с конструктивна максимална скорост, по-висока от 45 km/h, както са определени в чл. 149, ал. 1, т. 1, буква "к";

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 11:13 
Редник
Редник

Мерси за изчерпателния отговор! Мен може и да ме хване, защото ще почвам да работя зад граница да събирам за моторетка и категория и чак като се върна ще почна "А"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 13:08 
Сержант
Сержант

Малко е офтопик питането ми но пък гледам има компетентни :) Коя е минималната възраст която трябва да навърши детето за да мога да го возя законно. Че доста порових и версии бол. От 10 до 18 г. в зависимост от източника. Включително съм питал и случайни ченгета по улиците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 15:01 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

На задната седалка на мотора след 10 годишна възраст по правилник.

Цитат:
Чл. 180. (2) Превозването на деца до 10-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2012, 18:28 
Сержант
Сержант

Аз искам да се запиша за А категория и го обмислям да е при Василеви, там си изкарах Б категорията преди 3 години и ми е най близко пък и гледам че са свястни.Сега съм на 21 и наскоро като се реших за А категорията и се рових случайно попаднах на това дето ще влиза в сила от Януари 2013 и мисля до 2 3 месеца да си дам зор и да отида да се запиша, щото си ми е мечта да изкарам А категория още когато бях на 15 и си взех първия голям мотор ЧЗ 350 :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2012, 22:03 
Майор
Майор

Добре де аз изкарах книжка за мотоциклет явгуст 2011, 92 набор съм. Кога ще мога да карам над 350 cc? Веднага когато навърша 21 или...?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2012, 22:24 
Сержант
Сержант

Василеви са свестни до толкова до колкото няма вариант да минеш курса и да не вземеш книжка. Но няма да научиш абсолютно нищо. Ако си на повечко години като мен е ОК, но гледам, че младежите с които бях на курса просто не се оправяха. И нямаше кой да им покаже елементарни неща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2012, 23:10 
Сержант
Сержант

Ами не знам..Карам мотори вече 8ма година, като се има в предвид че и сега зимата карам, горе долу съм понаучил елементарни неща за това време..Живот и здраве ще видим след около 2 месеца какво ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2012, 12:52 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

@kolio92 Веднага след като навършиш 21, следва да подадеш молба да ти се издаде свидетелство за правоуправление със съответната категория. Като го получиш, можеш да управляваш мотоциклет с двигател с работен обем над 350 куб. см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2012, 18:47 
Редник
Редник
Аватар

И аз реших да се набутам в темата след като от тези 23 страници не намерих отговор на въпросите си . Ако е възможно някой да ми препоръча добър инструктор в Стара Загора , който да ме научи не само да ми даде свидетелство . И не съм сигурен ако 2-рия въпрос е уместен за тази тема , но...На на 19 съм от 16 годишен имам книжка за мотопед , от 1 година карам кола сравнително добре като за начинаещ. Тези фактори ще ми помогнат ли в движението по пътищата или усещането и обстановката е съвсем различна?

П.С. Ако коментара ми не е уместен за темата , моля изтрийте го :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2012, 18:59 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

@Jonnie - за инструктор в Стара Загора не мога да помогна.
Що се отнася до опита, за който пишеш - всеки опит е полезен, стига да не ти вдига самочувствието. В противен случай става много вреден, много бързо.
Колкото до усещането - почти нищо общо няма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2012, 23:29 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Привет и от мен.

Досега не се осмелявах да пиша в тази тема, защото мисля, че нямам нужния опит за да давам акъл, и още е така, но ще спомена впечатлението ми от курса, който аз карах.

Беше преди една година. Първата моя грешка беше, че отидох на курса с мотора си. Карах 4-5 години преди да запиша курса - това не го препоръчвам на никой. Кофти е, приятелите ти отиват на някъде а ти се чудиш дали няма да ти напишат някой акт, на всеки завой се оглеждаш за полиция, да не става дума за ПТП - там пък са те ушили без да се замислят... кофти е, а и са прави!!!... Та отивам си с мотора да запиша курса и останах с впечтление, че инструктора реши, че мога да карам достатъчно за да мина на изпит. Изпита нещо се отложи и си въртях кръгчета на полигона близо месец. Инструктора не прояви абсолютно никакъв интерес относно моята подготовка. Къде съм се учил и учил ли ме е някой изобщо. Единственото нещо, което ми показа е как да мина полигона, който аз бях разгледал предварително. Не казвам, че някой трябва да ти набива акъл след пълнолетие, но и безхаберието им е потресващо. В края на краищата вземаш книжка за да управляваш мотоциклет, с който ако паднеш, нараняванята са гарантирани. Върпос на късмет е да се изметкаш от междуградски път с 90 км/ч и да не уцелиш дърво! Никой не спомена за евентуални проблеми в пътната настилка - имам предвид как се преминава през дупка, пясък, завой с намаляваш радиус... как се променя геометрията при несъобразена скорост, къде би могъл да се озовеш на платното ако си влезнал прекалено бързо или кофти си преценил апекса... Как се спира, как се свиват прогресивните пружини и къде им е силата, как се променя центъра на тежеста и защо задното колело блокира... Да не говорим, че на нито един курс не съм чул да са прожектирали материали, показващи последиците от тези грешки, какви наранявания може да се получат, практически какво може да си докараш ако я караш през просото и си мислиш, това на мен няма как да ми се случи...

В мъдростта на моториста има няколко теми, от които може да се научи много повече от курса. Вярно, няма да ти дадат книжка, но силно препоръчвам, всеки, решил да се включи в групата на мотоциклетистите да ги изчете. А ако изчете цялата секция, толко по-добре за него. Има и линкове към книги, писани от мотористи, които на мен определено ми помогнаха...

При нас курса е да си платиш и да получиш документ, чрез който полицията да не ти прави проблем. Аз за парите си това получих.

А сега мисля да си допия виното, че нещо късно стана...

Поздрави,
Ники

P.S.
Завършил съм ДВГ, техникума - шофьор на МПС категория С, книжка взех на 17 години след 9 месечен курс на обучение, в казармата бях шофьор, работил съм като такъв близо 3 години, карам активно всеки ден и за 13 години по пътищата нямам нито една катастрофа!

Паднах с мотора в подземния паркинг на МОЛ София :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... никога не е късно... да научиш нещо ново... memento mori

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2012, 22:18 
Сержант
Сержант

Аз се записах при Василеви преди 2 седмици, сега на 27 май ще карам за 2 път на летището.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 21:59 
Редник
Редник
Аватар

Здравейте, търся си курс за "А" категория в района на София, но не в нея тъй като са доста скъпи и не мога да си го позволя.

Мой приятел ги кара при Георги Стоименов в Кюстендил, но номерът му е невалиден (0878 334 202) и не мога да се свържа .

Благодаря предварително на отзовалите се!

П.С.
Може да споделите и в Пловдив/Пазарджик как са цените тъй като и те са ми удобна дестинация с БДЖ-то :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 485 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]