Дата и час: 18 Дек 2018, 21:09

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: М-Категория
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2009, 02:17 
Майор
Майор
Аватар

extrac написа:
Скоро ставам на 16 и искам да изкарам М-Категория но не искам да си зема смешен скутер а искам нешто от родъ на пистовия Yamaha TZR. Обаче той е 50цц и искам да питам с М-Категория може ли да подкарам това зверче защото всеки казва М-категория покрива до 50цц но 50 включително ли ако МАХ 49? Бях чел че са ги регистрирали като мотопеди а не като мотициклети обаче олицията правила проблеми заради километража.

Виж са пич... първо се казва здравейте... после каквото и да било...
По темата... за пръв път чувам такова нещо... не би трябвало щом мотоциклета е 50цц да имаш проблеми... какво за километража??? На циферблата (цифричките) може да пише 320 обаче мотоцикъла да не може и 50 да дигне... няма за какво да се заяждат... Това кой мотор ще да ти е???? 1ви? 2ри?

П.П. Ако е 1ви не бъди суетен и си вземи някое по скапано и евтино моторче, като за начало... Няма да съжаляваш вервай ми...

П.П.П. Пиши грамотно...

Последна промяна M_chavalinov на 21 Апр 2009, 01:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2009, 09:59 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

"Правенето на проблеми заради километража" всъщност е резонно (пък и не е за километража, а за скоростомера, но както и да е).
Мотопедите (категория "М") са не само с кубатура до 50 куб. см., но и с ограничена максимална конструктивна скорост. Това въпросче го имаше на доста места в листовките.

Чл. 149 от ЗДП
ал. (1) За нуждите на типовото одобряване пътните превозни средства се делят на следните категории, обозначени с латински букви:
1. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2005 г.) категория L:
a) категория L1 - моторните превозни средства с две колела, двигател с работен обем не по-голям от 50 куб. см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене, и конструктивна максимална скорост не по-голяма от 50 км/ч независимо от вида на задвижването;
б) категория L1е - мотопеди - моторните превозни средства с две колела и конструктивна максимална скорост не по-голяма от 45 км/ч, двигател с вътрешно горене с работен обем не по-голям от 50 куб. см или с 4 kW максимална постоянна номинална мощност в случай на електродвигател;

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2009, 11:25 
Полковник
Полковник
Аватар

Никой не може да ти направи проблем за километража. Което ми напомня:
според вас как може полицията да знае колко кубика (респективно коня) ми е мотора? В малкия талон пише МОТОПЕД и точка! Нищо друго, нито кубатура, нито конютура ! :)

Why do you think I don't wear the colors, Jack? Why do you think I ride alone? 'Cause you don't know about it anymore. I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 14:46 
Майор
Майор
Аватар

Edko, недей да си толква сигурен/пише си до 50 км/ч/.Принципно, ако искат мога да те "накажат" винаги, а друг е въпросът - дали им се занимава. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 14:58 
Полковник
Полковник
Аватар

dmashev написа:
Edko, недей да си толква сигурен/пише си до 50 км/ч/.Принципно, ако искат мога да те "накажат" винаги, а друг е въпросът - дали им се занимава. :wink:

Аз не мисля, че има превозно средство, на което на киломтража да пише ПО-МАЛКО от 50 км/ч.... даже и на най-нещастните скутери. Мамка му, аз с колелото правя 70 :)

Why do you think I don't wear the colors, Jack? Why do you think I ride alone? 'Cause you don't know about it anymore. I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 15:04 
Вземи си мотор ако си сигурен че добре ще го караш и поддържаш, а не да го занемариш или пък да газиш хората по тротоарите, както правят някои келешчета на твоята възраст. :lol:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 15:05 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Chronograph написа:
..конструктивна максимална скорост...

конструктивна максимална скорост не мисля че може да се дефинира чрез километража на ППС :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 17:56 
Майор
Майор
Аватар

Тази М-категория и всички бумащини покрая нея са правени преди доста години, а тогава е имало.Ако не се лъжа тия разни мотопеди, които приличат на колело с педали си бяха до 50 или изобщо нямаха километраж.

Цитат:
конструктивна максимална скорост не мисля че може да се дефинира чрез километража на ППС :)

Това ако се опиташ да го обясниш на полицай, който е решил да изкара некоя стотинка, дали ще успееш? [-X

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 20:05 
M_chavalinov написа:
Няма да съжеляваш вервай ми...
П.П.П. Пиши грамотно...

И ти също пиши грамотно! СъжАлявам се пише, а не съжЕлявам!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2009, 23:45 
здравейте,първо искам да кажа че мотор който има скорости се води мотоциклет, а за мотоциклет ти трябва А категория а М категория е за мотопет.И да имаш 50кб.мотор да е с скорости се води кам А категория както е при симсоните с тях давам пример, те се водят кам А даже и s50 за това за М трябва някои миксер или да си купиш по голям ама да гледаш да не те хванат!!!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2009, 13:06 
Майор
Майор
Аватар

toshko0o0o0o написа:
здравейте,първо искам да кажа че мотор който има скорости се води мотоциклет, а за мотоциклет ти трябва А категория а М категория е за мотопет.И да имаш 50кб.мотор да е с скорости се води кам А категория както е при симсоните с тях давам пример, те се водят кам А даже и s50 за това за М трябва някои миксер или да си купиш по голям ама да гледаш да не те хванат!!!

Хахахаха, според закона -
М категория : максимална конструктивна скорост на модела 50 км/ч , работен обем 50 куб. Никъде не се упоменава автоматична или механична скоростна кутия (Всички МПС имат).
Всочко друго е А категория . За полицията , да те могат да се заяждат колкото си пожелаят . Все пак са орган , имат си технически характеристики на МПС-тата , само създават загуба на време .
На темата :
Дадох ти отговор , но послушай Чавалинов за първа тротинетка :)

Успехи !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2009, 13:25 
Полковник
Полковник
Аватар

shamano написа:
М категория : максимална конструктивна скорост на модела 50 км/ч

Чисто теоретично ме спира катаджия - аз карам Зашун Фмъй, китайско производство. В талона ми пише категория М. Как по-точно ще ми се заяде ? Ще каже "Я дай газ да видим дали ше дигне повече от 50, ако дигне те глобяваме!"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2009, 00:51 
ами не може ли да си карам 125цц или 150цц ии да го регистрират като 50цц(мотопед)..щото не мисля че 50цц(мотопед) може да вдигне повече от 100km/h...все пак не искаме да се придвижваме като мравките нали...и може ли някой да ми обясни как са нещата с ''М'' категорията.имам предвит да ми обясни какво се прави освен листовки къде се ходи колко време ще ме бавят ии какви колко пари ще платя??на 16 години съм ии искам да си изкарам книжка

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Май 2009, 00:53 
забравих също да попитам ако мотор 50цц е със скорости влиза ли в ''М'' категорията??

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Май 2009, 12:58 
Майор
Майор
Аватар

Здравей наборе. Та: За М категория ти трябва да изкараш листовките, да отидеш на полигон (въпреки, че един прятел не отиде и пак си взе книжката, та старите кучета да доложат как е) и да се явиш в БЧК (да се научиш как се дава първа помощ ако нещо стане)

reaper8100 написа:
забравих също да попитам ако мотор 50цц е със скорости влиза ли в ''М'' категорията??

Мисля, че искаш да кажеш с ръчна скоростна кутия... да пак се води М категория.

reaper8100 написа:
ами не може ли да си карам 125цц или 150цц ии да го регистрират като 50цц(мотопед)

Принципно е възможно, но аз лично не препоръчвам...

reaper8100 написа:
......колко време ще ме бавят ии какви колко пари ще платя??

oт порядъка на 100 лева, а колко те бавят... това зависи от това, колко се бавиш ти :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2009, 13:58 
Подполковник
Подполковник
Аватар

dmashev написа:
Тази М-категория и всички бумащини покрая нея са правени преди доста години, а тогава е имало.Ако не се лъжа тия разни мотопеди, които приличат на колело с педали си бяха до 50 или изобщо нямаха километраж.

Цитат:

Това ако се опиташ да го обясниш на полицай, който е решил да изкара некоя стотинка, дали ще успееш? [-X

Честно казано незнам, не разбирам от скутери, никога не съм карал такова нещо, но предполагам че ако имам документ който показва че скутера на който съм бил когато когато ми е написан акта е 50сс и с макс. конструктивна скорост до 50км/ч ще обжалвам успешно. Иначе - ако реши полицая да се заяде и да напише акт винаги ще измисли кво да напише, въпроса е после да успееш да спечелиш обжалването...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2009, 16:50 
Подполковник
Подполковник
Аватар

thoth написа:
=D> :abravo:
Килметража на хондата на приятелката ми казва "до 200км/ч", ама повече от 120 не съм го виждал, дори по баир надолу :)

toshko0o0o0o написа:
[-X
Не е вярно! Симсона се води мотоциклет най-вероятно защото е 50cc или 51cc. Балканчетата дето са 50 кубикови се карат с M категория, защото те всъщност са 49 кубика и не могат да влезнат в графата "от 50, до 125", където вече е А1, ако покрива и изискванията за мощност (12KW ли беше?! не помня вече).

M_chavalinov написа:
Здравей наборе. Та: За М категория ти трябва да изкараш листовките, да отидеш на полигон (въпреки, че един прятел не отиде и пак си взе книжката, та старите кучета да доложат как е) и да се явиш в БЧК (да се научиш как се дава първа помощ ако нещо стане)

Без полигона :) - само листовки и взимаш категория М. За БЧК незнам дали е задължително, май вече за всички категории е задължително или само ако изкарваш книжка, а не прибавяш категория към съществуваща такава.

Последна промяна rumba на 11 Май 2010, 18:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2010, 09:54 
mi6o88 написа:
Вземи си мотор ако си сигурен че добре ще го караш и поддържаш, а не да го занемариш или пък да газиш хората по тротоарите, както правят някои келешчета на твоята възраст. :lol:

kato men! :wink: :D :D :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2010, 12:06 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Тя темата си е в каишлъка де, ама и някой от изказванията са такива. Естественно че може да се провери колко вдига мотора...но не и в България на този етап. Лично съм виждал в Австрия полицаи с бус как правят акция за проверка на 50сс мотори-спират, качват те на нещо като преносим стенд, даваш газ и като вдигне повече от 50км. продължаваш пеша, а мотора ти отива в полицията. Спират го временно от движение, ти отиваш, взимаш го с платформа връщаш му обратно ограничителите(точно тези които първи се изхвърлят, когато скутерите пристигнат в бг.)и отиваш обратно в полицията за да го тестват отново и съответно да го пуснат в движение.
То тук по закон нямаш право и със шумни гърнета да караш, но дефакто родните полицаи нямат уред с който да го проверят това на пътя...за момента.
Така че-М категория по закон е до 50сс и до 50км. реално понеже няма как да го проверят това, мотора може съвсем спокойто да е оригинално 50сс, но с кит(70сс примерно), и да вдига и над 100км., на талона като пише 50сс си в нормите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2010, 23:37 
ами да на приятел скутера беше 50цц 50км и дигаше над 70км....явно повечето са така...и според ако е по-нов модел и добре поддържан мисля че може да вдигне повече 50км :wink:

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]