Дата и час: 15 Окт 2018, 11:43

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2009, 11:57 
Майор
Майор
Аватар

днес успешно си смених маслото на мотора за първи път сам, никаква философия не е, но като взех мотора първия път ме бе страх да не объркам нещо

днес вече теоретично подплатен с прочетено от manuala къде е пробката всичко стана за 10 минути.

за тези които също са решили да опитат това да го направят сами:

първо необходими инструменти: ключе 16-ка, приспособление за завиване на филтри (има го за 5 лв в метро), тава към 5 литра

1. мотора трябва първо да го покарате 10-тина минути за да загрее маслото и да се раздвижи ако има нещо утаено, толкова долу горе ми отнема да дойда до офиса от къщи

2. мястото около филтъра и пробката ги измийте хубаво и почистете за да не влезат някакви песъчинки докато сменяте филтъра и докато махате слагате пробката

3. подлагате тавата под пробката

4. на кавата пробката е с ключ 16 - вижте при вас както пише, трябва тази пробка да е с гумено уплътнение поне така пише в книжката - при мен сега видях че липсва (още един аргумент защо да си сменяш сам маслото), понеже нямаше такова навих две витки тефлонова лента от тази която се ползва за уплътнение на водопроводните съединения

5. отвивате тапата от където после ще сипете маслото, след това пробката, изчаквате няколко минути да се изцеди и махате и филтъра

6. новия филтър преди да се завие се омазва хубаво гуменото оплътнение с масло, след това на ръка се завие докато прилепне и със приспособлението се завива още 3/4 оборот - използвайте надпис по филтъра като маркер

7. навивате тефлонова лента две витки и завивате пробката здраво

8. наливате около 3 литра масло и палите двигателя да го разкара, след това гасите и доливате като гледате през прозорчето да е над минимума

защо го смених маслото сам а не отидох в сервиза?

1. защото знам какво масло съм сложил, предишния път бях купил най-хубавото и най-скъпото масло както си пише по книжката, отивам в сервиза, те ми казват - ааа защо си купил 10W40, аз - ами защото това пише в книжката на кавасаки, те - ама ние имаме едно тука дето е много хубаво минерално да ти сложим от него 15W40, аз - абе това е пълна синтетика което съм взел, най-хубавото искам него да си ми сложите, и в крайна сметка понеже не бях там по време на смяната остана съмнение че моето скъпото масло може и да е отишло при някой друг мотор

2. защото като отида в сервиза ми казват остави мотора и ще ти се обадим че имаме много работа - т.е. един два дни съм без мотор а смяната става за 10 минути

3. защото виждам че някой дали предишния път или въобще преди някой мърляч ми е забутал някъде гуменото уплътнение на пробката, не е голям проблем защото теч нямах, но така бяха навили пробката без това уплътнение че чак бяха изкривили ръбовете и

4. това ми достави удоволствие, защото направих нещо ново което не бях правил досега

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2009, 22:42 
Капитан
Капитан
Аватар

Аз лично до сега не съм давал на някой да ми сменя маслото.Толкова елементарна дейност ми се струва,че въобще не съм се замисля по въпроса даже хахаххахах.Като върна лентата назад единсвено реглаж на карбураторите ми прави един пич от форума,но бях плътно с него.Смених си веригата с един приятел даже,а не е от тея с клипса.Разказа ни се играта докато вкараме звеното кат хората и го занитиме.Два дни се мъчихме хаххахаха.Личното ми мнение е,че колкото повече неща по мотора си правиш сам толкова по-добре.Разбира се трябва да се отбележи,че има неща които не трябва да се пипат сам,защото само ядове после хаххахахаххаха.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 00:19 
Майор
Майор
Аватар

Изображение

Това малко прятелче много помага за веригите... не му знам името :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 01:18 
Полковник
Полковник
Аватар

M_chavalinov написа:

...каква точно му е функцията на "това малко приятелче", би ли споделил...?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 02:06 
Майор
Майор
Аватар

Този уред (извинявай ако не съм се изразил правилно) изкарва много лесно нита от дупката на звеното и после пак със същата лекота го вкарва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 09:39 
Майор
Майор
Аватар

мини винтова преса с легло за звеното от веригата, виждал съм го само по книжките, хитро

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 10:18 
Майор
Майор
Аватар

днес погледжам през прозорчето, над маслото има много тънък слой бяло като сметана полепнало по стъклото, изглежда като запотен прозореца, отдолу маслото си е златисто като мед, още не се е зацапало, но от това което съм чел пише че това бялото е масло с примес от вода, сутрин си е доста студено, нормално ли е да се образува такъв конденз или гарнитурите са заминали? защото след като покарам и по обед като е топло това отгоре изчезва
по принцип гаража в който държа мотора е топъл, сутринта мотора си запали без смукач но отвън студа доста щипе, особено като караш в 8 часа :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 10:53 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Тая тема не е ли за "мъдростта"? А и какво мъдрост има в това да си смениш маслото. Да взема да пусна и аз една тема как си напомпах задната гума или за това как си избърсах праха от огледалата. Мъка, мъкаааааааааааа...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 11:39 
Майор
Майор
Аватар

Fats - за тебе сигурно смяната на маслото е нещо елементарно, но на човек като мен, който доскоро не бе виждал мотор си бе нещо неизвестно и плашещо, и определено има какво да се обърка - да се пренатегне филтъра и да се прецака резбата, да се остави хлабаво завит филтъра и да изпусне някъде маслото, честно казано когато купих мотора прочетох всичко но си ме беше страх да го сменя сам маслото, затова отидох в сервиза
вече мога и ще си го сменям сам, предположих че има и други като мен затова написах темата, ако смятате че е супер глупава изтрийте я :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 18:20 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Всичко това добре, ама не ни занимавай с всяко елементарно дейс8твие, което извършваш. Още повече този раздел е за въпроси. А ти нищо не питаш, само съобщаваш факт от ежедневието си. Пуснал си и в "Общи" тема по съшия въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 18:58 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Само искам да добавя едно уточнение към автора на темата-
Външен метален маслен филтър ( а не хартиен елемент) се затяга САМО НА РЪКА, БЕЗ ИНСТРУМЕНТ. После ще имате проблем със свалянето при следващата смяна при затягане с инструмент.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 21:46 
Майор
Майор
Аватар

ПИКАСО - ако може да направиш на ръка 3/4 оборот след като гумата докосне метала ефекта ще е същия :wink: аз специално гледах да не го пренатегна с инструмента

никой не каза да се притеснявам ли за този конденз по стъклото или е нормално?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 22:00 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Вземете прочетете внимателно пак мненията на чичо ви Fats.
Нормално ли е в този раздел да сипете теми от рода на: "Малка крачка за човечеството, огромна за мен"??? Всеки се радва на мотора си и свързаните с него неща, но не е нормално да занимава с това всеки във форума, особено в сериозните теми. Следващите "Пръднах, но пък бях на мотора" ще се изтриват. А тази хваща пътя за каишландия...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2009, 23:08 
Генерал-майор
Генерал-майор

Строг но справедлив:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2009, 17:51 
Майор
Майор
Аватар

akulcho написа:
M_chavalinov написа:

Chain Breaking & Riveting Tool

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYC ... veQ5fTools

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYC ... ccessories

Колкото повече го гледам - толкова повече ми заприличва на дърводелска стяга+някакви доработки и преходници :)...

ПП Добре, че нямам мотор с верига :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2009, 18:08 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

akulcho написа:
M_chavalinov написа:

Като го гледам е за занитване (керноване) на верига със свързващ прешлен с полукухи оси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2009, 20:24 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Не го гледаш добре - човекът каза, че разнитва и занитва. Толкоз. Стига свободни съчинения. Ползвал съм това чудо години наред и още го има нейде в къщи. Върши много добра работа, защото на свързващи звена със шплент е несириозно да се разчита.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2009, 09:58 
Полковник
Полковник

................. Свьрзващо звено на "ФИБА" с нищо не е по лошо от Нитващо звено(тея дето се кербоват) кое му е несериозното ?!?!?
ЕК,RK,XYT и др. марки имат свьрзващо звено за най-усилена верига и най-дълга 530-ка за ДРАГ-Рейсинг на "фиба" до преди година и аз така знаех щото някой ми беше казал че било еди как си и над 600сс и 100к.с. неможело на фиби и бля бля..................... та Ямаха Ве Макс със 278к.с. на ЗАДНОТО колело(185к.с. + 100к.с. Нитро Шот) - мотора на gloga верига 530 ЕК дьлга колкото си щеш сьс имено такова звено....................... сьединители и кво ли не се палят а Веригата ще кара поне още едно сезонче
няма никакви грижи - просто опцията веригата ти да е с такова звено е ДОПЬЛНИТЕЛНА и се заплаща ДОПЬЛНИТЕЛНО,вече сещаш ли се защо ти се обеснява че не ги бива??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2009, 10:53 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Пожелавам ти приятно каране с такова звено. И да те пази Господ. Ако пак карам мотор с верига, никога, ама съвсем никога не бих използвал подобно нещо. Животът ми е по-скъп.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2009, 10:58 
Генерал-майор
Генерал-майор
Аватар

Отнитвам с флекса,занитвам с чук и център. Дали съм открил топлата вода???? :D :D :D

Продавам Suzuki Katana 1100F;
http://bikerz.bg/viewtopic.php?f=12&t=34279

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]