Дата и час: 20 Юни 2018, 02:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2010, 15:00 
Полковник
Полковник
Аватар

"Прогрес" бе джанъм. Ко искаш :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2010, 18:12 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Манталитет е ключовата дума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2010, 20:48 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

LadyRider написа:
Знаех си , че темата ще допре до това кой е селянин и кой е гражданин. ..Ама ако погледнете исторически ние сме си народ от селски тип най-общо казано. Ако не са били византийците още щяхме да живеем в юрти (монголска палатка с огнище в средата) сигурно. Просто нашите тука са почнали да попиват цивилизация и култура по малко. (виж "История на Първото Българско Царство" от Стивън Рънсиман - малко по-обективен поглед над събитията по тия ширини) И после 500 години яко назад. Докато в Европа са танцували валсове, ние сме яли боб тука и сме плащали данъци на Ориента с наведени главици. Ами откъде да ни дойде гражданското мислене и култура. Има нещо, но не е това, което трябва да бъде. И мен много ме дразни погазването на всякакви правила в България. Ей така да мине номера. Даже не знаем как се ходи по един тротоар примерно и се бутаме като кози ако не сте забелязали. Всеки отляво-отдясно, срещу тебе, а някои даже си мислят, че тротоара е некъв мегдан за разхождане и като се опнат в редица не може да се размине човек. Един приятел ми казваше, че същото нещо го дразнело и аз му казах, че ако не си излизал в чужбина някои неща, които се случват тук никога няма да ти направят впечатление и ще си караш така. Ами откъде да знаят толкова хора, че има и друг ред. Ако ти не покажеш на детето си как да се движи по тротоара примерно (не че има писано правило, ама е много удобно ако се спазва дясното движение. лично мнение само) всички стари и лоши привички се предават напред. Значи този моя френд го дразни същото нещо, ама не се сеща да каже на лапето си, че е по-добре иначе, а не да се бута където му падне...и така. Единственият недостатък на тази държава е, че е много близо до Ориента. Женският пазар в София е показно. Селяния и мръсотия до шия. Не че стъпвам там ама съм гледала по телевизора, че е много зле. Абе какво се отплеснах и аз... :?

LadyRider, ти се върна много назад в историята, а аз ще кажа нещо за време, в което съм живял много малко. Това, което искам да кажа, съм чувал от родители, баби, дядовци или съм гледал в стари български филми. Аз мисля, че дори по времето на социализма, който много хора оплюват и вече не толкова, хората са били доста различни във възпитанието и манталитета си. Дори и в малките градове или села, дворовете са били подредени, почистени, озеленени.Блоковите пространства, които са били много повече, са се почивства ли всеки уйкенд през 1-2 седмици, от всички живущи в блока.Дори аз си спомням, когато бях малък много често съм правил това, а и не само почистване, а и боядисване, миене на прозорци и т.н. Сега всичко е доста различно..Аз лично често се питам, какво променя толкова цял един народ или какво може да го промени, но сега към по-добро?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2010, 21:06 
Сержант
Сержант
Аватар

Преди 17-18 години за пръв път се озовах по работа в Студентски град, нито ми се бе налагало дотогава, нито съм имал желание да опозная всеки краен квартал на града, за да го обикна(или както там беше лафа с родината).И точно тогава за пръв път видях как се изхвърлят пликчетата с боклук през прозорците на общежитията.Масово.Навсякъде.Макар че кофи имаше, и то наблизо.Това са новодошлите кандидат-софиянци, от които искате да пазят хигиена, ред и прочие...Само дето още не съм на годините на бате Румен,за да абдикирам като него, а и не ми се предава родният(и на дядо, прадядо и прапрадядо и по двете линии) град на мякащите попълзновенци.Който иска да се засяга, не ме е грижа.Желаещите да ме контрират, че под блокове в Дружба, Люлин, Обеля или Надежда-амнайста част ситуацията с изхвърления през балконите боклук е същата, ще им кажа-това не е, и никога не е било София.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2010, 13:07 
Сержант
Сержант
Аватар

От месец вече живея в блок ново строителство. Та освен някой друг собственик на земята под блока всичко друго е млад народ от останалата част на БГ. Еми да ви кажа честно срамна работа. Не може да си на 20 и няколко, да се обличаш модерно, секси и не знам още какво си, а да си изхвърлиш дамската превръзка пред асансьора. Да разбиеш входната врата, защото те мързи да отключваш. Да си разсипеш буркана с ядене от роднините и 4 дена да не го измиеш. Или да спреш на тротоара пред входа на магазина.
Разберете, няма селяни или граждани! Защото всички сме СЕЛТАЦИ“
Хора, които нямат 30 години се държат, като умствено изостанали.

Оня ден за малко не ме убиха трима пияни "граждани" на пътя Етрополе - Правец. Решиха че е супер интересно да замеряш минаващите покрай заведението автомобили с празни бирени бутилки.

ПП
Да ни е честит новия лъскав МОЛ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2010, 09:10 
Капитан
Капитан

Ако си мислите , че само в Сф е така :shock: . В наше село е същото . Оня ден разлепиха едни плакатчета за пролетно почистване на околоблоковите пространства(повече като подканяне хората да си направят поне една уборка ) от 16. до 25.04 и това плакатче просъществува точно един ден . Не стига , че го бяха скъсали , ами и парчетата хартия се въргаляха по земята. Преди време (не казвам кога , че някои тука не са били родени още) , като ученици всеки месец по веднъж поне ни водеха от училище да събираме хартийки и боклуци. Не , че имаше кой знае какъв голям ефект , ама възрастните като ни видеха да чистим , поне 2-3 дена се замисляха( все пак деца чистят НАПРАВЕНИТЕ ОТ ТЯХ боклуци). А сега ...кво да коментираш ...няма смисъл. И още нещо - може да зависи и от условията. Пред блока ни - в центъра на Варна дето трябва да е градинка, ама е паркинг за около 20 коли(просто няма място) става или УЖАСНА КАЛ или прахоляк до небесата. Всички се ядосват, че не можели да идат на автомивка защото колите им ставали кални веднага , ама никой не купува един самосвал чакъл за 150 лв и да реши проблема.Цветя е ясно , че няма да има. Добре , че имам гараж ( и си мета площадката пред него най- редовно ) .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]