Дата и час: 24 Окт 2018, 00:11

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Защо така?....
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2017, 01:02 
Майор
Майор
Аватар

Здравейте.

Не съм писал от много време тук, но забравените от нас каузи ме провокираха да го направя.

Преди години ходихме в дома за дечица в Доганово, организирахме игри с тях, водехме ги с кордон от мотоциклети до Зоопарка в деня на детето, правехме дарения и ....... после нищо.
Никога няма да забравя как при въпрос зададен на едно малко детенце (6-7 годишно) какво си избира за награда от играта в Зоопарка (играта в която децата бяха разделени на групи и събирахме печати с тях) то каза следното : ИСКАМ ТЕФТЕР И ХИМИКАЛКА ЗА ДА СЕ УЧА ДА ПИША, ЗАЩОТО АКО НЕ МОГА ДА ПИША И ЧЕТА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ НИЩО ОТ МЕН!!!
Това са думи на едно малко дете което има избор м/у страхотна детска играча на National Geographic или обикновено тефтерче и химикалка от книжарницата!
Очите му шарят и неистово иска играчката, но знае, че трябва да учи и пише...

Имахме кауза и дарявахме кръв за хора в нужда (не става дума за наши съмишленици или приятели).
Последното ми такова дарение бе преди няколко години за непозната за нас жена която имаше нужда от подкрепа и кръв за животоспасяваща операция на нейната дъщеря.
От тогава съм дарявал кръв над 7-8 пъти, но просто така, без организация и без причина...

Събирахме се на малки групи и дори скарвания или словесни кавги не ни разделяха като общност!

Четях със сълзи на очи за разни инициативи в София, Варна, Бургас, Велико Търново и къде ли не... аз бях горд, че има хора като Вас и аз съм част от това!

Искам да знам дали ние сме станали с промити мозъци, дали сме се затворили зад стените в нас, дали живота ни е променил (нас и нашите ценности), дали сме все още в България или сме се пръснали нейде из света?

Ние бяхме една общност която бе ДЪРЖАВА в ДЪРЖАВАТА!
Правехме протести, ходехме на сватби на приятели, организирахме сбирки и прочие...

Няма да забравя как Оги ми каза как се кара в група, какви са правилата, какво означава всеки знак....
Как падах и ставах, как имах подкрепа дори и от хора които не познавам, как се събирахме, как можехме да разчитаме един на друг....
Е, винаги има и шлака която се опитва да се „впише“ в обстановката, но то е нормално...

Много от моите приятели продадоха моторите си по ред причини (финансови, семейни, житейски, здравословни и др.), но мисля, че човек може и без мотоциклет да се чувства свободен и да изрази себеси!

Пиша всичко това подтикнат от всевъзможни мисли, затормозен и изхабен....
Може да ме наречете „ревльо“, но сега имам сълзи в очите си,но не се срамувам от това!

Какво се промени бе хора?
Цялото ни общество ли е така прогнило и залежало?
Имаме ли воля да сме тук?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Защо така?....
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2017, 09:29 
Полковник
Полковник
Аватар

g.n.g написа:
Какво се промени бе хора?

Не знам... Едва ли е само една причината...
С натрупването на годинките личните битки започват да вземат превес пред общите. Хората се разочароват, уморяват, предават. Идват нови хора които би трябвало да поемат щафетата но новите хора са различни. Те си имат други битки, различни от нашите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Мар 2017, 10:33 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Наистина просто поостаряхме и вече нямаме толкова сили за "каузи". Неслучайно революциите се правят от студенти, а не от пенсионери!

Май нещо обаче сме сбъркали щом не сме си отгледали ново поколение "студенти", които да поемат точно нашата щафета (майкоууу, колко лигаво и клиширано звучи това, което с погнуса установявам, че трябваше да напиша!). Вероятно обаче наистина новите си имат други битки и начини за воденето им, и ние сме просто антики за тях. То като се обърнеш назад и видиш, че са минали вече 20 години (да повторим - ДВАЙСЕТ години!) и може да ти стане лошо, защото тогава някои от новите знаменосци дори не са били родени, когато ние бяхме дейци и сме правили разни "добрини".

Убеден съм, че ако ги потърсиш, ще ги намериш. Не очаквай обаче те да те намерят, защото за тях вече сме чичковци, които изобщо нямат представа колко мъка и несправедливост има по света. И не само, че нямат представа, ами дори най-безсрамно допринасят за тази мъка и несправедливост! Как спят тия стари хора, не знам... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Та така, "нормалности" от живота според мен. Нищо ново и различно, от това, което се случва от около 20 хил. години предполагам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2017, 13:50 
Полковник
Полковник
Аватар

Усмивки от старите ленти...
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2017, 10:36 
Полковник
Полковник

Какво се промени?...
Ще се опитам да обясна при мен какво се е променило от моята си камбанария. Предполагам нещата са валидни от частното към общото така или иначе.
1. Много от нас вече са всичко друго, но не и мотористи! Щото ще ме прощавате ама те такова жувотно като моторист по дух нещоооо..... В това число разбира се слагам и моя милост. Щом стигнах до там да правя по 1500-2000 км на сезон и да се самонавивам, че това видиш ли не е зле... Да, имам много мотори, но и да-не карам! Тоест имането на мотори ме прави колекционер или вехтошар ако щете, но по никакъв начин не ме прави моторист. Мисля, че много от т.нар. мотообщност са в моето положение, т.е. мислят си, че са мотористи, ама само си мислят. Лично за мен това е една от причините да се отдръпна от/респективно да се отдръпнат от мен, активните мотористи.
2. Да, имаше сбирки. Петъчни, съботни, неделни, гаражни, сервизни... Мен лично подобни сбирки никога не са ме блазнели и не съм ги посещавал много много по две причини - първо нямам време, понеже съм вечно на работа и второ, защото не пия, демек не се чувствам в свои води в такава обстановка, респективно съм скучен за отсрещната страна. От трета страна лека полека се отдръпнах от подобен род сбирки, защото предпочитах малкото свободно време, което имам да го усвоя в каране, отколкото в "софра". Все пак за мен моторизмът не е висене по кръчмите на по чашка, да ме прощават инакомислещите! От четвърта страна винаги съм си мислел, че в БГ те такова чудо като общност няма. Българинът не е стадно животно, еле па мотористът, който /поне на думи/ е носителят на свободата, свободният дух, вятъра в косите и прочие.
3. Форумите западнаха... Не само мотофорумите естествено. А мисля, че няма кой да оспори, че именно форумите основно поддържаха общността като такава! Сега едни се пренесоха във фейсбук, други ги мързи да пишат, трети няма какво да ни кажат, четвърти мразят да пишат и нещата си отидоха към едно летаргично полусъществуване на форумите като такива, респективно на мотообщнастта като такава.
4. Благотворителността, Доганово и подобни инициативи, защо вече няма нямам обяснение. Мисля, че надделя егоизма на всеки един от нас от една страна и всеки си се е затворил в собствените си проблеми, щото вече болшинството от присъстващите тук и в подобните форуми сме вече на едни години дето идеализмът отдааавна ни се е изпарил! Както някой каза и преди мен - революциите са за студентите! Но не за днешните, смея да вметна ни в клин, ни в ръкав... Има и още един аспект на замирането на инициативите. В някакъв момент клубовете някак иззеха тази обществена функция и си "присвоиха" подобен род мероприятия - Откриване на сезона, Доганово и подобните им. Да де, ама явно и при клюбовете работата е "гнила", а и от пета страна има и такива екземпляри като моя милост, за които клубното моторджийство е в отявлена конфронтация с разбирането за свобода и моторджийство и бягат от всичко с щампата "клуб" като дявол от тамян!
5. Аз лично се отдръпнах от мотообщността /за която продължавам да твърдя, че у нас никога не е имало в истинския и вид/, защото под формата на "ние сме мотористи, демек братя", телефонът ми не спираше да звъни за услуги, което оставя някак един леко кисел привкус в цялата тая работа.
6. Аз лично се отръпнах от активните мотористи /а и те от мен, което е напълно разбираемо/, защото почнахме да не"говорим на един език". Хората пътуват, пълни са с емоции, а аз какво - строя къща и вечно ремонтирам някой от моторите си, та барем успея да врътна някое кръгче някой слънчев ден в редките случаи, които съм свободен!
7. С напредване на годините все повече се хващам, че пътувам с колата, защото: ще вали, хладно е, стъмва се рано, има повече място за багаж, има климатик, гори точно колкото мотора, ама вози 7 човека и половин тон багаж, мога да спя в нея, а с мотора или хотел или да мъкна палатка, пък шалтета, пък спални чували, пък къде ти сега да търся полянка за палатка, пък, пък, пък.... Оправдания! Отделно хората, с които пътуваме напоследък не са мотористи и пътуваме с една кола, пък си делим нафтата, пък лафче, музичка, пия си кафето в движение, друг си пие бирата в движение.... Сещате се нали? Звучи ви познато, нали? Е, ако ви звучи познато не е на добре, защото се превръщате в мене, а това хич, ама хич не е моторджийско!
Мога да продължавам да изреждам така поне до 101, ама има ли смисъл? За съжаление времето си върви, хората се променят, нравите и обществените нагласи също, светът върви към саморазрушение /то ако щете вече една Турция не можете да врътнете спокойно!/, та е нормално и нещаа в мотосредите да търпят промяна и да се движат нанякъде! Сега, дали към добро или зло...това е твърде субективно и относително.

Поздрави от мен и се напънете да ги карате тея мотори малко повече :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2017, 11:01 
Подполковник
Подполковник
Аватар

В Доганово все още се ходи. Най-малкото се изпращат абитуриентите там. Организацията, обаче става във Facebook.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2017, 12:39 
Подполковник
Подполковник
Аватар

forry написа:
Какво се промени?...
Ще се опитам да обясна при мен какво се е променило от моята си камбанария. Предполагам нещата са валидни от частното към общото така или иначе.
1. Много от нас вече са всичко друго, но не и мотористи! Щото ще ме прощавате ама те такова жувотно като моторист по дух нещоооо..... В това число разбира се слагам и моя милост. Щом стигнах до там да правя по 1500-2000 км на сезон и да се самонавивам, че това видиш ли не е зле... Да, имам много мотори, но и да-не карам! Тоест имането на мотори ме прави колекционер или вехтошар ако щете, но по никакъв начин не ме прави моторист. Мисля, че много от т.нар. мотообщност са в моето положение, т.е. мислят си, че са мотористи, ама само си мислят. Лично за мен това е една от причините да се отдръпна от/респективно да се отдръпнат от мен, активните мотористи.
2....

Майкоу, така като чета и все едно мен описваш - барабар с едната камара мотори и строежа на къщата. Значи имало и такава общност :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ама, това лято ще попътувам повече (колкото и учех сериозно в началото на всеки семестър...).

И да, комуникацията на "моторджиите" явно се е изместила към социалните мрежи, където ние "по-мъдрите", да се чете "по-старите", общо взето много-много не бръмчим (я накои като мен хич даже). Но, като се вземе предвид, че аз съм по-скоро на принципа, "Я сам съм си клуб!", аз лично също не страдам, че не участвам в нея. Изобщо, с напредването на възрастта, все повече се засилва социопатията ми и нараства разбирането ми, да не кажа - възхищението ми, на идеята за отшелничество. С една дума - остарявам. С две думи - нищо ново, т.е. няма драма. Житейските цикли се повтарят по един и същи начин от хиляди години насам, колкото и всички да си мислим, че сме ебати уникалните пичове и поколение!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2017, 22:03 
Капитан
Капитан
Аватар

Парите,момчета,парите-е-е.....Там е основния проблем според мен.На 51 съм,и гъза ми гори за хойкане със всеки изминал ден!Ама тъй се завъртяха нещата,че вече стана невъзможно да заделям за личния ми фонд"аз съм човек"....Това което умея да правя,вече не се котира,а за там дето могат да се изкарат прилични парички-не ми стига "ценза".А моторизма не е евтино удоволствие.Всички го знаят...Не ми се впуска в обяснения,пък и не му е тука мястото,ама като се съберат разните му "субективни и обективни фактори",като ти се преобърне живота за нула време,като всичко легне на плещите ти....и....и....И ВСИЧКО Е ПАРИ,откъдето и да го погледнеш!
Ако живеехме в нормална държава и получавахме нормални заплати,може би нещата щяха да са различни...знам ли?!Всеки гледа от неговата си камбанария...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2017, 21:45 
Полковник
Полковник
Аватар

Аз мисля, да ви еба в пичовете...
Карам малко, е.а малко, ама някак ми липсва обнощостта на кривите мотористи.
За някои станах враг, за други крадец, ма аз си искам сбирки и щипане на гаджета....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2017, 11:07 
Капитан
Капитан

Harizon написа:
Парите,момчета,парите-е-е.....Там е основния проблем според мен.На 51 съм,и гъза ми гори за хойкане със всеки изминал ден! Ама тъй се завъртяха нещата,че вече стана невъзможно да заделям за личния ми фонд"аз съм човек".... И ВСИЧКО Е ПАРИ,откъдето и да го погледнеш!
Ако живеехме в нормална държава и получавахме нормални заплати,може би нещата щяха да са различни...знам ли?! Всеки гледа от неговата си камбанария...

Ми аз какво да кажа, като съм на 63 години?!?!... :roll: Гъза ми гори за хойкане всеки ден, но знам че мина ли 200 км ще трябва да се бръкна най-малко 20 лева за бензин за тези километри. И така. А най-високият разход на едно дълго и далечно пътуване е за бензина!... Хубави срещи правите и на мен ми се идваше на тях, но за едно такова пътуване трябват най-малко стотина лева. От къде? Моторът ми е много хубав, здрав и удобен BMW R 1100 GS от 1998 год, напълно обурудван е за дълги далечни пътувания с алуминиеви куфари, ролбари, защити и други, но няма пари.... Гори 5-5,5 л/100 км. От известно време се ослушвам да го сменя за едноцилиндров по-малък. Не защото този едноцилиндровия ще е по-хубав и по-удобен, а само и единствено заради по-ниските разходи, за бензин и т.н. За съжаление под 650 кубика, там 500, 400, 250 и т.н. в България всичко е от батал нагоре. Или е шосейка, карана от някакви 18-20 годишни, които непрекъснато са го пробвали, колко вдига, или е ендуро, на което направо му е разказана играта по гори и дерета, по дупки и камъни, а се продава, като "перфектно". В клас 650 инжекции с водно охлаждане са само Ямаха, КТМ и БМВ. Карбураторни мотори с въздушно охлаждане от по-миналия век няма смисъл да разглеждаме, защото те горят толкова, колкото моето БМВ, ако не и повече, а са си архивни отвсякъде. :P Освен това за мотор за пътешествия има малко по-други изисквания от тези за мотор за гората примерно. По-голям резервоар, по-удобна седалка, евентуално повече защити за мотора и за моториста, възможности за багаж и т.н.
Харесват ми много Хонда CRF 250 Ralli, и Кавасаки Версис 300 Х, но това са модели от 2017 год и са просто една розова мечта за мен... Ще се търси нещо за 2500-3500 лева, но след, като реша твърдо да се отърва от моето БМВ и го пусна за продажба. Сигурен съм, че каквото и да взема няма да е по-добро, по-сигурно и по-удобно от моят мотор в момента, но това е положението. Пари няма, а ни се пътешества, така, че ще трябва да се качим на по-смотан по-неудобен и евентуално по-лош мотор, но с по-нисък разход. :lol:
Та такива дилеми, приятели, ме измъчват мен от известно време... :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2017, 19:00 
Капитан
Капитан
Аватар

Амчи да ги бартеросаме бе дядо Влади....какво ще кажеш? отдавна се оглеждам за по-голям"турист",ама и аз като тебе като гледам какво се продава,предпочитам да си го карам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2017, 10:11 
Капитан
Капитан

Ице аз отдавна съм го забелязал твоят мотор. Ако беше F 650 GS, a не CS да съм ти се обадил за бартер още преди няколко месеца. :P Този модел CS много шосейно ми седи, а аз хич не съм фен на шосейките, пък и нещо още твърдо не ми се разделя с моя. Какъвто съм си оптимист все се надявам, че нещата ще се оправят и ще продължа да си карам моят мотор. :P
Вчера, след като написах този горният постинг ми се наложи да ходя до града и тъй, като жена ми беше взела колата изкарах мотора и покарах малко в студа и в дъжда, към 30-40 километра. :lol: Сега седи пак в гаража подсушено и завито БМВ-то.
Тази пролет, която идва ще трябва да реша окончателно, какво точно ще правя. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2017, 19:24 
Капитан
Капитан
Аватар

....и аз така....от как се върнахме с Емил,почти не съм карал.Просто нямам толкова свободно време...иначе машинката никак не е лоша,и е отличен избор за градски мотор...и не само.Щом ме закара на гъза на географията и ме върна безпроблемно...Харчи малко и върви прилично.Както и да е,пожелавам ти весели новогодишни празници,и още много пътешествия...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]