Дата и час: 25 Сеп 2018, 07:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 10:13 
Полковник
Полковник
Аватар

Преди известно време закупих мотор от Англия, Triumph Tiger 955i 2006 Г. Машината си дойде с комплект ключове, книжка и т.н. , но поради дългото време , в което не е палена, в акумулатора нямаше никакъв . Опитах се да го съживя няколко пъти, в крайна сметка си взех нов. Мотора работи и върви чудесно, навъртях доста километри, но се появи проблем, който прогресивно се задълбочава.
Мотора е с аларма, datatool system 3, в последните модели се явява почти като фабрична добавка към мотора. Тъй като в началото алармата не даваше признаци на живот, извадих от нета как се игнорира , посредством замостване на буксата, мотора пали и върви. В последствие си сложих буксата, тъй като изтеглих инструкции за работа, и всичко си беше ОК. До тук добре, но в течение на времето, таблото и лампите по него започнаха да светват с известно закъснение, което прогресивно се увеличава. Вчера например висях 5 мин мин. на бензиностанция, безпомощно въртейки ключа и щракайки On/Off бутона, докато таблото благоволи да светне.
Още като видях че мотора е с аларма, ми дойде наум, че това устройство, може да ме прекара единствено мен, а не потенциалните крадци, като по точно визирам имобилайзера. Мотора няма фабрично такъв, и за това си взех специална букса, тя е за аварийни случаи, слага се на мястото на алармата и игнорира действието и . Все едно я маха, без да се налага да се разкарва цялата инсталация по свързаването и.

Изглежда така:

http://www.triumphrat.net/attachments/t ... c02990.jpg

http://www.sonicsideshow.com/uploads/2/ ... 352664.jpg

След ровене по форумите, установих че мнението за въпросната аларама, въпреки че е доста скъпа , са предимно от типа -"Искам да разкарам проклетото нещо от мотора си!", минавайки през фазите "Seek&search and destroy", и то в буквалния смисъл на думата:

http://s155.photobucket.com/user/cam777 ... 2.jpg.html

Ще опиша симптомите на това което се случва, и ако някой има някаква идея какво да направя, тъй като наоколо няма специалист по алармени системи на мотори, ще съм благодарен за съвет. В движение няма никакви проблеми. Това в случай, че алармата е виновна...

Симптоми:
За по сигурно, сложена е шунтиращата букса, но и без нея , с включена аларма, си е все същото.
След подаване на контакт, светват фарове, стопове,всичко си работи, но контролните уреди по таблото не светват , помпата не сработва - симптоми на имобилайзер... понякога всичко е Ок, със завъртането на ключа, а понякога се налага с помоща на молитви , клетви, и многократно въртене на контактния ключ това да стане. Все още не ме е оставил на пътя, за сега...
Възможности - реални или не:
1.Слаб акомулатор - акомулатора е нов, Унибат, същият по спецификация за мотора. Когато всичко е ОК, върти и пали за секунда...
2.Изключвател на страничната стойка - малко вероятно, мотора веднъж запалил, никога не е имало прекъсване по време на движение, макар че е карано по доста тежки терени.
3.Червеното On/Off бутонче - не съм го гледал.
4.Контактен ключ - капсулован и набутан на трудно достъпно място.
5.Проблем по кабелите, хлабава букса, нарушена връзка. От това което се вижда без да разфасовам мотора, алармата е грамотно поставена, буксите ги проверих и напръсках.
6.Бушон по самата инсталация на алармата, аз не видях никъде, но знам че има.
7.Предпазен изключвател , за предотвратяване на опит за демонтаж на алармата - изолиран.
8.+няколко по невероятни дреболи, които си мисля поради безпомощност.

Материалите от форумите ги изчетох, теоретически, с поставянето на замостващата букса всичко трябва да е ОК... но не е.

http://www.sonicsideshow.com/uploads...488/352664.jpg

I have a Tiger 955i 2005 - It's been parked for a while - I now find I have no lights on the dashboard. The lights, indicators and horn work but nothing on the dash board. I have had the ignition switch apart and checked continuity from the switch to the fuse box - all seems fine. The battery is fully charged but still nothing on the dash-board and nothing on the starter button. I have checked as far as I can, the relays and the fuses - as many as I can find including the 30amp under the seat.

Отговор:
This may be a silly suggestion - but have you checked the kill switch? Alternatively, if you have a datatool this can often cause a similar problem.

I'd suggest asking on tigertriple.com as well if still struggling.

Човека е дърпал кабелите , и се оправило...

, ама аз какво да дърпам ...

Последна промяна go6o на 19 Апр 2015, 23:29, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 15:50 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Щом се проявява от време на време и прогресивно се влошава най-вероятно е кофти връзка някъде. А може и да е пробило някое уплътнение и да навляжнява нещо.

Изскубването на шибанетрията не би трябвало да е много сложно. Щом черпи ток от акумулатора, значи гадовете са се вързали към плюса на акумулатора още съвсем в началото (естествено!), т.е. преди всякакви бушони и релета. Намери къде плюса се "разклонява" и го разкачи. Може да е дори още на самата клема на акумулатора. На първо време дори само да й разкачиш захранването би трябвало да е достатъчно (освен ако не са измислили някаква невероятна тъпотия). Ако не стане само с махането на захранването, проследяваш въпросния кабел и разплакваш майката на нещото, където намериш, че влиза той.

Нямам представа как точно работи имобилайзера, но най-вероятно "имитира" някой от прекъсвачите за спуснат пачи крак, нестиснат съединител или kill-switch-a. Пак с проследяване на кабели би трябвало да го намериш къде се вклинва имобилайзера и да свържеш обратно прекъснатия кабел. Ако изровиш ел. схема от някъде, ще можеш да се ориентираш по цветовете на кабелите и да мериш кой прекъсвач е "дублиран" от алармата, но това си е по-жичкаджийска работа.

За съжаление нищо от това няма да стане без махане на спойлери и седалката поне. А ако са решили да заврат нещо и зад таблото и там ще трябва се рови. Затова се въоражи с малко търпение и свали всичко преди да започнеш издирването.

P.S. Аз лично не можах да отворя нито една от картинките в поста ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 23:20 
Полковник
Полковник
Аватар

Чудя се дали за това което описвам не отговаря някое заспало реле... Другото , което си мисля, че съм имал подобни разправии, е изключвател, при паднал мотор, но не знам дали тоя мотор има, ще проверя.

Слагам нови линкове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015, 11:16 
Подполковник
Подполковник
Аватар

аз бих заложил на "заспиващо реле" особено ако се оправя след штракане шалтер/стартер или датчика за наклон

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015, 12:13 
Полковник
Полковник
Аватар

Опростена схема на запалителната система:
http://s289.photobucket.com/user/dec...uit-1.jpg.html
Индикаторните лампи също се захранват от нея, проводник GR (Green/Red).
Трябва да се проверят последователно елементите и да се намери точката след която няма захранване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015, 10:53 
Полковник
Полковник
Аватар

Благодаря за съвета, ще се опитам да се справя!

p.s.Линка нещо не се отваря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015, 11:58 
Полковник
Полковник
Аватар

https://drive.google.com/file/d/0B6JnuW ... sp=sharing
Така трябва да се вижда.
Ами след като се намери след коя точка се губи тока, ще го умуваме защо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015, 20:01 
Полковник
Полковник
Аватар

За добро или лошо, след като разфасовах мотора(силно казано, няма много какво да се сваля, за 10 мин. работа е) дърпах, оглеждах и местих кабели , пръскайки с контактен спрей, нещата се оправиха. Това е добре, лошото е че не знам кое е направило мизерията... Полезното е че разучих инсталацията, и как работи алармента система, винаги е хубаво човек да знае. Външно всичко е абсолютно изрядно, добре нагласено, без цигании, всичко свети. Извода е , при купуване на нов мотор, особено стоял известно време, че подобни технически инспекции са си абсолютна необходимост.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015, 23:13 
Полковник
Полковник
Аватар

Няколко микрона окис са напълно достатъчни... Вероятно проблема не е от алармата.
Масово се подценява обслужването на електро инсталацията.
Почистване с контактен спрей и смазване с технически вазелин на всички връзки. В началото на всеки сезон се прави оглед на инсталацията и връзките. Жилата също се почистват и смазват в началото на всеки сезон.
Това спестява много главоболия и неприятни изненади.

Последна промяна galinvayov на 22 Апр 2015, 10:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2015, 08:50 
Полковник
Полковник
Аватар

Дам, аз се убедих лично, особено при по съвременни технологии, малко отклонение от параметрите дава отражение на цялата система... Сега втора фаза е закупуване на кабели, и диагностична програма. TuneECU е нещо страхотно, от това което четох, можеш да си направиш чек на системата с телефона, без да се налага да влизаш в ролята на Ванга или Нострадамус. Може да се ползва на доста мотори.

http://www.tuneecu.com/

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]