Дата и час: 21 Сеп 2018, 11:01

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2016, 00:42 
Редник
Редник
Аватар

Привет!

Имам следният правен въпрос.

Реда и изискванията за регистрация на МПС са регламентирани с „Наредба I-45 от 24 март 2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях”.

В Глава втора, Раздел I, Чл.12 се определят изискуемите документите за първоначална регистрация на ново МПС. Едно от изискванията е за представяне на „Документи за придобиване на собствеността с данни за идентификация на превозното средство;” /Чл.12, ал.1, т.5/.

Тези документи са Договорът за покупка и прилежащата към него фактура. В КАТ обаче отказват да приемат копия на договора и фактурата със забелени на тях суми и искат непременно незабелени копия.

Моят прочит на Чл.12, ал.1, т.5 казва, че данните за идентификация са номер на рамата и номер на двигателя, които са указани в Договора и не са забелени, и според мен не трбва да се искат суми.

Въпросът ми е имат ли основание да искат в представените им копия задължително да фигурира стойността на МПС-то?

Регистрирал съм доста МПС-та, но за първи път регистрирам ново такова и нямам претенции да съм прав.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2016, 11:50 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Щом е ново ще искат СЕ сертификат (преведен!) и документ за платени митнически сборове, а там вече няма да може да скрият цифрите. А и в договора и във фактурата трябва да пише номера на рамата, за да може документите да се "навържат", че са за едно и също и определено МПС. После този номер ще го търсят и върху СЕ табелката, занитена за рамката.

Ако вносителят е един, а продавачът друг, може да се заядат, и че митническите документи не са пълни и да трябва да се носят разни декларации и договори за представителство и т.н. Ако на митническите документи има номерът на рамата е идеално, ама това никога не се случва. Затова спасението е да ги затрупаш с хартии. Колкото повече, толкова по-добре. Ако има разни чужбински с легализирани преводи още по-добре. Braingames и психологични трикове един вид :mrgreen:

По принцип КАТ не ги вълнува стойността, но най-вероятно ще ти излязат с номера, че копията са "фалшиви" и има "корекции" по тях. А отказ за регистрация се оспорва в съда. Ако ти се занимава - давай! Най-вероятно ще спечелиш, но ще си останеш само с моралната победа (след бая време!), тъй като законово КАТ има право да откаже регистрация при съмнение и по преценка на служителите му, т.е. едва ли ще си променят практиката.

P.S. Всичките тези мотики съм ги настъпвал в софийския КАТ. Не знам при вас, там на източното крайбрежие, какви са практиките. Нали сме егати голямата държава, та затова всеки областен КАТ е като общинските администрации - всеки си е с някаква собствена форма на лудост!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2016, 17:34 
Подполковник
Подполковник
Аватар

Я да опитам малко да се "изходя" по темата... Доскоро се опитвах да градя кариера в областта на счетоводството, но вече съм скромен гастарбайтер в противоположния на България край на Европа, затова не съм в течение от известно време на текущите изменения в законовата материя в бившата моя област на действие. Ама все пак мисля, че отговорът се крие тук:

Закон за данъка върху добавената стойност:

"Глава единадесета.

ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ДОСТАВКИТЕ

...

Данъчни документи

Чл. 112. (1) Данъчен документ по смисъла на този закон е:
1. фактурата;
...

Изисквания към фактурите

Чл. 114. (1) Фактурата задължително съдържа:
...

11. единичната цена без данъка и данъчната основа на доставката, както и предоставените търговски отстъпки и намаления, ако те не са включени в единичната цена;

...

14. сумата за плащане, ако тя се различава от сумата на данъчната основа и на данъка".

Тук умишлено пропускам някои изключения, предвидени в текста на ЗДДС, защото смятам, че не отговарят на темата.

Тук нарочно подчертах думата "задължително". Без този реквизит фактурата се счита за нищожна и изначално недействителна, и не би могла да се разглежда като такава. Предполагам, че изискването на КАТ за наличие на суми е продиктувано от това, че без тях фактурата е невалидна /според ЗДДС/ и не може да се счита за действителен документ, удостоверяващ придобиване на МПС-то.

Пак казвам, че горното е лично мнение, на база опита ми около счетоводните хартии. Възможно е милиционерската логика да е съвсем друга в случая...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2016, 21:51 
Редник
Редник
Аватар

Благодаря за мненията!

Да се обясня още малко. Надявам се да не звуча като ощипана ученичка, дето хем й е кеф, хем се оплаква.

Има си EC Сертификат за съответствие и всички други нужни неща. На всички места има номера на рама и двигател, така че проследимостта и навързването назад е налице, чак до завода. Нямат претенции за липсващи документи. Единствената забележка беше, че няма стойности, вероятно поради причините, които изтъквате.

Така или иначе регистрацията вече е факт. Както казах, не знам дали съм прав, а в такива случаи не се правя на отворен. Ако такива са изискванията – спазвам ги. Единствено горчив вкус ми остави отношението на служителите, но това е друга тема.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]