Вирагото няма магнет, има генератор, който се състои от статорна намотка и магнитен ротор. Да плува в масло - да, там му е мястото. Не зарежда - причини:
1. Генератор
2. Реле
3. Лоши връзки или прекъснати кабели
по т.1 - откачаш генератора от релето. С мултицет измерваш съпротивлението между фазите - трите бели кабела. Съпротивлението трябва да ти е в границите на 0,34-0,42 ома /400 и 535 кубика/ или 0,5 ома +/- 10% /от 700 кубика нагоре/ и трябва да е еднакво между трите фази. Следва измерване на всяка фаза към маса - мултицетът трябва да показва безкрайност /най-лявата единица/ от всяка една фаза към маса. При тези показания статорът ти е в ред и зарядното напрежение трябва да е между 13,5 и 14,5 волта с включен фар и на празен ход. Ако статорът има отклонения или е избил на маса - пренавиване или нов. Ако ще се пренавива, трябва да се направи от специалист - понеже е в маслото, трябва да се залее със специален лак и да се пече - те специалистите си знаят технологията. Змея беше споменал за проводници с керамична изолация, подходящи за такива цели.
по т.2 - ако всичко по т. 1 е наред, значи остава релето. Ако статорът е прецакан, за релето нищо не може да се каже. Съвет - смъкни го и го закачете на такъв мотор, за който си сигурен, че генератора му е наред. Ако не зарежда - там е белята - смяна с ново.
по т. 3 - прегледай си внимателно кабелите, връзките, замасяванията. Разкачи буксите и напръскай с контактен спрей. Провери за нарушена изолация на проводниците и евентуални окъсявания.
Мануали можеш да си смъкнеш от тук:
http://www.moto.bg/download.php?list.138 - регистрирай се!
Успех!